Dlaczego na wózki widłowe trzeba mieć dodatkowe uprawienia?

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do kierowania wózkami widłowymi (jezdnymi) uprawnione są osoby, które ukończyły specjalny kurs i zdały egzamin? Dlaczego osoby z prawem jazdy kategorii B lub wyższej nie mogą bez uprawnień powadzić wózka widłowego? Przede wszystkim z powodu innej techniki jazdy i obowiązujących przepisów BHP.

Wózki widłowe

Nazywane są także pojazdami jezdniowymi i przeznaczone są do przewożenia towarów na niewielkie odległości. Służą przede wszystkim do podnoszenia i przenoszenia ładunków o dużym ciężarze lub dużych gabarytach na niewielkich odległościach.

Wózki widłowe to niewielkie pojazdy rozwijające prędkość do 25 km/h, ale o dużej sile. Największe zastosowanie mają wózki podnośnikowe, ale stosowane są również wózki naładowne lub ciągnikowe.

Technika jazdy wózkiem widłowym

Specjaliści z Dunpol.com.pl przypominają na swojej stronie, że wózki jezdniowe konstrukcyjnie zdecydowanie różnią się od zwykłych samochodów, co sprawia, że różni się także technika kierowania nimi. Skrętne koła tylne, tendencja do zarzucania tyłu pojazdu sprawiają, że kierowanie wózkiem wymaga od kierowcy stałej koncentracji. Musi on pamiętać, że każdy niewłaściwie wykonany manewr może spowodować upadek ładunku i jego uszkodzenie.

Szczególnej uwagi wymaga ruszanie i hamowanie oraz pokonywanie zakrętów. Manewry te powinny być wykonywane powoli i płynnie, by ładunek nie uległ przesunięciu lub upadkowi. Nigdy nie należy gwałtownie naciskać pedału gazu lub hamulca. Pierwsze rodzi niebezpieczeństwo zderzenia z przeszkodą, drugie wpadnięcie w poślizg lub przesunięcie ładunku. Wykonując te manewry zawsze trzeba uwzględnić dodatkowe czynniki:

  • rodzaj nawierzchni,
  • masę całkowitą wózka,
  • warunki atmosferyczne (temperatura, opady).

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Wózki widłowe używane są przede wszystkim do przemieszczania towarów na magazynie oraz załadunków do samochodów na rampie. Bez względu na rodzaj wózka kierowca powinien stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • obowiązuje go zapinanie pasów,
  • porusza się tylko po wyznaczonych trasach,
  • widły wózka muszą być uniesione min. 30 cm nad ziemią,
  • na terenie magazynu szczególną uwagę należy zwracać na pieszych,
  • przy pokonywaniu zakrętów należy używać sygnałów dźwiękowych.

Szczególną trudność dla kierujących wózkami widłowymi stanowi pole widzenia, które zaburzone jest przez wystający ładunek lub wystające widły. Musi być to uwzględnione przy hamowaniu. W przypadku ładunków wielkogabarytowych wskazana jest jazda tyłem z równoczesnym obserwowaniem drogi.

Źródło: www.dunpol.com.pl/czesci-do-wozkow-widlowych

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki