Przyczyny i leczenie przewlekłego bólu głowy

REKLAMA

Ból głowy to jedna z najpopularniejszych przyczyn wizyt u lekarza. Jak podają badania, aż 90% osób doświadcza go co najmniej raz w roku, a 5% boryka się z bólem przewlekłym, który znacząco utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Co warto wiedzieć na jego temat?

Przewlekły codzienny ból głowy – co to takiego?

Cechą charakterystyczną tego typu dolegliwości jest trwanie przez ponad 15 dni w miesiącu przez okres powyżej 3 miesięcy, więcej niż 4 godziny dziennie.

Warto na tym etapie wspomnieć o ogólnej klasyfikacji bólu głowy. Wyróżnia się tu ból:

 • Pierwotny (nazywany także samoistnym) – obecność bólu głowy stanowi chorobę, a jego przyczyny nie są w pełni poznane
 • Wtórny (inaczej objawowy) – ból głowy wiąże się z obecnością innego schorzenia, które toczy się wewnątrzczaszkowo lub ogólnoustrojowo

W większości przypadków opisywany częsty ból głowy jest bólem pierwotnym. Do najczęstszych przyczyn jego występowania zalicza się:

 • przewlekły napięciowy ból głowy – najpopularniejszy samoistny przewlekły codzienny ból głowy. Wśród czynników wywołujących wymienia się stres, zaburzenia psychiczne, przemęczenie, wzmożone napięcie mięśni twarzy, czynniki atmosferyczne oraz miesiączkę
 • migrenę przewlekłą – stanowi następstwo migreny epizodycznej. Z biegiem czasu migreny występują coraz częściej, niekiedy nawet codziennie. Występujący tu ból ma zwykle wyraźnie mniejsze nasilenie niż w migrenie epizodycznej i nie nasila się podczas wysiłku fizycznego. Często towarzyszy mu obniżenie nastroju i przewlekłe zmęczenie. Jej występowanie związane jest z długotrwałym stresem i zmęczeniem, infekcjami, urazami głowy, nadciśnieniem tętniczym czy menopauzą

Objawowy ból głowy stanowi około 5% bólu występującego codziennie i związany jest między innymi z:

 • Chorobami naczyń krwionośnych zaopatrujących mózgowie
 • Infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi
 • Urazami głowy lub szyi
 • Chorobami zwyrodnieniowymi odcinka szyjnego kręgosłupa
 • Nadużywaniem leków oraz innych substancji chemicznych lub ich odstawienie
 • Nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym
 • Zaburzeniami funkcjonowania tarczycy
 • Chorobami nosa i zatok przynosowych
 • Stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej, zębów i przyzębia

Rozpoznanie przewlekłego codziennego bólu głowy

W diagnostyce bólu głowy duże znaczenie ma rozpoznanie przyczyn wtórnego przewlekłego bólu głowy, jako że część z nich może stanowić zagrożenie dla życia. Kluczowe jest to umiejscowienie, charakter, nasilenie oraz czas trwania objawów towarzyszących lub czynników nasilających albo łagodzących ból głowy.

Kolejnym etapem jest badanie fizykalne i neurologiczne ze zwróceniem uwagi na obecność objawów, które mogłyby wskazywać na uszkodzenie struktur układu nerwowego. Gdy lekarz stwierdzi nieprawidłowości w badaniu neurologicznym lub podejrzewa wtórny ból głowy, niezbędne będzie wykonanie badań neuroobrazowych takich, jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy zdjęcie rentgenowskie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jeśli obraz kliniczny nasuwa podejrzenie objawowego bólu głowy wywołanego chorobą ogólnoustrojową, wykonuje się badanie swoiste w kierunku choroby podstawowej.

U osób, u których wystąpiło podejrzenie chorób naczyń krwionośnych zaopatrujących mózgowie, konieczne może okazać się wykonanie badania ultrasonografii dopplerowskiej tętnic szyjnych i kręgowych lub angiografii tomografii komputerowej tętnic szyjnych, kręgowych albo wewnątrzczaszkowych. Podejrzenie zapalenia opon mózgowych wymagać może natomiast wykonania nakłucia lędźwiowego i badania płynu mózgowo – rdzeniowego.

Co na ból głowy?

Garść przydatnych informacji na temat możliwych przyczyn częstego bólu głowy znaleźć można również pod adresem
>> Dlaczego boli nas głowa? – Expressilustrowany.pl

Niestety, walka z przewlekłym bólem głowy nie jest prosta. Kluczowe znaczenie ma tu leczenie choroby podstawowej, która powoduje dolegliwości bólowe. Najczęściej stosuje się tu leki przeciwlękowe oraz przeciwdepresyjne. Jako że efekty stosowanej farmakoterapii mogą nie być wystarczające, istotną rolę odgrywa leczenie wspomagające w postaci różnego rodzaju technik relaksacyjnych oraz psychoterapii.

W terapii migreny przewlekłej najważniejsze jest odstawienie przyjmowanych przewlekle leków przeciwbólowych i wyeliminowanie czynników powodujących ból takich, jak stres czy przemęczenie. Istotny element farmakoterapii chronicznego bólu głowy to leczenie zapobiegawcze. Najczęściej stosuje się tu leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe oraz beta-adrenolityczne. Badania wykazały również skuteczność działania iniekcji toksyny botulinowej typu A podawanej w serii domięśniowych wstrzyknięć.

Źródła:

 • http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/bol/dlaczego-codziennie-boli-glowa-przyczyny-leczenie-przewlekly-bol-glowy_38882.html
 • http://wylecz.to/pl/choroby/neurologia-i-psychiatria/przewlekly-bol-glowy.html
 • http://www.zdrowyportal.org/266/przewlekly-bol-glowy/
 • http://www.expressilustrowany.pl/zdrowie-i-uroda/a/dlaczego-boli-nas-glowa,12023292/
- REKLAMA -Zewnętrzne linki