Kamery w salach SOR – konieczność czy łamanie praw pacjenta?

Kamery zainstalowane w salach szpitalnego oddziału ratunkowego wzbudziły wątpliwości pacjenta, który został przyjęty na SOR. Pan Wiesław zauważył kamery w salach, w których przyjmowani i badani są pacjenci.

REKLAMA

Jego zdaniem, kamery powinny być umieszczone tylko w miejscach ogólnodostępnych, jak korytarze.

Zdaniem pacjenta, instalowanie kamer w miejscach, w których pacjent musi np. rozebrać się do badania, łamie jego prawo. Jak wyjaśnia ordynator oddziału ratunkowego, istniały przesłanki przemawiające za instalacją kamer. Każdy pacjent przebywający w szpitalu ma zagwarantowany szereg praw m.in. prawo do zachowania prywatności podczas udzielania mu świadczeń zdrowotnych.

W kwestii kamery w jaworznickim szpitalu wypowiedziała się Marzanna Bieńkowska. Zdaniem dyrektora wydziału interwencyjno-poradniczego rzecznika praw pacjenta, istnieją wątpliwości co do słuszności umieszczania kamer w salach szpitalnych. Ordynator Ireneusz Wójcik odnosi się do tych słów i wyjaśnia, że kamery mają służyć przede wszystkim bezpieczeństwu pacjentów oraz personelu medycznego. Uspokaja także pacjentów i zapewnia, że osoby niepowołane nie mają dostępu do zapisu z monitoringu.

Monitoring w szpitalu budzi wątpliwości. Z jednej strony nowoczesne urządzenie ma zadbać o nasze bezpieczeństwo, z drugiej ingeruje w naszą prywatność. W tej sytuacji ciężko o złoty środek.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki