REKLAMA

Dla zawodników Jaworznickiej Szkoły Guja Jiujutsu miniony weekend był wyjątkowo pracowity. Zaledwie trzynastu wojowników trenujących styl walki Guja Jiujutsu zdobyło aż 36 medali w turniejach wushu/kungfu, judo, kickboxing, ju-jitsu, No Gi.

W sobotę w rozegranym w Krakowie Pucharze Polski Kungfu zawodnicy z Jaworzna wywalczyli trzy srebrne medale w konkurencji walk. Organizatorem imprezy, w której wystąpili sportowcy z Polski, Słowacji i Republiki Czech był Polski Związek Wushu. Dla podopiecznych Tomasza Guji był to pierwszy kontakt ze sztuką walki o chińskim rodowodzie. Obowiązujących w tym sporcie reguł przedstawiciele Jiujutsu uczyli się podczas rywalizacji. Mając wszechstronne przygotowanie szybko potrafili dostosować się do schematów walki wushu, a przede wszystkim licznych ograniczeń.

Najlepiej z jaworznian wypadł Wiktor „Dziki” Proksa, który w opinii trenera był bezkonkurencyjny i miał zwycięstwo w kieszeni. Niestety sędziowie zmienili kolejność walk finałowych w czasie, gdy „Dziki” przebywał poza salą sportową. W chwili gdy wrócił akurat wyczytano jego nazwisko by stawił się do pojedynku. Niestety było za późno na założenie wszystkich wymaganych zabezpieczeń, w tym owijek z bandaży na ręce. Ponieważ przedstawiciel stylu walki Guja Jiujutsu nie stawił się na planszy w wymaganym czasie sędzia maty ogłosił werdykt na niekorzyść jaworznianina. W ten sposób faworyt kategorii do 47kg stracił szanse na złoto. Drugie miejsce w krakowskim turnieju zajęli także: Kacper „Baca” Kadłuczka i Mateusz „Melon” Sment.

Również w sobotę na matach ks. „Czarni Bytom” rywalizował Patryk „Gonzo” Ficoń z Guja Jiujutsu Team. W decydującym starciu o wejście do finału jaworznian wykonał dwa rzuty, które powinny zostać ocenione na waza ari. Akcji tych nie zaliczyła prowadząca starcie kandydatka na sędziego, która zaliczyła za to rzut rywalowi choć „Gonzo” skutecznie wybronił się przed upadkiem na plecy. Krzywdzący naszego zawodnika werdykt zaskoczył nawet przeciwnika, który po walce podszedł do Ficonia, po czym stwierdził, że nie rozumie dlaczego sędzia nie przyznała punktów wojownikowi Guja Jiujutsu. Kolejne wygrane pojedynki zapewniły „Gonzo” brązowy medal w czwartej w tym roku edycji Otwartych Mistrzostw Bytomia w Judo i ósme miejsce w klasyfikacji generalnej wszechwag nieoficjalnej śląskiej ligi judo. Tym samym na początku przyszłego roku jaworznian otrzyma główną nagrodę, jaką będzie okazały puchar przyznawany dziesięciu najlepszym judokom spośród wszystkich kategorii wagowych.

Następnego dnia zawodnicy Jaworznickiej Szkoły Guja Jiujutsu startujący w Śląskiej Lidze Kickboxingu wywalczyli pięć medali, w tym trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Na najwyższym podium stanęli: Igor „Wampir” Piskorz (point fighting), Zuzanna „Lufa” Bujakiewicz i Patryk „Gonzo” Ficoń (light contact). Drugie miejsce w turnieju zajął Filip „Pirania” Maladyn (point fighting) a na trzeciej pozycji sklasyfikowana została Karolina Wójcik (light contact) w kategorii kadetów starszych.

Również w niedzielę w Mysłowicach odbyły się zawody sportowe w JJIF ju-jitsu pod auspicjami Polskiego Związku Ju-Jitsu. Tym razem w rywalizacji udział wzięło aż jedenastu wojowników Guja Jiujutsu. Startując w różnych konkurencjach ju-jitsu (fighting, ne-waza oraz no gi) zdobyli oni łącznie 26 medali, w tym 11 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych. Na najwyższym podium stanęli: Igor „Wampir” Piskorz, Martyna „Żyleta” Chudoba, Patryk „Gonzo” Ficoń, Jakub “Orzech” Orzechowski i Karolina Wójcik. Srebrne medale wywalczyli: Kacper „Baca” Kadłuczka, Filip „Pirania” Maladyn, Zuzanna „Lufa” Bujakiewicz Cezary „Diabeł” Moryń. Zaś na najniższym podium stanęli: Filip „Makaron” Skrzydłowski, Martin „Moskito” Bernat i Patryk „Ninja” Chudoba.

Tydzień wcześniej kolejnych trzech zawodników trenujących w Centrum Mistrzostwa Sportowego GujaKan zadebiutowało w bokserskim ringu. Najlepiej z jaworznian w turnieju pięściarskim zorganizowanym przez „Fight Club” w Dąbrowie Górniczej wypadł Wiktor „Dziki” Proksa, który przez wszystkie rundy dominował nad reprezentantem „Roan” Mysłowice. Jedenastoletni Patryk „Gonzo” Ficoń uznać musiał wyższość czternastolatka, który miał nie tylko większe doświadczenie bokserskie ale też wyraźnie przewyższał wzrostem najmłodszego w Polsce pięściarza z Jaworzna. Słaby występ zanotował natomiast Mateusz “Melon” Sment, który został zdominowany przez doświadczonego pięściarza z Wrocławia. Kadrowicze Guja Jiujutsu Team nie powiedzieli jednak ostatniego słowa. Jak dotąd wśród rówieśników nie mają sobie równych.

W najbliższą niedzielę wojownicy Guja Jiujutsu walczyć będą w Międzynarodowym Turnieju Judo w Bochni, w którym regularnie od trzech lat zdobywają złote medale. Do końca roku czekają ich jeszcze zawody sportowego Jiujutsu w Jaworznie, turniej karate oraz kickboxingu w Brzeszczach.

Kari Milewska

Nabór uzdolnionych ruchowo dzieci do licznych sekcji Centrum Mistrzostwa Sportowego „GujaKan” w Jaworznie – tel. 505 444 000

- REKLAMA - Zewnętrzne linki