Jaki alkomat wybrać?

REKLAMA

Bardzo często zdarza się, że osoby po spożyciu alkoholu siadają za kierownicę. Niekiedy może się zdarzyć tak, że nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak dużo wypiły. Dlatego tak ważne jest, by zawsze sprawdzać poziom stężenia alkoholu w organizmie za pomocą alkomatu. Jest to urządzenie, które pozwala dokładnie sprawdzić zawartość promili, jednak nie zawsze wiadomo, który alkomat wybrać.

Jakie są rodzaje alkomatów?

Dostępne w sprzedaży alkomaty dzielą się na trzy grupy w zależności od tego, jaki mają sensor. Sensor to najważniejsza część alkomatu. Dzięki niemu możesz dokonać pomiaru.

Do najprostszych i najtańszych urządzeń zaliczają się alkomaty półprzewodnikowe, wyposażone w sensory elektroniczne. Podstawową częścią sensora jest tutaj elektroda. Na jej powierzchni utlenia się wdmuchany alkohol. Powoduje to, że zwiększa się przewodność półprzewodnika w takim poziomie, który jest proporcjonalny do ilości alkoholu w przyjętej dawce powietrza. Sensory półprzewodnikowe są niezwykle wrażliwe, dlatego też pomiary nie są zbyt dokładne. Sensory nie tylko uwzględniają tutaj ilość alkoholu, ale również nikotynę, czy niektóre węglowodany. Jeśli więc przed pomiarem wypalisz papierosa, może się okazać, że wynik będzie nieprawidłowy, czyli niezgodny z faktycznym spożyciem alkoholu.

Zupełnie inaczej jest w przypadku sensorów elektrochemicznych, które są wrażliwe wyłącznie na alkohol. Bardzo często sensory te stosuje się w alkomatach, w jakie jest wyposażona policja. Z tego typu alkomatów korzysta się również w zakładach pracy, gdzie sprawdza się trzeźwość zatrudnionych. Takie sensory znajdują również coraz częściej zastosowanie w droższych modelach alkomatów konsumenckich. Najdroższe i najdokładniejsze są alkomaty dowodowe, w których znajduje się sensor spektrofotometryczny. W tych urządzeniach sensory wykorzystują spektrum podczerwieni.

Na co zwracać uwagę przy wyborze alkomatu?

Jakość alkomatu nie wiąże się wyłącznie z rodzajem sensora. Ważna jest również jego wielkość. Im mniejszy jest sensor, tym mniejszą może zbadać próbę powietrza. Zatem badanie alkomatem, który jest wyposażony w mniejszy sensor, wiąże się z większym poziomem błędu. Kiedy więc będziesz wybierać alkomat domowy, czy każdy inny, zwracaj uwagę na to, jaki jest przedstawiany „zakres błędu”. Najczęściej przedstawia się go w dziesiątych częściach promila i w takiej sytuacji nie powinien przekraczać 0,1 promila. Niekiedy zakres błędu przedstawia się też w procentach. W takim przypadku w alkomacie z sensorem elektrochemicznym zakres błędu nie powinien przekraczać dziesięciu procent wyniku. Natomiast w alkomacie z sensorem półprzewodnikowym zakres błędu powinien mieścić się w granicach dwudziestu procent wyniku. Ważne są również jednostki, w jakich alkomat podaje wynik.

Gdzie kupić alkomat?

Jeśli właśnie zastanawiasz się nad tym, gdzie kupić alkomat, dobrym rozwiązaniem może być wybór dostępnych alkomatów online. Jest to najprostszy i najszybszy sposób, a przy tym całkowicie bezpieczny. Wybierz sprawdzony i pewny serwis z alkomatami: https://smartmoto.pl/.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki