​ Nowoczesne wózki widłowe – innowacyjne rozwiązanie dla Twojego magazynu

nowoczesne wózki widłowe
REKLAMA

Konkretny czas i miejsce powstania pierwszego wózka widłowego nie jest znany. Prawdopodobnie nastąpiło to na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W czasie tworzenia wózka widłowego nikt nie przypuszczał, że ten wynalazek uprości życie wielu pracowników. Został on stworzony, ponieważ akurat wtedy ktoś szukał chwilowego rozwiązania na własne potrzeby.

Dopiero kilka lat później pierwszy wózek widłowy trafił do oficjalnej sprzedaży. Na początku urządzenie nie trafiało w gusta przedsiębiorców – sprzedawano ich około 500 rocznie. Nagły wzrost sprzedaży wózków nastąpił po wybuchu II wojny światowej, wówczas popyt na te urządzenia wynosił około 23 000 sztuk rocznie.

Obecnie do największych, znanych producentów wózków widłowych należą, między innymi:

 • Toyota,
 • Nissan,
 • Hyster,
 • Cesab,
 • Still,
 • Komatsu,
 • Manitou,
 • Hyundai.
  1. Rozwój technologii wózków widłowych

Niemal każde urządzenie z czasem wymaga innowacyjnych rozwiązań. Tak samo stało się z wózkami widłowymi.

Sam pomysł konstrukcyjny wózków widłowych okazał się bardzo dobry, dlatego też do tej pory są one produkowane bez większych zmian. Nie można tego powiedzieć o projektowaniu. Wraz z upływem lat projektanci starali się stworzyć wózek widłowy o maksymalnej wydajności przy jednoczesnym zachowaniu standardów bezpieczeństwa. Od czasu powstania pierwszego urządzenia zaczęły pojawiać się różne rodzaje napędów, bardziej ekologiczne i wydajne.

Na rozwój wózków widłowych wpływa kierunek usprawnienia ich działania, podniesienia poziomu bezpieczeństwa operatora oraz zastosowania innowacyjnych systemów mających ułatwić pracę.

Udoskonalanie wózków widłowych nie powinno nikogo dziwić – wymagania przedsiębiorców stale rosną. Zależy im, by urządzenie było wytrzymałe, ale też nowoczesne i wydajne. Każdy nabywca chce zwiększyć wydajność swoich pracowników za pomocą innowacyjnych rozwiązań.

Nowoczesne wózki widłowe są wielofunkcyjne, dlatego przedsiębiorca nie musi martwić się o brak miejsca czy dodatkowe szkolenia pracowników w związku z każdym urządzeniem. Warto zaznaczyć, że coraz częściej wózki widłowe produkowane są na zamówienie. Takie rozwiązanie umożliwia dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb firmy.

Ze względu na swoją cenę, dużą popularnością cieszą się również używane wózki widłowe, na które przedsiębiorca otrzymuje stosowną gwarancję.

  1. Rosnąca popularność elektrycznych wózków widłowych

Obecnie wózki widłowe elektryczne stanowią około 80% rynku europejskiego. W światowej skali już nie wygląda to tak dobrze. Sytuacja ma się zmienić w przeciągu kilku lat. Wszystko za sprawą regulacji odnoszącej się do emisji CO2 oraz rosnącej potrzeby ochrony środowiska. Dlatego też coraz częściej wykorzystywana jest technologia hybrydowa w wózkach napędzanych ON i LPG.

W wyposażeniu nowoczesnych wózków widłowych elektrycznych zaczęły powoli pojawiać się baterie litowo-jonowe. Są one zdecydowanie mniejsze i lżejsze od ołowiowych, ponadto szybciej się ładują. Niektórym modelom wystarczy tylko 20 minut. Ołowiowym – nawet 8 godzin. Charakteryzują się również dłuższą żywotnością – do 5 tys. ładowań, czego tradycyjny akumulator nie jest w stanie wytrzymać. Warto zaznaczyć, że obecnie baterie litowo-jonowe są dopiero wprowadzane na rynek i bardzo trudno dostępne.

Szacuje się, że do 2030 roku wózki widłowe będą napędzane przede wszystkim przez akumulatory litowo-jonowe.

