Nowoczesny pomysł na podłogę

Nie ulega wątpliwości, że w budownictwie i wykańczaniu wnętrz oprócz szybkiego rozwoju technologii ważną rolę gra również moda. W zależności od upodobań gospodarzy czy trendów możemy zauważyć w mieszkaniach takie rozwiązania technologiczne, których wcześniej nigdy nikt w pomieszczeniu by nie zrobił.

Moda na posadzki

Jeszcze kilka lat temu posadzki żywiczne kojarzono z wykończeniem hal przemysłowych, garaży czy kotłowni. Obecne trendy pokazują, ze zastosowanie tego rodzaju podłogi w salonach czy jadalniach skutecznie wypiera z mieszkań terakotę oraz parkiet. Jest to oczywiście rozwiązanie doskonałe do minimalistycznych nowoczesnych wnętrz, w których często stawiamy właśnie na gładkie powierzchnie.

Najważniejszą zaletą posadzek żywicznych jest ich trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia, co sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Z drugiej strony poprze zastosowanie różnych kruszyw, folii i kolorów możemy stworzyć bardzo dekoracyjną podłogę – co najważniejsze – taką, jakiej nie ma nikt inny. Taka posadzka w korytarzu, salonie czy kuchni nie tylko będzie służyła latami, ale będzie również wpisywała się w klimat naszego wnętrza.

We wnętrzach warto stosować posadzki epoksydowe, które cienką warstwą zabezpieczają beton przed pyleniem i brudzeniem. To świetny pomysł na wykończenie garażu czy piwnicy, ponieważ takiej podłogi nie musimy konserwować, jest ona odporna na uszkodzenia i działanie środków chemicznych. Nawet jeśli się zdarzy, że naruszymy powłokę posadzki w każdej chwili możemy ją uzupełnić masą epoksydową. A kolor? Jeśli się nam znudzi, możemy bez problemu położyć kolejną warstwę w innej barwie.

Posadzki możemy położyć samodzielnie bez używania specjalnych narzędzi. Cały proces zajmie kilka godzin, a pełen efekt uzyskamy już po kilku dniach. Warto zadbać o podłoże, na którym będziemy kłaść posadzkę, by było czyste i równe, to pozwoli na uzyskanie niesamowitego efektu. Cienką warstwę epoksydową możemy położyć nawet na zniszczone płytki, tworząc podłoże z wylewki samopoziomującej.

W zależności od przeznaczenia znajdziemy kilka rodzajów posadzek – od cienkowarstwowych, które mogą mieć grubość około 0,5 mm, które trzeba położyć na idealnie przygotowanej powierzchni, ale nie nadaje się do pomieszczeń takich jak kuchnia czy przedpokój. Grubsze – 2-4 mm doskonale sprawdzą się w tych miejscach i będą dawać efekt idealnie gładkiej powierzchni. Kwarcowe posadzki to związanie do pomieszczeń, które są bardzo eksploatowane. Poprzez szeroki wybór tworzywa, które zostaje dodane do żywicy można uzyskać ciekawe efekty kolorystyczne.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki