sobota, 20 kwietnia, 2024

Jak szachy wpływają na sprawność umysłu?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak szachy wpływają na sprawność umysłu?

Jak szachy wpływają na sprawność umysłu?

- Advertisement -

Szachy to nie tylko ulubiona rozrywka tysięcy Polaków oraz dyscyplina sportowa uznana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, ale także okazja do rozruszania szarych komórek i poćwiczenia sprawności umysłu. W jaki sposób wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu i jakie procesy wspiera? Dlaczego spośród wielu strategicznych gier planszowych warto wybrać właśnie szachy?

Rozwijanie myślenia strategicznego

Szachy to gra oparta na umiejętności planowania kolejnych ruchów oraz przewidywania posunięć przeciwnika. Wspaniale pobudza myślenie, uczy podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Badania wskazują, że osoby, regularnie grające w szachy, są bardziej kreatywne, charakteryzują się umiejętnością twórczego myślenia i potrafią błyskawicznie reagować! Same zalety!

Poprawa sprawności intelektualnej

Niezależne badania dowodzą, że gra w szachy może podnieść poziom IQ, szczególnie w przypadku dzieci po 7 roku życia. Testy były prowadzone na grupie 4000 wenezuelskich uczniów i pokazały, że regularne rozgrywki przynoszą wymierne efekty w postaci znacznej poprawy sprawności intelektualnej. Chcesz, żeby Twoje dziecko osiągało lepsze wyniki w nauce i było bardziej kreatywne? Zaraź je pasją do szachów, a zaowocuje to w przyszłości!

Lepsza pamięć i koncentracja

Czujesz, że nie możesz się skupić na pracy? Twoja koncentracja jest na bardzo niskim poziomie? Już jedna partyjka szachów znakomicie rozbudzi Twoje szare komórki i sprawi, że zaczniesz pracować bardziej efektywnie. Planowanie kolejnych ruchów i opracowanie strategii walki z przeciwnikiem wspaniale pobudza myślenie.

Rozwinięcie zdolności arytmetycznych…

Poprawa koncentracji i sprawności intelektualnej to jednak nie wszystko – badania udowodniły, że osoby, które regularnie rozgrywają partyjki szachów, umieją szybciej liczyć i osiągają lepsze wyniki w testach matematycznych. Poprawia się również umiejętność logicznego myślenia i analizowania.

i językowych

Niezależni badacze wykazali również, że gra w szachy wpływa pozytywnie nie tylko na iloraz inteligencji, szybkość liczenia w pamięci czy podejmowania decyzji, ale może także rozwinąć gracza pod względem językowym. Podczas gry w szachy intensywnie pracują obie półkule mózgu, a to sprzyja płynnemu wyrażaniu emocji i formułowaniu zdań złożonych.

Jak widać, gra w szachy rozwija wiele umiejętności, nic więc dziwnego, że jest tak bardzo popularna. Wiele osób inwestuje nawet w kurs instruktora szachowego, który pozwala trenować umiejętności kolejnych amatorów tej gry strategicznej.

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...