Mapa zagrożeń bezpieczeństwa – jak sprawdza się w Jaworznie?

Działa już ponad rok. Jest innowacyjnym narzędziem internetowym, z którego mogą korzystać mieszkańcy. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala każdemu obywatelowi przekazać informacje o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa.

REKLAMA

Zjawisko to zaś za pomocą mapy jest dokładnie lokalizowane w przestrzeni oraz czasie. Kiedy taka informacja dotrze do policji, zostanie zweryfikowana.

Mieszkaniec na mapie może zaznaczyć m.in. akty wandalizmu, przypadki bezdomności, dzikie wysypiska, nielegalną wycinkę drzew, nielegalne wyścigi samochodowe, wałęsające się bezpańskie psy, czy przypadki znęcania się nad zwierzętami.

Mapa jest ogólnodostępna, nie wymaga logowania. Na mapie mieszkańcy mogą także sprawdzić, do jakich najczęściej wykroczeń dochodzi w ich okolicy.

Z mapy możemy się dowiedzieć, że na ulicy Roberta Domsa (dawna: Wincentego Pstrowskiego) notorycznie dochodzi do przekroczeń dozwolonej prędkości. Z kolei na Podwalu i Podłężu mieszkańcy zgłaszają spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Dzikie wysypiska śmieci zostały zgłoszone w okolicy ul. Botanicznej.

Informacje, które można przekazać za pomocą mapy, uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Jak informuje policja, taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki