Kwartet Śląski gra z Archetti

Ten koncert nie mógł się nie udać. Na scenie doborowe muzyczne towarzystwo. W ramach I Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka Archetti znakomity Kwartet Ślaski zagrał z organizatorem konkursu Orkiestrą Archetti.

REKLAMA

Kwartet Ślaski postrzegany jest jako czołowy polski zespół kameralny. Na jego koncie znajdują się liczne istotne nagrody muzyczne, medale i … tytuł „Hanysy 2006”. Koncertują w najlepszych salach muzycznych Europy, Ameryki i Azji. Wydali ok. 50 dobrze przyjętych płyt. Bardzo to pracowity ansambl. O czym marzą tak utytułowani muzycy? Podróż dookoła świata pomińmy.

Z pewnością tak wyśmienici muzycy nie traciliby czasu na wspólne koncertowanie z muzycznymi nieudacznikami. Wobec czego pewnie „Archetti” ma przetargowe mocne strony.

Kwartet Śląski szczególnie sobie upodobał muzykę polską ostatniego trzydziestolecia i kompozycje naszych czasów. Czy muzycy mają dostęp do tajnych archiwów współczesnych kompozytorów? Czy przed nimi światowe prapremiery?

Kwartet Śląski nagrodzono tegorocznym Fryderykiem w kategorii Najlepszy polski album za granicą.

W programie koncertu obok mało znanego kwartetu Mieczysława Wajnberga napisanego w latach 60-tych XX wieku, znalazła się symfonia Anglika Benjamina Brittena i introdukcja Brytyjczyka Edwarda Elgara. Z pewnością nie całej publice te kompozycje przypadły do gustu ale biegłość muzyków docenili już wszyscy – dumnie zakończmy gloria artis.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki