Nowoczesny pomysł na podłogę

Nie ulega wątpliwości, że w budownictwie i wykańczaniu wnętrz oprócz szybkiego rozwoju technologii ważną rolę gra również moda. W zależności od upodobań gospodarzy czy trendów możemy zauważyć w mieszkaniach takie rozwiązania technologiczne, których wcześniej nigdy nikt w pomieszczeniu by nie zrobił.

Moda na posadzki

Jeszcze kilka lat temu posadzki żywiczne kojarzono z wykończeniem hal przemysłowych, garaży czy kotłowni. Obecne trendy pokazują, ze zastosowanie tego rodzaju podłogi w salonach czy jadalniach skutecznie wypiera z mieszkań terakotę oraz parkiet. Jest to oczywiście rozwiązanie doskonałe do minimalistycznych nowoczesnych wnętrz, w których często stawiamy właśnie na gładkie powierzchnie.

Najważniejszą zaletą posadzek żywicznych jest ich trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia, co sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Z drugiej strony poprze zastosowanie różnych kruszyw, folii i kolorów możemy stworzyć bardzo dekoracyjną podłogę – co najważniejsze – taką, jakiej nie ma nikt inny. Taka posadzka w korytarzu, salonie czy kuchni nie tylko będzie służyła latami, ale będzie również wpisywała się w klimat naszego wnętrza.

We wnętrzach warto stosować posadzki epoksydowe, które cienką warstwą zabezpieczają beton przed pyleniem i brudzeniem. To świetny pomysł na wykończenie garażu czy piwnicy, ponieważ takiej podłogi nie musimy konserwować, jest ona odporna na uszkodzenia i działanie środków chemicznych. Nawet jeśli się zdarzy, że naruszymy powłokę posadzki w każdej chwili możemy ją uzupełnić masą epoksydową. A kolor? Jeśli się nam znudzi, możemy bez problemu położyć kolejną warstwę w innej barwie.

Posadzki możemy położyć samodzielnie bez używania specjalnych narzędzi. Cały proces zajmie kilka godzin, a pełen efekt uzyskamy już po kilku dniach. Warto zadbać o podłoże, na którym będziemy kłaść posadzkę, by było czyste i równe, to pozwoli na uzyskanie niesamowitego efektu. Cienką warstwę epoksydową możemy położyć nawet na zniszczone płytki, tworząc podłoże z wylewki samopoziomującej.

W zależności od przeznaczenia znajdziemy kilka rodzajów posadzek – od cienkowarstwowych, które mogą mieć grubość około 0,5 mm, które trzeba położyć na idealnie przygotowanej powierzchni, ale nie nadaje się do pomieszczeń takich jak kuchnia czy przedpokój. Grubsze – 2-4 mm doskonale sprawdzą się w tych miejscach i będą dawać efekt idealnie gładkiej powierzchni. Kwarcowe posadzki to związanie do pomieszczeń, które są bardzo eksploatowane. Poprzez szeroki wybór tworzywa, które zostaje dodane do żywicy można uzyskać ciekawe efekty kolorystyczne.

REKLAMA
UDOSTĘPNIJ