REKLAMA

Zakup własnego lokum to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego, zanim się ją podejmie,  warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę – tak, aby późniejszy nabytek nie był źródłem zgryzot, rozczarowania i dodatkowych kosztów. Jakimi kryteriami powinno się kierować, podejmując decyzję o wyborze lokalu? Podpowiadamy poniżej.

Pierwsze kroki

Zakładając, że posiadamy już wystarczające zasoby finansowe – na samym początku należy podjąć decyzję o lokalizacji nieruchomości oraz określić, czy poszukujemy domu, czy mieszkania. Czynniki te będą bowiem determinowały nasz wybór. Trudno znaleźć przytulny, jednorodzinny domek z dużą działką, w centrum wielkiego miasta lub też komfortowe mieszkanie w bloku, usytuowanym na uboczu wsi. Wybierając lokalizację, należy także wziąć pod uwagę to, jak wpłynie ona na nasze codzienne życie. Ważne jest, ile czasu poświęcimy na dojazdy do pracy oraz czy w pobliżu znajduje się właściwa infrastruktura socjalna, taka jak przedszkole, szkoła, sklepy. Warto sprawdzić okolicę pod kątem obecności wpływających na codzienne życie jednostek, takich jak hałaśliwe lub zatruwające powietrze zakłady przemysłowe, warsztaty, fermy hodowlane, wysypiska śmieci, uczęszczane linie kolejowe lub drogi szybkiego ruchu. Firmy, zajmujące się sprzedażą nieruchomości, skrzętnie ukrywają takie informacje w czasie rozmów telefonicznych lub wymiany korespondencji. Warto także zapoznać się z lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego, gdyż rozwój okolicy może zaskoczyć nas niespodziewaną inwestycją, która zniweczy nasze marzenia o spokojnym miejscu zamieszkania. Zanim podejmie się decyzję o kupnie mieszkania lub domu, zaleca się również zrobienie dyskretnego wywiadu w kwestii potencjalnych, przyszłych sąsiadów.

Ponadto, należy zwrócić uwagę na jakość dróg w otoczeniu, ponieważ kiepskiej jakości i źle utrzymana ulica może na nas wymusić konieczność kupna auta, dostosowanego do takich warunków. Ważnym argumentem przy podejmowaniu decyzji zakupu danej nieruchomości jest również dostępność komunikacji publicznej, która umożliwi przejazd z miejsca zamieszkania do pracy lub szkoły.

Zapoznanie się z mieszkaniem lub domem

Ponieważ wielu klientów poszukuje mieszkań lub domów na rynku wtórnym, warto takie lokale dobrze obejrzeć, zanim podejmie się decyzję o ich nabyciu. Najlepiej robić to w czasie dnia, kiedy świeci słońce, ponieważ wtedy najłatwiej jest ocenić stan domu lub mieszkania i jego otoczenia oraz wychwycić wszelkie nieprawidłowości (pomijając już takie oczywiste mankamenty jak pękające, zalane ściany czy zarwany balkon, można w łatwy sposób sprawdzić, czy interesujący nas lokal jest odpowiednio nasłoneczniony, jaki jest widok z okien itd.). Należy także oszacować, czy cena jest adekwatna do wielkości i stanu nieruchomości oraz jego lokalizacji (niezależnie od tego, należy ją zawsze negocjować). W czasie oględzin nie bójmy się zadawać pytań – pozwolą nam one bowiem na uzyskanie dodatkowej wiedzy na temat lokalu i jego otoczenia lub rozwieją wątpliwości. Ciekawe ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości można znaleźć na stronie ogratis.pl.

Stan prawny

W czasie oględzin mieszkania lub domu należy koniecznie zapoznać się z jego stanem prawnym. W tym celu prosimy sprzedającego o okazanie aktu notarialnego (lub innego dokumentu, stwierdzającego stan prawny lokalu, np. przydziału administracji, wyroku sądu) oraz aktualnego odpisu z księgi wieczystej (jeżeli właściciel nie posiada tego drugiego dokumentu, można to zrobić później, we własnym zakresie, online lub udając się do właściwego sądu rejonowego. W przypadku braku lub odmowy okazania przez właściciela aktu notarialnego radzimy odstąpić od planów zakupu tej nieruchomości. Świadczy to bowiem ewidentnie o próbie zatajenia stanu faktycznego lokalu). Wymienione wyżej dokumenty pokażą, czy mieszkanie/dom nie są obciążone z tytułu jakiegokolwiek zadłużenia lub zajęcia komorniczego, czy osoba sprzedająca jest uprawniona do dysponowania rzeczonym lokalem oraz, czy nie są w nim zameldowane osoby trzecie (w takim przypadku należy się upewnić – zobowiązać właściciela – że do momentu oddania nam kluczy, wszystkie te osoby zostaną wymeldowane. W przeciwnym razie przyjdzie nam mieszkać z lokatorami). Wszelkie czynności prawne, zwłaszcza podpisanie umowy kupna lokalu, należy wykonać w obecności notariusza. W akcie notarialnym można zamieścić dodatkowe zapisy, dotyczące na przykład indywidualnych ustaleń między stronami, takich jak, chociażby, pozostawianego w lokalu wyposażenia.

Odpowiedni research i właściwe przygotowanie przed zakupem nieruchomości pozwolą na podjęcie dobrej i świadomej decyzji, co z kolei pozwoli później cieszyć się własnym M i mieszkać w nim w szczęściu przez długie lata.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki