Czas na wiosenne porządki!

REKLAMA

Wszyscy lubimy mieć porządek, choć mało kto przepada za sprzątaniem. Przedwiośnie i wiosna to jednak czas, gdy większość z nas czuje potrzebę ogarnięcia przestrzeni wokół siebie. Energii dodaje nam budząca się do życia przyroda, a słońce i świeże powietrze sprawiają, że… mamy tę moc! To zdecydowanie czas na wiosenne porządki! Jak je zorganizować i jak przeprowadzić?

Lista zadań i podział obowiązków podczas wiosennych porządków

Najtrudniej jest zacząć, a skoro tak – zacznijmy od zrobienia listy prac do wykonania. Generalne porządki powinny objąć wszystkie pomieszczenia w naszym domu lub mieszkaniu, a także: garaż, strych, piwnicę… Aby się nie pogubić i nie poczuć przytłoczonym nadmiarem obowiązków – zaplanujmy pracę na kilka, a nawet kilkanaście dni. Pierwsze na naszej liście zadań, będą oczywiście pomieszczenia mieszkalne. Generalne porządki powinny objąć m.in. ściany i sufity we wszystkich pokojach, a także w kuchni i łazience. Oczyścić z kurzu i poddać odpowiedniej (właściwej dla danego materiału) pielęgnacji i konserwacji powinniśmy wszystkie meble. Z mebli tekstylnych powinniśmy usunąć wszystkie plamy, a następnie odświeżyć je w całości. Najbardziej pracochłonne będzie gruntowne porządkowanie kuchni i łazienki. Sporo wysiłku będzie również kosztowało umycie okien i wszelkich szklanych powierzchni (w tym luster). Wydaje nam się, że lista prac do wykonania jest nieskończenie długa? Zapiszmy ją, by zobaczyć na własne oczy, że to tak naprawdę konkretna ilość zadań do zrobienia.

Gotowe szablony do pobrania i wydrukowania, dzięki którym doskonale zorganizujemy wiosenne (i nie tylko!) porządki znajdziemy tutaj:
https://www.zaplo.pl/blog/wiosenne-porzadki-zaplanuj-je-tak-zeby-sprawily-ci-przyjemnosc/.

To listy, które dzielą wszystkie obowiązki na 3 kategorie („sobotni standard”, „spokój na dłużej”, „wiosenna świeżość”) i pozwalają w łatwy sposób zaplanować: co jest do zrobienia, kiedy należy to zrobić i kto jest za konkretne zadania odpowiedzialny. Znajdziemy tu również czwartą listę („lista dla ciebie”), którą uzupełnimy wedle własnego uznania i potrzeb – możemy na niej zaplanować np. zorganizowanie wyprzedaży garażowej lub wiosenne porządki w ogrodzie. Pamiętajmy, że porządki zaplanowane na piśmie to dodatkowa motywacja, która może okazać się niezbędna, gdy poczujemy zmęczenie lub zniechęcenie.

Bądźmy dobrze przygotowani – sprzęt

Skoro wiemy już co jest do zrobienia – przygotujmy wszystkie niezbędne sprzęty i detergenty. W ten sposób zaoszczędzimy mnóstwo czasu i sił. Co nam będzie potrzebne? Niezbędne będą różnego rodzaju ścierki i szmatki oraz gąbki. Przyda się również szczotka na długim (najlepiej teleskopowym) kiju oraz wiadro i mop, a także odkurzacz (jeżeli jest to odkurzacz workowy – koniecznie wymieńmy lub oczyśćmy wkład). Detergenty do czyszczenia różnych powierzchni znajdziemy w każdym większym sklepie – będziemy potrzebować środków do mycia powierzchni szklanych, glazury, drewna i innych materiałów (dobierzmy preparaty do konkretnych mebli i materiałów lub postawmy na wysokiej jakości środek uniwersalny). Możemy również sami przygotować środki czyszczące i myjące wykorzystując np. sodę oczyszczoną, czy sok z cytryny. Nie zapomnijmy o workach na śmieci (minimum 35-50 litrów, mocnych i wiązanych) oraz rękawiczkach ochronnych (po parze dla każdeg domownika!). Jeżeli segregujemy śmieci – najlepiej przygotować (np. w przedpokoju) kartonowe pudła lub specjalne worki na różne rodzaje odpadków.

Weźmy się do roboty – podstawowe zasady podczas sprzątania

Lista gotowa? Detergenty i sprzęty również? Oto kilka najważniejszych zasad, które pozwolą nam sprawnie wykonać wszystkie prace.

  • Zacznijmy od pozbycia się niepotrzebnych rzeczy – słoiki zalegające w szafkach, nieużywane sprzęty, których było nam „szkoda wyrzucić”, stare ubrania, przetarte ręczniki, zmechacone koce… Wszystko co nadaje się jeszcze do użytku możemy przekazać osobom potrzebującym (stare koce i ręczniki na pewno przydadzą się w schroniskach dla zwierząt!) lub zorganizować wyprzedaż garażową. Rzeczy zepsute zdecydowanie wyrzucamy!
  • Zawsze sprzątajmy od góry do dołu, czyli zacznijmy od sufitów i ścian (usuwamy z nich kurz i pajęczyny), następnie odczyszczamy wysokie i niskie meble, drzwi wewnętrzne, kaloryfery oraz wstępnie parapety (będą wymagały przetarcia również po umyciu okien), na koniec zostawiamy stoły i stoliki oraz podłogi.
  • Jeżeli to możliwe – przed rozpoczęciem porządków zwijamy dywany, żeby nie wbijał się do nich kurz i brud usuwany z sufitów, ścian i mebli; jeśli nie możemy wynieść dywanów – możemy je zabezpieczyć folią i dokładnie odkurzyć (a najlepiej wyprać i odkurzyć) na samym końcu.
  • W każdym sprzątanym przez nas pomieszczeniu powinien znajdować się worek na śmieci (możemy go np. zawiesić na klamce drzwi) – zaoszczędzimy mnóstwo czasu na spacerowaniu z pojedynczymi śmieciami do kosza znajdującego się np. w kuchni.
  • Zadbajmy o estetykę – czasem wystarczy drobna zmiana, nowa poduszka lub narzuta, inne upięcie zasłon, czy odnowienie doniczek, by pomieszczenie było nie tylko świeżo wysprzątane, ale również odświeżone.

Wiosenne porządki w domu dobiegły końca? Czas zabrać się za garaż, strych i piwnicę!

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki