Egzema – alergiczna reakcja skóry

REKLAMA

Alergie mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów, w tym mało estetyczne zmiany skórne. Jedynym sposobem przeciwdziałania takim problemom jest wyeliminowanie alergenów z otoczenia.

Objawy egzemy

Egzema to jedna z najczęściej występujących zmian skórnych. Objawy tej dolegliwości są w dużym stopniu indywidualne. Cechą wspólną jest pojawienie się czerwony, swędzących plam z łuszczącą się skórą. Bez odpowiedniego leczenia zmiany pokrywają się grudkami i pęcherzami wypełnionymi płynem.

Bak interwencji sprawia, że takie zmiany poddają się infekcjom. Powikłaniem egzemy jest zliszajowacenie skóry. Zaniedbane wypryski mogą pozostawić trwałe ślady w postaci blizn. Zmieniona skóra jest bardziej narażona na infekcje, np. zakażenie gronkowcem złocistym. Z tego powodu objawów choroby nie należy bagatelizować, a pojawienie się plam na skórze powinno być powodem wizyty u dermatologa.

Reakcja alergiczna

Przyczyny egzemy to alergie na różne substancje występujące w otoczeniu. Istnieje wiele czynników, które mogą podnieść ryzyko zachorowania, np. uwarunkowania genetyczne lub stresujący tryb życia, jednak zmiany powstają pod wpływem bezpośredniego kontaktu z alergenem, powodującym reakcję układu immunologicznego.

Egzema może być spowodowana przez bardzo różne alergeny, dlatego w każdym przypadku konieczne jest indywidualne określenie przyczyn problemu. Pierwszym etapem jest dokładny wywiad przeprowadzony przez dermatologa. Lekarz przede wszystkim ustala okoliczności, które prowadzą do wystąpienia egzemy. Następnie przeprowadza się bardziej szczegółowe badania takie jak testy serologiczne i testy skórne. Tego typu badania pozwalają na bardzo dokładne określenie substancji odpowiedzialnej za reakcję skórną. Po wykryciu bezpośredniej przyczyny kolejnym krokiem jest ograniczenie do minimum kontaktu z alergenem.

Leczenie egzemy może być także wspomagane różnymi środkami stosowanymi w przypadku alergii takimi jak leki antyhistaminowe oraz kortyzon. Warto także pamiętać, że na atak choroby najbardziej narażone są osoby, które mają osłabiony organizm, dlatego warto zatroszczyć się o swoje zdrowie, unikać stresu i przemęczania się.

Domowe sposoby na egzemę

Leczenie egzemy zawsze powinno przebiegać pod kontrolą dermatologa, jednak można zastosować różne domowe sposoby, które pozwolą na zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości. Zmienia skóra wymaga szczególnie delikatnej pielęgnacji. W czasie mycia należy chronić ją przed kontaktem z szorstkim ręcznikiem i zbyt ciepłą wodą.

Osoby, które cierpią z powodu egzemy powinny zrezygnować z noszenia bielizny zrobionej z szorstkich, drażniących skórę materiałów. Latem należy unikać słońca i stosować kremy z odpowiednimi filtrami UV, a także dbać o dobre nawilżenie skóry. Nawilżenie poprawią dobre kosmetyki, najlepiej przeznaczone do wrażliwej skóry, a także picie dużych ilości wody. Zimą trzeba chronić organizm przed wychłodzeniem i nosić rękawiczki. Należy unikać produktów spożywczych o drażniącym działaniu, na przykład ostrych przypraw.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki