czwartek, 25 kwietnia, 2024

17 medali zawodników Guja Jiujutsu w Wołominie

Strona głównaSport17 medali zawodników Guja Jiujutsu w Wołominie

17 medali zawodników Guja Jiujutsu w Wołominie

- Advertisement -

Na Mazowszu rozegrany został Międzynarodowy Turniej Dzieci i Młodzieży w Grappling Gi & No Gi, czyli zawody sportów walki dla „chwytaczy” w kimonach oraz bez kimon.

W turnieju wystąpiło dziewięciu sportowców Jaworznickiej Szkoły Walki Wręcz Guja Jiujutsu – Patryk „Gonzo” Ficoń, Kacper „Baca” Kadłuczka, Mateusz „Melon” Sment, Jakub „Orzech” Orzechowski, Karolina „Karol” Wójcik, Filip „Pirania” Maladyn, Igor „Wampir” Piskorz, Filip „Makaron” Skrzydłowski oraz najmłodszy Martin „Moskito” Bernat.

Grappling, przypominający zapasy w stylu wolnym i brazylijskiego jiu-jitsu to obecnie najszybciej rozwijające się sporty walki na świecie, uprawiane przez miliony dzieci i dorosłych. Również w Polsce w każdym większym mieście funkcjonują ośrodki specjalizujące się w dyscyplinach dla „chwytaczy”. W Jaworznie walka w parterze jest specjalnością dwóch klubów rozwijających brazylijskie jiu-jitsu, ale też jest elementem szkolenia w organizacjach promujących inne współczesne odmiany jujutsu – m.in. europejskie JJIF ju-jitsu upowszechniane przez ośrodki zrzeszone w Polskim Związku Ju-Jitsu, czy też polskie Jiujutsu (Guja Jiujutsu) firmowane przez Polską Organizację Jiujutsu.

W zorganizowanym w Wołominie turnieju Gi & No Gi (walka w kimonach i bez kimon) musiało więc dojść do konfrontacji zawodników specjalizujących się w sportach dla „chwytaczy” (walce w parterze) z przedstawicielami uniwersalnych stylów walki – m.in. polskie Jiujutsu, MMA. Debiutujący w grappling wojownicy Guja Jiujutsu zdobyli w Wołominie łącznie aż 17 medali, w tym 5 złotych, 7 srebrnych i 5 brązowych. Większość z nich rywalizowała z przeciwnikami posiadającymi dużo większe doświadczenie w sportach dla „chwytaczy”, jak również silniejszymi fizycznie, cięższymi i starszymi. Trener Guja był szczególnie zadowolony z występu dwójki kadrowiczów (Guja Jiujutsu Team), których rywale nie mieli nic do powiedzenia, jak również z postawy debiutującego we współzawodnictwie sportowym Jakuba Orzechowskiego z sekcji „Zbóje GujaKan”. Jaworznianin, który pierwszy raz pojechał na zawody, stosował się do wskazówek trenera, co w dużej mierze pomogło mu zwyciężać nawet przed upływem regulaminowego czasu walki. Choć nie stanął na najwyższym podium, srebrny medal w Gi i brązowy w No Gi były sporą niespodzianką.

Najkrótszą walkę podczas całego turnieju stoczył Kacper „Baca” Kadłuczka z Guja Jiujutsu Team, który potrzebował zaledwie 8 sekund, by w finalne „skończyć” dźwignią swego przeciwnika uprawiającego grappling. Kadrowicz GujaKan wszystkie starcia zakończył przed czasem. Kilka sekund więcej potrzebował Patryk „Gonzo” Ficoń, by w półfinałach rzucić swego rywala na plecy i zmusić go do odklepania. Zawodnik Guja Jiujutsu Team stoczył też najładniejszy pojedynek, podczas którego skończył przed czasem reprezentanta „Arachion” Olsztyn – klubu firmowanego przez zawodnika MMA Mameda Khalidova.

Lider jaworznickiego Centrum Mistrzostwa Sportowego „GujaKan”, choć zadowolony jest z wyników osiągniętych przez dwójkę z Guja Jiujutsu Team nie ukrywa, że liczył na złote medale również zawodników sekcji „Zbóje GujaKan” i „Łotry GujaKan”. Niestety mniej doświadczeni młodzi sportowcy wypadli słabiej od kolegów z kadry. Trener przekonany jest, że medali byłoby znacznie więcej, gdyby w rywalizacji udział wzięli zaprawieni w walkach: Wiktor „Dziki” Proksa z Guja Jiujutsu Team, Martyna „Żyleta” Chudoba i Zuzanna „Lufa” Bujakiewicz z sekcji „Zbóje GujaKan”, czy też silny Patryk „Ninja” Chudoba z „Łotrów GujaKan”, którzy jednak nie pojechali do Wołomina.
Dobrze zorganizowana impreza przebiegła bez zakłóceń. Sędziowie doskonale wywiązali się ze swoich obowiązków. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, w tym powerbanki, puzzle, bezprzewodowe głośniki, zestawy do kometki, skakanki, przyrządy do ćwiczeń siłowych, torby, których fundatorem było miasto Wołomin. Zdaniem Tomasza Guji zorganizowanie podobnej imprezy w sportach walki w Jaworznie graniczyłoby z cudem, choćby z uwagi na konieczność wniesienia opłat za wynajem hali sportowej. Lider Jaworznickiej Szkoły Walki Wręcz Guja Jiujutsu wspomina, że na organizację Mistrzostw Świata Sportowego Jiujutsu, w których udział wzięli sportowcy z Azji, Afryki, Australii i Europy prezydent Silbert zaproponował dofinansowanie w wysokości 1.000 zł, podczas gdy za przejazd kolarzy przez miasto zapłacono 300 tys. zł.

[vc_facebook]

- Advertisment -

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...