REKLAMA

Niebawem rozpocznie się sezon grillowy, uwielbiany przez wielu Polaków. To idealny sposób na spędzenie letniego popołudnia w gronie rodziny i przyjaciół. Aby był to czas udany, powinieneś skupić się już wcześniej na wyborze odpowiedniego sprzętu.

Są różne rodzaje grilli. W zależności od budowy mogą być używane na zewnątrz, na przykład w ogrodzie albo wewnątrz, np. w mieszkaniu. Wyróżniamy trzy typy źródeł ciepła umieszczonych pod rusztem poszczególnych modeli – gazowe, elektryczne i węglowe.

Grill gazowy

Łatwym w obsłudze i jednocześnie wygodnym rozwiązaniem jest grill na gaz. Wyglądem może przypominać tradycyjny grill, jednak rozpala się natychmiastowo, co stanowi jeden z jego największych atutów. Jedzenie przygotowane na grillu gazowym uznaje się za zdrowsze, ze względu na to, że podczas smażenia nie wydzielają się węglowodory aromatyczne. Tym jednak, którzy uwielbiają specyficzny posmak mięsa i kiełbasek, mogłoby nie wystarczyć równomierne opiekanie nawet przez grill gazowy z obrotowym rusztem – dlatego niektóre modele są wyposażone w przegrody, do których wsypuje się drewniane wiórki, inne natomiast mogą posiadać aromatyzery podgrzewające dno grilla i za pomocą pary nadające potrawom lepszy smak.

Grill węglowy

Maniacy grillowania uwielbiają podchodzić do tej czynności niemal rytualnie – co roku podejmują dylematy jaką rozpałkę wybrać: w płynie czy w kostkach? Albo problem innego rodzaju – węgiel czy brykiet, a może drewno? Ale i sam wybór grilla niekoniecznie należy do najprostszych. Można przecież pokusić się o najtańszy z możliwych za dosłownie kilkanaście złotych albo sporo droższy, za to wykonany z dużo lepszych materiałów. Grille mogą być jednorazowe lub wielokrotnego użytku, składane bądź stacjonarne, metalowe, kamienne lub żeliwne, mogą mieć różnej wielkości średnice, kształty (prostokątne lub okrągłe), dodatkowe półki lub uchwyty, pokrywy czy podpórki – spotykane są grille na kółkach i stabilnych nogach. Smażone na ruszcie potrawy mają specyficzny posmak, za sprawą dymu wydobywającego się z rozżarzonych węgli.

Grill elektryczny

Najczęściej zimą brakuje nam smaku grillowanych kiełbasek lub karkówki i innych smakołyków – wyczekujemy na nie aż do wiosny lub lata albo… zaopatrzamy się w grill zasilany prądem, który z powodzeniem może być używany w pomieszczeniu. Jest niestety droższy w eksploatacji niż grill tradycyjny lub gazowy. Warto jednak rozważyć jego zakup, gdyż posiada sporo zalet – zaskoczysz swoich gości smakiem grillowanych potraw podczas domowych spotkań, upieczesz coś podczas wypoczynku na werandzie lub balkonie i wszędzie tam, gdzie masz możliwość podpięcia do gniazdka. Jest poręczny i prosty w obsłudze – wystarczy wcisnąć przycisk i regularnie opróżniać zbiornik na tłuszcz wytapiający się ze smażonych produktów. Szybko się nagrzewa, temperaturę możesz regulować w zależności od potrzeb, a posiłki na nim przygotowane wpływają pozytywnie na Twoje zdrowie – stoi za tym obróbka termiczna bez tłuszczu i dymu. Grill elektryczny może być wyposażony w jedną lub dwie strefy grzania, termostat czy opcję rozmrażania. Niektóre urządzenia posiadają także specjalną pokrywę, dzięki której ewentualne nieprzyjemne zapachy nie będą uwalniane na zewnątrz, a przy okazji możliwe będzie duszenie dań.

Zakup grilla

Wybór grilla dostosowanego do Twoich potrzeb to niełatwe zadanie, warte przemyślenia. Jeśli zdecydujesz się kupić sprzęt, który będzie Ci służył przez dobre kilka lat, nie powinieneś żałować ani złotówki. Nie oznacza to jednak, że musisz wydać krocie, aby grill spełniał swoje zadanie i byś nacieszył się nim przez dłuższy czas. Aby kupić grill najtaniej jak to tylko możliwe, zajrzyj na stronę Kuponiarnia.pl w poszukiwaniu kodów rabatowych. W serwisie dostępne są kupony do najlepszych sklepów internetowych, a ich zbiór jest uzupełniany na bieżąco, gdy tylko pojawią się nowe oferty promocyjne. Dzięki specjalnym zniżkom możesz zaoszczędzić spore kwoty w najbardziej znanych i jeszcze nieodkrytych e-sklepach, w których kupisz (oczywiście poza sprzętem do grillowania) także akcesoria, na przykład szczypce lub fartuchy czy nawet meble ogrodowe!

- REKLAMA - Zewnętrzne linki