  1. innowacyjne wózki widłoweInnowacyjne rozwiązania w wózkach widłowych

Dotychczas ogromnym problemem dla operatorów było ciągłe skręcanie tułowia, wychylanie się z kabiny i zadzieranie głowy do góry. Po 8 czy 12 godzinach pracy operator wracał do domu obolały.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na zamontowanie miniaturowych kamer w każdym newralgicznym miejscu wózka widłowego. Takie rozwiązania umożliwiają operatorowi obserwowanie otoczenia na ekranie, bez konieczności nadwyrężania ciała.

Za bardziej przyziemne udoskonalenie uważany jest ergonomiczny fotel operatora, który można obracać o 180 stopni.

W nowoczesnych wózkach widłowych zazwyczaj kierownica zastępowana jest przez joystick. Wymaga to wprawy i „przestawienia się” na taki sposób kierowania, jednak z czasem okazuje się to zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem.

Producenci prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach. Część z ich pracuje nad autonomicznym systemem sterowania wózkami – cały proces odbywa się za pomocą iPada i nie wymaga szkoleń.

Nawet Toyota chciała przysłużyć się środowisku i wprowadzić na rynek wózki widłowe zasilane wodorem. Demonstracyjny system uruchomiono już w Japonii. Toyota założyła, że do 2050 roku wszystkie jej fabryki przestaną emitować dwutlenek węgla. Testowe wózki widłowe wodorowe wymagają napełniania zbiornika, które trwa kilka minut, a wystarcza na 8 godzin pracy urządzenia.

Pomysłodawcy wodorowych wózków widłowych uważają, że takie rozwiązania pomogą w zmniejszeniu emisji CO2, nawet o 80%.

Obecnie Toyotę wyróżnia to, że wszystkie silniki projektowane i produkowane są przez specjalistów pracujących w firmie. Takie rozwiązanie pomaga Toyocie utrzymać wysoką jakość i trwałość silników.

  1. Innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo pracy

Operator wózka widłowego musi być osobą odpowiedzialną i precyzyjną, by uniknąć ewentualnych wypadków w pracy z udziałem własnym lub innych pracowników. Warto zaznaczyć, że samo ukończenie kursu na wózek widłowy nie zagwarantuje operatorowi bezpieczeństwa.

Najczęściej do wypadków z udziałem wózków widłowych dochodzi z winy pracownika. Presja czasu, brawura czy pośpiech są największymi wrogami operatora.

Stawiając na bezpieczeństwo operatora wózka widłowego i osób trzecich, producenci zaczęli wyposażać urządzenia w panel dotykowy, który pomaga zidentyfikować pracownika uprawnionego do użytkowania wózka widłowego. By uruchomić urządzenie musi zostać rozpoznany odcisk palca. Oczywiście łatwiej jest użyć indywidualnego kodu operatora, jednak łatwo może on się dostać w niepowołane ręce.

Bardziej inwazyjnym rozwiązaniem jest propozycja zastosowania chipów. Niektóre firmy dążą do automatycznej identyfikacji operatora poprzez wszycie mu identyfikatora w postaci chipa, np. w ubranie robocze. Wózek rozpoznaje kierowcę, dzięki czemu automatycznie dostosowuje się do jego potrzeb – język menu, program jazdy, wysokość fotela.

Coraz więcej nowoczesnych wózków widłowych posiada czujniki. Mają one ostrzegać operatora przed pojawieniem się przeszkód lub osób trzecich na drodze.

Bezpieczeństwo pracy operatora podnosi system przeznaczony do płynnego manewrowania wózkiem widłowym. Szczególnie przydatny okazuje się podczas częstych zmian kierunku jazdy.

Oczywiście nie należy zapominać o pasach bezpieczeństwa. Pełnią one taką sama funkcję jak w samochodach. Najbardziej przydatne są w przypadku wózków widłowych nieposiadających zamykanej kabiny.

   1. Podsumowanie

Wiele firm już nie wyobraża sobie pracy bez nowoczesnych wózków widłowych. Im bardziej udoskonalone, tym łatwiejsze w obsłudze i bezpieczniejsze. Producenci wózków widłowych wprowadzają innowacyjne rozwiązania w trosce o użytkowników i środowisko.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