środa, 24 kwietnia, 2024

Ból pod prawym żebrem: najczęstsze przyczyny, kiedy udać się do lekarza?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneBól pod prawym żebrem: najczęstsze przyczyny, kiedy udać się do lekarza?

Ból pod prawym żebrem: najczęstsze przyczyny, kiedy udać się do lekarza?

- Advertisement -

Czy zdarza Ci się odczuwać uporczywy ból pod prawym żebrem? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca to jak najszybciej należy szukać przyczyn tego dyskomfortu. Niezwłocznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który rozpoznawszy przyczyny bólu – zaleci jak najskuteczniejsze leczenie. Nie wolno zlekceważyć tego rodzaju bólu.

Należy zachować spokój, ponieważ przyczyn może być mnóstwo a najważniejszym aspektem jest znalezienie faktycznego podłoża schorzenia. Klatka piersiowa to najważniejszy element ludzkiego organizmu. Składa się bowiem z dwunastu par żeber, które zostały ulokowane po przeciwstawnych stronach klatki piersiowej. Ich fundamentalna rola to przede wszystkim ochrona organów wewnętrznych (w tym najważniejsze serce oraz płuca) przed wszelkimi urazami mechanicznymi.

Ponadto jest skutecznym zabezpieczeniem dla złożonego układu sercowo-naczyniowego. Bardzo często ludzie odczuwają różnorakie rodzaje bólu w okolicach zarówno prawego, jak i lewego żebra. Cierpiący na wspomniane dolegliwości mógł nabawić się tej dolegliwości wskutek kontuzji lub intensywnego wysiłku fizycznego. W tym wypadku najlepszym lekarstwem może okazać się niewątpliwie wypoczynek. Natomiast jeżeli ból jest długotrwały i bardzo uprzykrza życie to może świadczyć o poważnej chorobie.

Ból pod prawym żebrem może mieć zróżnicowane natężenie. Może wahać się on od lekkiej (prawie niezauważalnej) boleści aż do wspomnianego niemal katorżniczej bólu. Długość bólu też jest niejednorodna. Otóż może trwać jedynie kilka minut, a w zaawansowanym stadium choroby te minuty mogą zamienić się w miesiące cierpienia. Nieoceniona jest wówczas pomoc medyczna udzielana przez lekarza, który odpowiednio dobranym leczeniem ukoi ból. Kontuzja może być spowodowana przez złamania żeber i naciskanie uszkodzonych kości na sąsiednie narządy wewnętrzne. Źródło: https://www.nlda.org/a/pain-under-right-rib-cage

Przypominamy, że istnieje szereg innych chorób będących przyczyną zaistniałego bólu. Fachową diagnozę może wydać jedynie specjalista, jakim jest lekarz.

Powody bólu pod prawym żebrem
Organizm ludzki w obrębie brzucha i klatki piersiowej mieści mnóstwo organów wewnętrznych, które mają istotny wpływ na ogólne funkcjonowanie. Ich umiejscowienie jest bardziej bliskie umiejscowieniu żeber, które notabene ochraniają je przed wszelkimi urazami. Jednak kiedy istnieje podejrzenie, iż dzieje się coś złego z żebrami to i inne organy mogą być zagrożone. Po prawej stronie w ciele człowieka znajdują się nerki, jelita, trzustka oraz pęcherzyk żółciowy. Nie jest to jednak koniec – otóż nie możemy zapomnieć o najważniejszym organie wewnętrznym jakim jest wątroba czy śledziona. Kiedy uzyskamy informacje od lekarza, które świadczą iż żebra są w nienaruszalnym stanie to możemy przypuszczać że organy osiągnęły stan zapalny. Niestety może czasami świadczyć także to o postępującej chorobie nowotworowej.

Kontuzje
Organizm ludzki jest niezwykle delikatny, dlatego każdy uraz czy wypadek zostawia piętno na jego kondycji. Jeżeli ulegli Państwo ostatnio wypadkowi, a pod wpływem adrenaliny nawet nie był odczuwany ból to i tak trzeba udać się do szpitala. Dolegliwości mogą bowiem pojawić się kilka godzin, a nawet dni później. Natomiast rany mogą być wówczas już bardzo rozległe. Skuteczną interwencję może podjąć lekarz, który zaleci prześwietlenie.

Choroby pęcherzyka żółciowego
Wiele osób jest wręcz zaskoczonych faktem, iż choroba pęcherzyka żółciowego może mieć bezpośredni wpływ na ból w obrębie żeber. Najczęstszymi objawami owej choroby mogą być: mdłości i przyspieszona akcja serca. Ból może promieniować nawet w okolicę prawego ramienia. Dolegliwość ta może być nawet usunięta operacyjnie.

Kamienie nerkowe
Choroba ta jest bardzo bolesna. Doskwiera szczególnie wtedy, kiedy kamienie osiągają wielkość większą aniżeli 5 mm. Po osiągnięciu alarmowej wielkości zatykany jest moczowód i pojawia się problem z prawidłową fizjologią. Kamienie nerkowe można usunąć drogą operacyjną.

Zapalenie chrząstek żebrowych
Zapalenie to powoduje ból, który promieniuje w obrębie żeber. Bardzo często ubocznym objawem jest ból gardła, zmęczenie oraz stan gorączkowy. Winowajcą tej choroby jest nade wszystko nadmierny wysiłek fizyczny, fibromialgia i inne choroby związane z układem oddechowym. Co ciekawe zapalenie chrząstek żebrowych może być często mylnie utożsamiane z zawałem serca.

Problemy z wątrobą
Zniszczenia tego organu wywierają ogromny wpływ na cały organizm. Lekarze na najczęstszą przyczynę bólu pod prawym żebrem wskazują właśnie nieprawidłowe działanie wątroby. Jednakże czynników, które powodują boleści wątrobowe może być niezliczona ilość. Przykładowo mogła się do tego przyczynić infekcja lub trudny do zwalczenia stan zapalny. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, iż odczuwany ostry ból może być niebezpieczny dla ogólnego stanu naszego zdrowia. Nie wolno też generalizować, gdyż choroby wątrobowe to nie tylko spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.

Rak wątroby
Szybkie wykrycie przyczyny bólu pod prawym żebrem pomoże wykryć szybko chorobą i skutecznie ją złagodzić albo całkowicie wyleczyć. Należy się spieszyć, ponieważ rak wątroby bardzo szybko się rozprzestrzenia po całym organizmie. Symptomami są: wzdęcia, żółtaczka, ciemny oddawany mocz czy niekontrolowana utrata wagi.

Zapalenie trzustki
Odnotowując u siebie nawet pojedyncze objawy zapalenia trzustki trzeba niezwłocznie udać się na wizytę lekarską. Jest to bowiem najgroźniejsza z wyżej wymienionych chorób, która jest śmiertelna. Główną przyczyną jest stosowanie złej diety, obfitej w tłuszcze i ciężkostrawne posiłki.

Zespół jelita drażliwego
Sytuacje stresowe potrafią spowodować szereg nieprzyjemności, które skumulowane powodują zespół jelita drażliwego. Ostre biegunki, zaparcia, skurczowe bóle brzucha to tylko niektóre z uciążliwych objawów zespołu jelita drażliwego. W celu potwierdzenia swoich przypuszczeń co do rozpoznania choroby lekarz zaleca wykonania takich badań jak: morfologia krwi, posiewy bakteriologiczne stolca i rektoskopia. Nie ma możliwości, aby pacjent całkowicie wyzdrowiał. Lekarz może jedynie zlecić działania, które znacznie łagodzą skutki wspomnianej choroby. Z pewnością kluczową rolę odgrywa diametralna zmiana diety.

Co za dużo to niezdrowo
To powiedzenie świetnie odzwierciedla skutki nadmiaru jedzenia. Spożywanie za dużej ilości posiłków powoduje problemy z układem trawienia. Brzuch produkuje wtedy za dużo gazów, które w konsekwencji mogą prowadzić do bólu również pod prawym żebrem. Regurgitacja jedzenia i ponowny napływ gazów może wzmagać intensywność i natężenie dolegliwości.

Choroba Leśniowskiego-Crohna
Jest to niezwykle poważna w skutkach choroba nieswoistego zapalenia jelit. Oprócz niesłabnącego bólu po prawej stronie żeber występuje też biegunka, krew w stolcu oraz wzdęcia. Obserwując u siebie wymienione objawy należy udać się do specjalisty.

Wrzody
Wrzody żołądka mogą być kolejną przyczyną bólu pod prawym żebrem. Wrzody to rany ulokowane w obszarze żołądkowo-jelitowym. Często wrzody prowadzą do powstawania wewnętrznego krwawienia. Wrzody często występują wraz z ponownym napływem kwasów, co może być przyczyną nieprzyjemnego palenia w gardle.

Zapalenie wyrostka
Istnieje jeszcze jeden powód odpowiedzialny za ból pod prawym żebrem. Mowa tu bowiem o wyrostku robaczkowym. W razie jego infekcji pacjent czuje niewyobrażalny ból. Taki ból wymaga jak najszybciej zdiagnozowania i szybkiego leczenia.

Specjalne wypadki

Ciąża
Wielkość macicy czy piersi znacznie powiększa się podczas okresu ciążowego. Tym samym ciężarne kobiety mogą odczuwać bóle pod prawym żebrem. Niestety nie można temu zaradzić, ale po wydaniu dziecka na świat trzeba się upewnić że bóle minęły.

Ból podczas biegania
Ból ten może być związany z przejedzeniem przed biegiem. Może to się zdarzyć także wówczas, kiedy wypijemy za dużo płynów. Nieprawidłowe oddychanie czy odwodnienie mogą być kolejnymi przyczynami takiego stanu rzeczy.

Jak sobie radzić z bólem pod prawym żebrem?

Leki
Najpopularniejszym lekiem, który jest „lekiem na całe zło” jest niewątpliwie paracetamol. Jednakże używanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest równie dobrym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli ból pod prawym żebrem jest spowodowany przez stan zapalny. Ibuprofen może z powodzeniem wyleczyć zarówno infekcję, jak i przynieść ulgę, jeśli chodzi o odczuwany ból.

Zmiana diety
Zmiana diety przyniesie najlepszy efekt w przypadku powiązania bólu z jelitowym stanem zapalnym, zespołem jelita drażliwego lub poważniejszą chorobą jaką jest choroba Crohna. Zmiana złych nawyków żywieniowych z pewnością podniesie jakość życia.

Operacja
W przypadku stwierdzenia kamicy pęcherzyka żółciowego, kontuzji klatki piersiowej czy złamanych żeber operacja może okazać się niezbędna.

Czy powinniśmy się martwić?
Priorytetowymi pytaniami dotyczą natężenia, lokalizacji i częstotliwości bólu. Ponadto warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy ból odczuwamy podczas spania, a także jakie objawy mu współtowarzyszą. Oprócz naszych osobistych przemyśleń powinniśmy się oczywiście skonsultować z lekarzem. Pamiętajmy że nie można lekceważyć tychże objawów, ponieważ mogą być one przyczyną nawet śmiertelnych chorób.

Źródła:

- Advertisment -

Jaworznicka szkoła muzyczna zaprasza na Dzień Otwarty

Jaworznicka Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz zaprasza wszystkich kandydatów wraz z rodzicami na Dzień Otwarty. Wydarzenie odbędzie się we czwartek 25 kwietnia,...

Turniej Boccia na Hali MCKiS

Na hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie odbył się Integracyjny Turniej Boccia. Jego organizatorami byli Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Ratownik Górniczy”, SP nr 7 w...

Sobieski Górka – osiedle zapomniane

Mieszkańcy osiedla Sobieski Górka skarżą się na pakowanie w obrębie pętli autobusowej. A to nie jest jedyny problem tego miejsca. Osiedle Sobieski Górka to miejsce,...