5 powodów, dla których warto założyć konto firmowe

Stressed businessman working quickly with many computer
REKLAMA

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej zmusza do podejmowania wielu decyzji. Oprócz analizowania profilu firmy, kierunku jej rozwoju oraz strategii marketingowej, należy zastanowić się również nad sprawami finansowymi. Jedną z ważniejszych kwestii w tym przypadku jest to, by uporządkować finanse w najlepszy możliwy sposób, co ułatwi i znacznie przyspieszy pracę księgowości. W jaki sposób możemy to osiągnąć? Podpowiadamy – otworzenie konta firmowego może zapewnić nam lepszą kontrolę nad przepływami finansowymi w przedsiębiorstwie a konto takie będzie przejrzystym źródłem informacji dotyczących naszych pieniędzy! Dlaczego warto? Poniżej znajduje się 5 powodów, dla których otworzenie konta firmowego okazuje się strzałem w dziesiątkę.

1. Zgodność z regulaminem banku!

Rodzaj konta przepisanego do prowadzonej działalności gospodarczej nie jest sprecyzowany przez polskie przepisy. Może być to zatem również konto osobiste, ale wtedy należy pamiętać, że wiele banków wprowadziło swoje własne, wewnętrzne obostrzenia. Ponieważ konta firmowe często wiążą się z wyższymi opłatami, bankom nie opłaca się zgadzać na prowadzenie rachunku działalności na kontach osobistych. Wymagają zatem od klientów otwierania osobnych kont na działalność firmy. Wielu użytkowników jednak łamie przepis i czują się bezkarni. Nic bardziej mylnego! Jeśli bowiem bank dowie się o przepływach firmowych na koncie, które nie jest do tego przeznaczone, może wypowiedzieć umowę. Po co zatem narażać się na nieprzyjemności? Lepiej zadbać o zgodność z regulaminem i mieć spokojne sumienie.

2. Przejrzystość działań

Powodem, dla którego konto firmowe sprawdzi się doskonale jest uporządkowanie informacji dotyczących przepływów finansowych. To, że warto oddzielać życie prywatne od zawodowego, wiadomo nie od dziś. Nie zapominajmy jednak, że zasada ta tyczy się również sfer pieniężnych. Dużo łatwiej będzie zorientować się w naszych firmowych wydatkach i wpływach, jeśli nie będą one przeplatane transakcjami za zakupy na obiad lub wizytę w kinie z dziećmi.

3. Środki z konta firmowego można przelewać

Jeśli potrzebujesz pieniędzy, by kupić coś sobie to nie ma problemu! Pieniądze na koncie firmowym nie są zamrożone. Możesz przelewać dowolne kwoty między swoim kontem prywatnym a firmowym. Nikt nie może Ci tego zabronić.

4. Starasz się o kredyt? Przyda się konto firmowe.

Zazwyczaj podczas składania wniosku kredytowego, potrzebny jest również wyciąg z konta firmowego za ostatni rok (bądź inny wymagany przez bank okres czasu). W takim przypadku na pewno wygodniej jest pokazać analitykowi finansowemu tylko to, co związane jest z naszym przedsiębiorstwem. Nie jest mu natomiast potrzebny wgląd w nasze prywatne wydatki. Taka sama sytuacja zdarzyć się może podczas kontroli z urzędu skarbowego. Konto firmowe pozwoli nam zatem zaoszczędzić wielu nerwów a przed urzędnikiem, bądź bankiem odkryje jedynie sferę finansów firmy, pozwalając przy tym zachować naszą prywatność w nienaruszonym stanie.

5. Koszty ponoszone przy prowadzeniu rachunku firmowego podlegają rozliczeniu!

Wystarczy tylko wyciąg z konta, by rozliczyć opłaty za przelewy, prowadzenie konta czy inne koszty, które ponosimy przy prowadzeniu tego rachunku. Można uznać je bowiem za koszty uzyskania przychodu.

Prowadzenie konta firmowego to przede wszystkim spokój i porządek, ale również wygoda. Życie prywatne to nasza osobista sprawa, tak samo jak wydatki z nim związane. Nie warto łączyć tego z firmowymi sprawami. Konto firmowe to sprawdzona metoda na prowadzenie finansów przedsiębiorstwa w spójny i profesjonalny sposób (najlepsze propozycje kont firmowych). Ułatwi to pracę księgowym, ale także pozwoli nam lepiej kontrolować przepływy firmowe. Przy prowadzeniu własnej działalności jest to bardzo cenne.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki