Szczakowa na starej pocztówce i fotografii to wyjątkowa publikacja. W albumie znalazło się blisko 300 unikatowych i cennych zdjęć, a także pocztówek przedstawiających dzielnicę. Oprócz fotografii, album zawiera trzy teksty związane z historią miejscowości.

Opublikowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum, a także zostały przekazane przez mieszkańców.

Najstarsze zdjęcia Szczakowej i okolic pochodzą z przełomu XIX i XX w. Więcej fotografii i pocztówek pochodzi z lat I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego i okupacji niemieckiej. Jednak najwięcej fotografii zaczęło powstawać po II wojnie światowej, co było efektem rozpowszechnienia sprzętu fotograficznego.

Fotografię przedstawią przede wszystkim obiekty przemysłowe, ich wnętrza oraz pracowników, nie brakuje także codziennego życia mieszkańców. Uwiecznione zostały również ważne wydarzenia i architektura dzielnicy. Z czasem niektórzy z przybyszów (H. Senn, A. Doute, J. Ryś) zaczęli uwieczniać na fotografiach także zastane, miejscowe budownictwo drewniane, pejzaże i spotkania plenerowe.

Spotkanie promocyjne albumu odbędzie się 11 stycznia o godz. 17. w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej przy ulicy Jagiellońskiej 3. Wtedy też będzie można kupić album w promocyjnej cenie.

Publikacja ukazała się dzięki staraniom działającego w Szczakowej koła Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki