czwartek, 28 marca, 2024

Jak wygląda rynek pracy w Tychach?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak wygląda rynek pracy w Tychach?

Jak wygląda rynek pracy w Tychach?

- Advertisement -

Tychy są jednym z największych miast na Śląsku – mieszka tu ponad 120 tysięcy mieszkańców. Gdy porówna się możliwości zatrudnienia w Tychach do sytuacji w reszcie województwa, szybko okaże się, że mocno się one wyróżniają na jego tle. I to zdecydowanie na swoją korzyść.

Województwo Śląskie w skali kraju ma bardzo niski poziom bezrobocie, zaledwie 6,6 proc. w porównaniu do 8,3 dla całej Polski (dane z grudnia ubiegłego roku). Lepsza sytuacja jest tylko w woj. Mazowieckim. Jeśli jednak spojrzymy na statystyki dotyczące Tychów, okaże się, że odsetek osób pozbawionych pracy wynosi tu tylko 3,4 proc. Skąd ten fenomen?

Warunki idealne dla pracodawców i pracowników w Tychach

Tychy pod wieloma względami sprzyjają zarówno firmom, jak i osobom poszukującym pracy. Miasto jest „młode”, co przekłada się na obecność wielu osób, które stosunkowo niedawno skończyły studia i posiadają bardzo aktualną wiedzę – zauważa redakcja portalu Praca Tychy. – Jednocześnie obecna w mieście strefa ekonomiczna sprzyja dużym inwestycjom i zapotrzebowaniu na specjalistów.

Jak zauważają komentatorzy portalu, spore znaczenie ma również fakt, że miasto jest doskonale skomunikowane z pobliskimi Katowicami, gdzie co prawda stopa bezrobocia jest wyższa niż w Tychach, ale nadal łatwo o dobrą pracę.

źródło: http://tychy.praca.gov.pl

Młode miasto, młode firmy

Struktura demograficzna miasta wpływa na liczbę osób z kompetencjami adekwatnymi do potrzeb rynku. Zgodnie z danymi, jakie można znaleźć w raporcie Regionalnych Portalów Pracy „Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku”, wśród osób zarabiających w przedziale 4001-6000 zł netto 40 proc. jest w wieku 31-40 lat, a 48 proc. posiada wykształcenie wyższe.

Jeszcze ciekawsze dane dotyczą osób zarabiających powyżej 6000 zł netto. W tym przypadku 55 proc. jest w wieku 20-30 lat, a jednocześnie 47 proc. posiada wykształcenie wyższe. Dane te ciekawie korelują z faktem, iż zgodnie z innym raportem, publikowanym w 2015 roku przez firmę Sedlak & Sedlak, średnie wynagrodzenie w Tychach jest jednym z najwyższych w województwie – ustępując jedynie Katowicom.

Zawody poszukiwane w Tychach

Co ciekawe, pomimo bardzo niskiego bezrobocia, zgodnie z informacjami Powiatowego Urzędu Pracy, nadal niektóre zawody są uważane w Tychach za mocno deficytowe. Na liście poszukiwanych specjalizacji znaleźć można obuwników, planistów produkcyjnych, monterów i serwisantów urządzeń teleinformatycznych oraz osoby zajmujące się diagnostyką laboratoryjną. Istnieje też spore zapotrzebowane na osoby zajmujące się pracami prostymi.

Urząd Pracy wskazuje również zawody, które obecnie uważane za nadwyżkowe. W Tychach są to m.in. monterzy izolacji, pracownicy instytucji kulturalnych (biblioteki, muzea, galerie) oraz… adwokaci (dane pochodzą z I półrocza 2016 roku).

- Advertisment -

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...