REKLAMA

Rumianek to zioło o działaniu przeciwbólowym i łagodzącym. Jego tradycja sięga ponad 1000 lat. Szeroka dostępność oraz duża liczba zastosowań sprawiają, że w medycynie naturalnej rumianek zajmuje wysoką lokatę. Rumianek jest bezpiecznym lekiem naturalnym gdyż mogą go stosować nawet alergicy. Jedyny skutek uboczny zioła to lekkie uczulenie po przekroczeniu zalecanej dawki w dużym stopniu. Nie należy stosować zatem zbyt dużych ilości rumianku. Ponadto rumianek jest najskuteczniejszy w letniej temperaturze. Najbardziej wydajny jest olejek eteryczny wypreparowany z bukietu kwiatowego rumianku przez Septimusa Piesse w 1863 r. Dlatego na półkach w drogerii szukajmy kosmetyku, który w składzie będzie miał tzw. azulen. Bezpieczeństwo rumianku sprawia, że często stosowany jest już u niemowląt. Poniżej poznasz główne zdrowotne właściwości rumianku.

  1. Herbata z rumiankiem niweluje objawy zatrucia żołądkowego i łagodzi bóle brzucha

  2. Kąpiel w olejkach eterycznych rumianku łagodzi stres i ułatwia zasypianie

  3. Gorąca herbata z rumianku wypita następnego dnia po imprezie zredukuje mdłości.

  4. Roztwór z rumianku łagodzi stany zapalne jamy ustnej i gardła.

  5. Inhalacja naparem to dobry sposób na zwiększenie odporności w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę. Pozwala pokonać zapalenie zatok i katar.

  6. Rumianek wspaniale działa na oczy, gdyż łagodzi stany zapalne i ich przemęczenie spowodowane długotrwałym przebywaniem przed komputerem.

  7. Rumianek ma właściwości regenerujące i oczyszczające dlatego stosowany jest w kosmetologii, np.: w kremach, szamponach i maseczkach.

Rumianek w ciąży

Jak widać, jest wiele znanych i powszechnie stosowanych zastosowań rumianku, ale czy oby na pewno sprawdzi się on we wszystkich sytuacjach? Przykładem jest ciąża, w której, jak wiadomo, wiele leków i substancji oraz pokarmów jest niewskazanych lub wymagają konsultacji lekarskiej. Jednak jeśli mowa o rumianku to kobiety w stanie błogosławionym powinny pamiętać, że rumianek jest bogaty w wapń, magnez oraz pomagają w bezsenności. Ponadto łagodzą skurcze macicy. Z drugiej strony stymulują skurcze macicy i wykazują właściwości alergiczne. Rumianek nie zawiera teiny, a więc zalecany jest jako alternatywa dla tradycyjnych herbat.

Jak przygotować herbatę z rumianku?

Kobietom w ciąży zaleca się herbatę z rumianku z dodatkiem owoców z dzikiej róży. Zawiera ona:

  • 1 łyżeczkę owoców dzikiej róży,

  • 1 łyżeczkę kwiatu rumianku,

  • 1 szklankę wrzątku.

Na początku zalewamy wrzątkiem owoce róży i gotujemy przez 5 minut, a następnie wysypujemy rumianek. Przykrywamy na 10 minut i pijemy lekko przestudzony i odcedzony napar.

Rumianek w walce z cukrzycą

Konkretnie mowa o herbacie rumiankowej. Podobnie jak inne herbaty objawia specyficzne działanie w określonych sytuacjach, schorzeniach lub potrzebach. Podobnie jest z rumiankiem. Herbata rumiankowa jest jasna, delikatna i smakuje lekko owocowo. Przygotowuje się ją z wysuszonych kwiatów rumianku, które przed spożyciem należy zanurzyć na kilka minut w gorącej wodzie, aby przeciwutleniacze zyskały możliwość wydostania się na zewnątrz.

U pacjentów, którzy regularnie piją napar z rumianku zaobserwowano powracający do normy, ustabilizowany poziom cukru we krwi. Rumianek zwiększa bowiem aktywność enzymów, których zadaniem jest obniżanie poziomu cukrów prostych w organizmie. Rumianek jest jednak mało inwazyjnym i zupełnie nieagresywnym naturalnym lekiem, który może wykazywać działanie wspomagające leczenie, a nie je zastępujące. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że rumianek będzie działał w przypadku cukrzycy tylko wtedy, jeśli pacjent będzie przestrzegał podstawowych wymogów odnośnie diety, aktywności fizycznej i przyjmował odpowiednie leki przeciwcukrzycowe.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki