Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

REKLAMA

Pożegnaj zmarłą osobę, okazując jej odpowiedni szacunek i pamięć. Zobacz jakie kwiaty są najtrwalsze i najlepiej prezentują się podczas pogrzebu.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Kwiaty są symbolicznym gestem pożegnania. Dzięki nim możemy oddać cześć zmarłej osobie oraz stworzyć podniosłą atmosferę podczas uroczystości pogrzebowej. Zastanawiasz się, jakie wybrać kwiaty na pogrzeb? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się czy kupić bukiet, wieniec a może wiązankę? Pamiętaj, że pogrzeb to poważna uroczystość, na której (w naszej kulturze) nie powinny pojawiać się zabawne akcenty. Właśnie dlatego przestrzegaj podstawowych zasad savoir-vivre’u, dotyczących również kwiatów!

Kwiaty mają szczególne znaczenie. Stanowią analogię ludzkiego życia – jej kruchości i delikatności. Kupujemy je z okazji pogrzebu, by pożegnać zarówno bliską naszego sercu osobę, jak i dalszych znajomych, kolegów z pracy czy sąsiadów. Kwiaty są ogromnym dylematem dla większości osób uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych. Osoby te zastanawiają się, np. komu je wręczyć. Należy pamiętać o tym, że kwiaty przynosimy dla zmarłego i powinniśmy je położyć w kościele przy trumnie lub złożyć na grobie po pogrzebie.

Bukiet, wiązanka czy wieniec?

Każda z tych form jest odpowiednia. Warto jednak przed zakupem rozważyć rodzaj naszej relacji ze zmarłym i jego rodziną. Największe wiązanki powinny pochodzić od najbliższej rodziny, dalsi znajomi lepiej by ograniczyli się do skromniejszej ilości i wielkości kwiatów.

  • Wieńce pogrzebowe – są jedną z najczęściej wybieranych kompozycji kwiatowych w naszym kraju. Charakteryzują się one zazwyczaj dużym rozmachem. Są wykonywane na floretach lub podkładach z iglastych gałązek. Wieńce pogrzebowe są doskonałym rozwiązaniem dla grupy osób, np. przyjaciół z pracy czy grupy znajomych. Zazwyczaj są składane przez delegację, czyli osoby ku temu wyznaczone. Niemal zawsze do wieńców dołączane są szarfy, na których wykaligrafowane są wyrazy naszej żałoby.
  • Wiązanka pogrzebowa- zazwyczaj składa się ona z samych kwiatów, które urozmaicone są różnymi dodatkami, takimi jak ozdobne liście. Ten rodzaj kwiatów przynosi zazwyczaj dalsza rodzina i bliscy znajomi. Wiązanka może zostać złożona na grobie zmarłego przez kilka osób. Stanowi ona tańsze rozwiązanie od wieńca i zazwyczaj można ją dostać w każdej kwiaciarni „od ręki”. Do wiązanki również dołącza się szarfę pogrzebową.
  • Bukiety i pojedyncze kwiaty- taki rodzaj pożegnania najlepiej prezentuje się, gdy kwiaty są świeże. Warto zamówić je dzień przed pogrzebem i odebrać w dniu uroczystości. Można również przynieść kwiaty z własnego ogrodu. Warto je wtedy zerwać przed samą uroczystością, by nie zwiędły.

Symbolika kwiatów

W wiązankach pogrzebowych najczęściej wykorzystywane są:

  • goździki – które są jednymi z najtrwalszych kwiatów ciętych. Symbolizują miłość, hołd i pamięć.
  • mieczyki – kojarzone są z moralnością a ponadto uosabiają siłę charakteru. Ich długie łodygi i różnorodne kolory sprawiają, że ten rodzaj kwiatów jest chętnie wykorzystywany do klasycznych aranżacji pogrzebowych.
  • chryzantemy – które są symbolem smutku, śmierci i rozpaczy. Właśnie z tego powodu nie brakuje ich na żadnym pogrzebie.
  • lilie – kwiaty te również cieszą się ogromną popularnością na tego typu uroczystościach. Symbolizują czystość, niewinność oraz współczucie najbliższej rodzinie zmarłego.

Kolor kwiatów

Przy wyborze kwiatów warto również zwrócić uwagę na ich kolor. W naszym kręgu kulturowym warto sięgnąć po wiązanki, wieńce czy bukiety wykonane z kwiatów o łagodnych odcieniach – białych czy kremowych. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy unikać kwiatów o niebieskich czy czerwonych barwach, gdyż symbolizują one wieczność, nadzieję oraz miłość.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki