piątek, 29 marca, 2024

Różnice pomiędzy rozwodem a separacją, z punktu widzenia prawnego

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneRóżnice pomiędzy rozwodem a separacją, z punktu widzenia prawnego

Różnice pomiędzy rozwodem a separacją, z punktu widzenia prawnego

- Advertisement -

Na pierwszy rzut oka, można dojść do wniosku, iż nie istnieją różnice pomiędzy rozwodem a separacją. Najczęściej, niegdyś bliskie sobie osoby, mieszkają osobno, tworzą różne gospodarstwa domowe, jedna z nich jest obciążona obowiązkiem alimentacyjnym. Są jednak pewne kwestie, które powodują że orzeczenie rozwodu, będzie rodzić inne konsekwencje, niż orzeczenie separacji.

Przede wszystkim, rozwód jest instytucją która formalnie kończy małżeństwo. Dotychczasowi małżonkowie pozostają osobami stanu wolnego, mogą w majestacie prawa zawrzeć ponowny związek małżeński. Przy czym przesłanką konieczną do orzeczenia rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia. Separacja natomiast nie kończy małżeństwa. Sąd orzeka separację w momencie rozkładu pożycia, w sytuacji w której istnieje możliwość powrotu małżonków do wspólnego prowadzenia gospodarstwa, odnowienia więzi emocjonalnej i fizycznej. Istotą separacji jest skłonienie małżonków do refleksji czy rzeczywiście ich związek uległ trwałemu i zupełnemu rozkładowi, czy uczucia które ich łączą są na tyle silne, iż istnieje możliwość powrotu do wspólnego pożycia.

Skutki prawne rozwodu.

Aby Sąd mógł orzec o rozwodzie musi nastąpić zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Strony postępowania muszą wykazać, iż spełniają wszystkie przesłanki które wymienia k.r.o.

Jeżeli ex małżonkowie posiadali dzieci Sąd rozstrzyga o kwestii władzy rodzicielskiej oraz o wysokości alimentów. Dodatkowo Sąd z urzędu rozstrzyga o winie tzn., który z małżonków odpowiada za rozkład pożycia. Jednakże na zgodny wniosek stron Sąd może zaniechać od tego rozstrzygnięcia, wówczas następują takie skutki, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Rozstrzygnięcie o winie ma bardzo doniosłe skutki prawne. Małżonek uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia pozostaje w obowiązku alimentacyjnym wobec drugiej strony nawet po orzeczeniu rozwodu. Małżonek nieodpowiadający za rozpad małżeństwa może wystąpić z roszczeniem do małżonka uznanego za wyłącznie winnego o alimenty jeżeli tylko w skutek rozwodu pogorszyła się jego sytuacja majątkowa. Prawo do alimentów posiada również rozwiedziony małżonek który nie został uznany przez Sąd za wyłącznie winnego. Musi jednak znajdować się w niedostatku, a alimenty Sąd przyznaje na okres pięciu lat.

Jeżeli byli małżonkowie posiadają i zamieszkują wspólne mieszkanie Sąd rozstrzyga w o sposobie korzystania. Na zgodny wniosek stron Sąd może przyznać mieszkanie jednemu z małżonków.

Po orzeczeniu rozwodu ex małżonkowie nie dziedziczą po sobie przy dziedziczeniu ustawowym. Wyrok rozwodowy z mocy prawa tworzy rozdzielność majątkową, a wiec ex małżonkowie od tej pory zarabiają tylko na swój majątek osobisty.

Skutki prawne separacji

Ponieważ w separacji strony formalnie funkcjonują osobno, powstaje obowiązek alimentacyjny wobec małoletnich dzieci. Tak jak w przypadku rozwodu Sąd orzeka który z małżonków, w jakim stopniu ponosi koszty utrzymania dzieci. Najczęściej alimenty płacone są do rąk małżonka z którym pozostają dzieci.

W przypadku alimentów „na małżonków” sytuacja jest analogiczna jak w przypadku rozwodu. Są jednak pewne różnice wynikające z faktu, iż separacja nie kończy formalnie małżeństwa. Tak wiec, małżonkowie są w większym stopniu zobowiązani wobec siebie do wzajemnej pomocy. Okres płacenia drugiemu małżonkowi alimentów nie jest ograniczony do pięciu lat, a małżonkowie są zobligowani do wzajemnej pomocy zawsze gdy tylko wymagają tego ”względy słuszności”.

Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne mieszkanie sąd rozstrzyga również o sposobie korzystania.

Od momentu orzeczenia separacji małżonkowie nie dziedziczą po sobie przy dziedziczeniu ustawowym. Podobnie jak przy rozwodzie orzeczenie o separacji z mocy prawa tworzy rozdzielność majątkową.

Po orzeczeniu separacji, inaczej niż w przypadku rozwodu nie można wrócić do swego poprzedniego nazwiska.

Więcej praktycznych informacji na temat prawa rodzinnego, rozwodowego znajdą Państwo na stronie internetowej Mecenas Ewy Hauzer-Auguściak http://adwokathauzer.pl/

- Advertisment -

Poznać, pokochać, chronić. Źródła Kłodnicy

W kolejnym odcinku serii Poznać, pokochać, chronić, prowadzący Piotr Grzegorzek zabrał nas na spacer po Zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Źródła Kłodnicy”. Jest to teren chroniony, jednak...

Trzecia Droga Szymona Hołowni w Jaworznie popiera Michała Kirkera

Trzecia Droga, czyli Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL poparły kandydaturę Michała Kirkera na Prezydenta Miasta Jaworzna. Wczoraj, 26 marca, odbyła się konferencja prasowa...

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...