Światowa prapremiera to dopiero sensacja. Krakowski teatr Plejada ma takie wydarzenie za sobą. W październiku zagrał sztukę Freda Apke „Piotr i Fryc – cudowne zapylenie” jako pierwszy na świecie. Sztukę teatr przywiózł do Jaworzna i zaprezentował na deskach MDK w piątek 25 listopada.

REKLAMA

Fred Apke to ceniony działający w Polsce, niemiecki dramaturg, reżyser i aktor. Z pewnością dokładnie się Plejadzie poprzyglądał i upewnił, że sztukę zagra jak ta lala. Czy tak było?

Opowieść to zabawna, o Piotrze i Frycu, którzy po nieudanych próbach sprzedaży chińskich wózków inwalidzkich postanawiają poudawać cudownych uzdrawiaczy. Czy z tej sztuki dla współczesnego widza wynika coś szczególnie odkrywczego? Czy widz ma sobie tylko pośmiać się do rozpuku i to wystarczy?

Praca nad każą rolą jest dla aktora nie lada wyzwaniem. Pomijając nauczenie się roli, aktor musi przeanalizować zachowania postaci i nadać jej rys charakterystyczny. Aktorzy albo naśladują znane sobie osoby albo wymyślają wszystko od początku i budują postać fikcyjną. Jak pracują aktorzy Plejady?

Pewien bardzo znany muzyk mawiał, że jego muzyka robi na nim samym wielkie wrażenie. Skromnością nie grzeszył, ale może to jest sedno działania każdego artysty?

Dodajmy, że Piotr i Fryc widownię rozbawił, nic dziwnego Fred Apke, którego przetłumaczono też m.in. na gwarę śląską, to dobry pieron od wiców.

 

Scenariusz, reżyseria – Fred Apke

Przekład – Marta Klubowicz

Scenografia – Piotr Męderak

Opracowanie muzyczne: Fred Apke

Obsada:

Piotr – Piotr Męderak
Fryc – Wojciech Michno
Pani Ostrowska – Patrycja Durska, Marzena Ciuła
Pan Ostrowski – Marek Wolny
Nellus – Kajetan Wolniewicz, Piotr Piecha

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki