REKLAMA

Od kilku sezonów meble z drewnianych palet cieszą się wielką popularnością. Ich cena jest konkurencyjna w stosunku do klasycznych mebli drewnianych, dają duże możliwości aranżacyjne i wprowadzają do ogrodu rozwiązania innowacyjne.

Można wprawdzie kupić gotowe meble z palet, ale można również wykonać je samodzielnie. Nie wymaga to wielkich umiejętności i zdolności manualnych. Podpowiadamy jak samodzielnie wykonać piękne meble do ogrodu z prostych palet.

Jakie meble można wykonać z palet?

Możliwości jest tu bardzo wiele. Najprostsze do wykonania są ławy do siedzenia i stół, ale można także zrobić pojedyncze fotele z oparciami, małe stoliczki kawowe, fotel do opalania, podręczny barek. Palety można wykorzystać nie tylko jako materiał na meble, ale także do aranżacji elementów małej architektury w ogrodzie. Ciekawie będą wyglądały donice wraz z paletowymi ściankami do powieszenia doniczek z roślinami, płoty oddzielające poszczególne strefy w ogrodzie czy paletowe schody do wyżej położonych miejsc.

Propozycji jest znacznie więcej i wszystko zależy od inwencji właściciela ogrodu. Im więcej pomysłów, tym lepiej. Niektóre rozwiązania i zdobyte doświadczenie można później wykorzystać do wykonania mebli do mieszkania.

Palety – jakie i gdzie je kupić

Palety do wykonania mebli wcale nie muszą być nowe, równie dobrze można wykorzystać palety używane. W internecie można znaleźć wiele ofert już od 7 zł za paletę. Tak niska cena wynika z coraz powszechniejszego stosowania palet plastikowych.

Najtaniej palety można kupić u producenta, w skupie palet lub na placach budowy i w magazynach. 2 ostatnie opcje nie do końca są formalne. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest poszukiwanie palet na specjalistycznym skupie. Można znaleźć tam palety bardzo krótko używane w dobrej cenie. Skup oferuje także palety w różnych rozmiarach, co znacznie ułatwia wybór i przyśpiesza wykonanie mebli.

Wszystkie palety mają wysokość 144 mm, która dostosowana jest do wózków widłowych i wymiarów samochodów transportowych. Jednak szerokość i długość palet mogą być różne. Największe palety mają rozmiar 1200×1200 mm, europalety (najpopularniejsze) to 1200×800 mm, najmniejsze to 800×600 mm.

Wykonanie mebli

W zależności od pomysłu i projektu można wykorzystać gotowe palety lub odpowiednio je przycinać do potrzebnych rozmiarów. Palety w całości doskonale nadają się do wykonania stołów i ław ogrodowych. Wystarczy ustawić je jedna na drugiej i gotowe, przy ławach jedna paleta musi być ustawiona pionowo, by mogła stanowić oparcie. Palety na krzesła muszą być docięte do odpowiedniej wielkości. Po zestawieniu poszczególnych elementów trzeba je połączyć ze sobą, by były stabilne. Można to zrobić za pomocą śrub, ale znacznie szybciej będzie przy pomocy gwoździarki. Najlepiej wybrać niewielką gwoździarkę akumulatorową lub gazową (wiele z nich znajdziecie m.in na centrumgwozdzi.pl), które posiadają własne zasilanie i są urządzeniami mobilnymi. Trzeba pamiętać, że palety są ciężkie (ok. 25 kg), więc meble najlepiej montować na miejscu, w którym będą stały.

Na koniec pozostaje zaimpregnowanie drewna, można meble pozostawić w naturalnym kolorze lub pomalować odpowiednimi farbami na dowolny kolor. Dłuższe siedzenie na drewnianej ławce lub krześle nie jest zbyt wygodne, dlatego lepiej położyć na nich odpowiednie materace lub poduchy, bez trudu dostaniemy je w marketach budowlanych z akcesoriami ogrodowymi lub IKEI.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki