czwartek, 28 marca, 2024

Pierwsze objawy boreliozy – rumień wędrujący nie zawsze występuje – wykonaj test na boreliozę!

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrznePierwsze objawy boreliozy - rumień wędrujący nie zawsze występuje - wykonaj test...

Pierwsze objawy boreliozy – rumień wędrujący nie zawsze występuje – wykonaj test na boreliozę!

- Advertisement -

Do niedawna większość ludzi bagatelizowała ukąszenie kleszcza. Działo się tak ponieważ świat medycyny nie był świadomy jak liczne zagrożeń niesie ze sobą pozornie niewinne ukłucie kleszcza. Dziś już wiadomo, że każde ukąszenie kleszcza może być potencjalnym początkiem rozwoju jednej z chorób odkleszczowych – na czele z występująca najczęściej boreliozą.

O tym, jaką niebezpieczną chorobą jest borelioza mówi się już otwarcie od kilku lat. Nieleczona prowadzi do wielu zaburzeń m.in. układu nerwowego, serca czy stawów. W odpowiedzi na liczne apele osób, które zmagają się z chorobą powstają kampanie mające uświadamiać jak nie dopuścić do rozwoju infekcji/

Jak wyglądają pierwsze objawy boreliozy? czy po ukąszeniu zauważę, że dzieje się coś niepokojącego?

Największym problemem we wczesnym rozpoznaniu choroby są mało oczywiste objawy boreliozy. Po wniknięciu do organizmu krętki Borrelia szybko przedostają się do rożnych organów i tkanek.

Towarzyszą temu objawy boreliozy, takie jak:

– ogólne osłabienie

– gorączka

– bóle mięśni i stawów

Niestety większość z tych symptomów występuje również w przebiegu wielu innych schorzeń. Często mylone są one z przeziębieniem czy grypą. Dlatego objawy boreliozy we wczesnym stadium nazywane są ‘grypopodobnymi’.

Ukąszenie kleszcza – czy jest coś charakterystycznego co może po sobie pozostawić?

Tak. W nielicznych przypadkach na skórze w miejscu ukąszenia przez kleszcza może pojawić się tzw. rumień wędrujący.

Rumień wędrujący jest bardzo specyficznym objawem i jego wystąpienie jest jednoznaczne z infekcją boreliozą. Jeżeli u kogoś pojawia się taki objaw, bezwzględnie zostaje on poddany antybiotykoterapii. W tym przypadku rozpoczyna się leczenie bez konieczności wykonywania badań diagnostycznych.

Jednym słowem rumień wędrujący jest podstawą do rozpoczęcia leczenia. Rumień wędrujący nie zawsze jednak występuje, mówi się o 2-5% przypadków. Dlatego ważne jest aby wykonać test na boreliozę.

Jak rozpoznać boreliozę na podstawie wyglądu rumienia?

Rumień wędrujący ma kilka charakterystycznych cech, które pomogą Ci go rozpoznać:

1. Pojawia po około 1-3 tygodniach po ukąszeniu kleszcza. Najczęściej nie wcześniej niż po 3 dniach.

2. Wyglądem przypomina „tarczę strzelniczą” – na środku występuje centralne przejaśnienie. Następnie widoczne są naprzemiennie blade okręgi niezmienionej skóry i czerwone obręcze. Każdego dnia ta ‘tarcza’ powiększa swoją średnice.

3. Rumień przeważnie ma kształt zbliżony do nieregularnego okręgu. Jednak zdarzają się również rumienie podłużne czy eliptyczne, co wynika z miejsca ukąszenia.

4. Rumień jest duży, jego wielkość powinna przekraczać co najmniej 5cm. W praktyce lekarskiej zdarzało się, że rumień wędrujący osiągał rozmiary do 70 cm.

5. Zmiana znika najczęściej samoistnie (jeżeli nie stosujemy antybiotyku) po okresie 3-4 tygodni.

Ukąszenie kleszcza, które pozostawia po sobie rumień wędrujący jest bezwzględnym wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, nie bagatelizuj tego objawu.

A co jeśli rumień wędrujący się nie pojawi, czy to znaczy że jestem zdrowy?

Niestety nie. Brak rumienia wędrującego, nie wyklucza możliwości zakażenia.

Rumień pojawia się tylko u kilku procent zarażonych, to znaczy że większość z nich nawet nie podejrzewa rozwoju choroby. Infekcja może rozwijać się całkiem bezobjawowo, co znacząco utrudnia diagnostykę i wczesne rozpoznanie infekcji.

Wykrycie boreliozy na początku rozwoju infekcji jest niezwykle istotne. Dlaczego?

Ponieważ antybiotykoterapia stosowana podczas leczenia boreliozy jest najbardziej skuteczna w początkowym etapie infekcji. Niestety im później rozpoczęte leczenie, tym prawdopodobieństwo pełnego wyleczenia znacznie spada.

Jeżeli borelioza zaczyna się rozwijać to organizm zaczyna się bronić i aktywuje układ odpornościowy.

W wyniku tej walki rozpoczyna produkcję cząsteczek zwanych przeciwciałami.

Test na boreliozę wykonany z krwi pozwoli wykryć przeciwciała klasy IgM, które są wykrywane we wczesnej fazie infekcji.

Teraz test na boreliozę jest już dostępny w aptece!

W aptekach dostępny jest obecnie szeroki zakres jeśli chodzi o domowe testy diagnostyczne. Stanowią one uzupełnienie diagnostyki point of care dostępnej dla profesjonalistów (lekarze, szpitale, laboratoria) oraz dla pacjenta. Są również alternatywą jeśli chodzi o niektóre badania laboratoryjne.

Testy na boreliozę są już dostępne w aptece to certyfikowany wyrób medyczny. Służy jako badanie przesiewowe do wczesnego wykrywania infekcji, poprzez wykrywanie przeciwciał klasy IgM.

Jak wykonać test na Boreliozę?

Nie bagatelizuj ryzyka związanego z rozwojem groźnej choroby, jaką jest borelioza – ZBADAJ SIĘ JUŻ DZIŚ!

 

 

- Advertisment -

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...