piątek, 29 marca, 2024

Choroby i szkodniki w ziemniakach – jak sobie z nimi radzić?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneChoroby i szkodniki w ziemniakach – jak sobie z nimi radzić?

Choroby i szkodniki w ziemniakach – jak sobie z nimi radzić?

- Advertisement -

Produkcja ziemniaka w Polsce ma ogromne znaczenie. W 2014 roku w naszym kraju zebrano około 7,7 mln ton plonu tej rośliny. Na tak wysokie liczby w produkcji wpływa jego odpowiednia ochrona przed chorobami ziemniaka i atakującymi go szkodnikami, których nie brakuje. Co roku pojawiają się one w uprawach ziemniaka, dlatego stosowanie odpowiednich insektycydów i fungicydów jest kluczowe.

Większa świadomość = większy plon

Zdobywanie wiedzy na temat szkodników i chorób ziemniaka jest bardzo ważne. Im większa wiedza w tym temacie, tym łatwiej i szybciej rolnik może decydować o podejmowaniu różnego rodzaju zabiegów agrotechnicznych, mających chronić uprawę przed zmniejszeniem plonów lub w skrajnych przypadkach całkowitym jej zniszczeniem. Co więcej, choroby grzybowe mogą ulegać zmianie na skutek modyfikacji genotypów danej choroby – wówczas mogą się zmieniać także przebieg choroby i jej objawy.

Najczęściej spotykane szkodniki i choroby ziemniaka

Niezwykle powszechnym szkodnikiem, występującym od lat na prawie każdej uprawie ziemniaka, jest stonka. Występowanie na spodnich liściach ziemniaka charakterystycznych żółtych jaj to sygnał, że niedługo te liście zostaną pożarte przez czerwonawe larwy, które następnie przekształcą się w imago o kremowo-czarnych pasach przechodzących wzdłuż grzbietu.

Do najczęściej spotykanych chorób ziemniaka należą zaraza ziemniaka i alternarioza. Zaraza ziemniaka ujawnia się przez pojawienie się plam na brzegach liści – są one wodniste i mają barwę żółtawą, która z czasem zmienia się w kolor brunatny. Zarodniki tworzące się na liściach podczas wykopków przenoszą się na bulwy i porażają je, prowadząc do gnicia. Alternarioza zaś, zwana również suchą zgnilizną czy suchą plamistością liści ziemniaka, w zależności od gatunku grzyba wywołującego chorobę, objawia się występowaniem niewielkich brunatnych plam bez znaków charakterystycznych bądź brunatnych plam z koncentrycznie ułożonymi kręgami. Te drugie mają dodatkowo żółtą otoczkę, która powstaje na skutek wydzielania toksyn przez grzyb alternariozy. Podobnie jak w przypadku zarazy ziemniaka, alternarioza poraża również bulwy, na których widnieją ciemne plamy – początkowo suche, następnie mięknące i zapadające się.

Jak zwalczyć najgroźniejsze choroby grzybowe ziemniaka?

Objawy obu najczęściej spotykanych chorób – alternariozy i zarazy ziemniaka – na pozór wydają się podobne. Subtelne różnice w symptomach tych chorób grzybowych ziemniaka mogą zostać niezauważone przez niedoświadczonego rolnika, a przecież prawidłowe rozpoznanie choroby jest kluczem do jej zwalczenia. Czy aby na pewno jest to konieczne w każdej sytuacji?

Dla rolników, mających trudności z rozróżnieniem zarazy ziemniaka i alternariozy, firma Syngenta przygotowała specjalny środek, zwalczający obie te choroby ziemniaka. Carial Star to unikatowe połączenie dwóch substancji czynnych, celujących w patogeny zarazy ziemniaka i alternariozy. Ten nowoczesny środek ochrony roślin działa właściwie natychmiastowo (jest aktywny już po 15 minutach od zastosowania) i skutecznie chroni uprawę przed chorobami grzybowymi ziemniaków.

- Advertisment -

Jak mieszkańcy spędzają Święta Wielkanocne?

Święta Wielkanocne już jutro. Z tej okazji zapytaliśmy mieszkańców Jaworzna, jak będą spędzać ten wyjątkowy czas. Opowiedzieli nam o ich domowych tradycjach oraz zwyczajach....

Kolizja na autostradzie A4

Wczoraj wieczorem, na jaworznickim odcinku autostrady A4, w okolicach MOP Kępnica doszło do kolizji. Zderzyły się ze sobą dwa auta osobowe. 28 marca około godziny...

Do końca 2027 roku powstaną nowe drogi na wjeździe do Jaworzna

Miasto Jaworzno podpisało umowę z konsorcjum firm MIRBUD S.A. i KOBYLARNIA S.A. na budowę nowego układu drogowego na Jaworznickim Obszarze Gospodarczym oraz na drogach...