Jak dobrze zorganizować pokój nastolatka?

REKLAMA

Pokój nastolatka to pomieszczenie wielozadaniowe. Jest dla niego czymś więcej niż tylko miejscem do spania. Tutaj odpoczywa, uczy się i rozwija swoje hobby. W większości przypadków ostatnią rzeczą, jaką chce robić, to sprzątanie swojej sypialni. Jeśli nastolatek uświadomi sobie zalety uporządkowanego pokoju, będzie miał więcej motywacji oraz stworzy przestrzeń, która nie będzie przeszkadzała w prawidłowym rozwoju. W gestii rodziców ważne jest, aby pomóc w rozplanowaniu pokoju młodzieżowego.

Plan pokoju młodzieżowego

Rozpoczęcie aranżacji powinno zacząć się od stworzenia planu organizacji pokoju młodzieżowego. Rozpocznij od omówienia hobby nastolatka oraz zaopatrzenia w niezbędne i praktyczne meble młodzieżowe. W dużym pokoju umieść łóżko naprzeciwko drzwi. W mniejszym pokoju postaw je pod ścianą, aby stworzyć miejsce dla innych stref.

Z pokoju muszą zniknąć wszystkie zbędne rzeczy. Zabawki czy ubrania muszą zostać koniecznie wyrzucone lub przekazane osobom potrzebującym. Taki szczytny cel pozwoli nastolatkowi poczuć, że robi coś ważnego i zmotywuje do porządków. Zniszczone rzeczy wyrzućcie bez sentymentów.

Sprzątajcie kategoriami. Na początku ubrania, później książki, dokumenty, drobiazgi i na końcu zdjęcia i pamiątki. Podczas nauki czy przygotowywania się do szkoły nastolatek nie będzie marnował czasu i energii na gorączkowe poszukiwania rzeczy.

Organizacja pokoju nastolatka

Przejrzyjcie ubrania, buty i rzeczy osobiste, które nastolatek chce pozostawić w pokoju. Dokładny obraz ilości, jaka zostanie, pozwoli zaplanować, ile miejsca zostanie zagospodarowane. Za to meble do pokoju młodzieżowego modułowe pozwolą na dowolne dobranie elementów według potrzeb organizacyjnych.

– komoda stanowi idealne miejsce na organizację i przechowywanie bielizny, skarpetek i koszulek,

– pojemna szafa jest niezbędna w wyposażeniu mebli młodzieżowych. Pomieści ubrania, buty i sprzęt sportowy,

– tablica korkowa pozwoli zorganizować notatki, zadania i informacje o egzaminach,

– rzadko używane przedmioty przechowuj na wyższych półkach.

https://www.mirjan24.pl/87-meble-mlodziezowe

Strefy

Zorganizuj pokój nastolatka na strefy, gdzie konkretne czynności będą wykonywane w odrębnych przestrzeniach. W ten sposób utrzyma koncentrację, np. wyznaczając jeden róg sypialni nastolatek na strefę nauki, ma zorganizowaną przestrzeń do wykonania swoich zadań domowych.

Biurko, krzesło, mały regał, organizator i lampka do czytania stworzą uporządkowany i bardziej produktywny obszar do działania. Przybory szkolne, długopisy, zeszyty, papier i inne pomoce naukowe, muszą znajdować się w jednym miejscu, dzięki temu ma idealne miejsce do wykonania zadań domowych.

Jak wskazują statystyki, dla młodzieży łóżko jest centralnym miejscem. To tutaj uczy się, czyta książki, odpoczywa, rozmawia przez telefon. Zadbaj, aby łóżko młodzieżowe było wygodne i odpowiednio dobrane do potrzeb, aby miało zagłówek oraz była przy nim lampka.

Strefa hobby powinna przewidywać ilość miejsca uwzględniając trofea, sprzęt czy wykonywanie czynności z nim związane.

Żywność i pranie

Porozrzucane na podłodze drobiazgi, brudne naczynia czy resztki jedzenia, tworzą nie tylko nieestetyczne wrażenie, ale przede wszystkim są siedliskiem bakterii i wabikiem dla gryzoni. Postaw kosz w pokoju nastolatka i zadbaj, aby codziennie go opróżniał. Nawyk odnoszenia brudnych naczyń do zlewu przyniesie zdumiewający efekt.

Nie możesz wyegzekwować wrzucania brudnych rzeczy do prania na czas? Zaplanuj jeden dzień w tygodniu, kiedy to nastolatek musi dostarczyć kosz z praniem. Jeśli nie stawi się w umówionym terminie, jego ulubione rzeczy nie zostaną wyprane. A nie ma dla nastolatka gorszej rzeczy niż, niemożność założenia na siebie ulubionej pary jeansów.

Pozostaw dowolność w dekoracji pokoju w gestii nastolatka. To jego prywatna przestrzeń i azyl, w którym musi czuć się komfortowo. Odpowiednio dobrane meble dla nastolatka to gwarancja dobrej organizacji przestrzeni.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki