Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Jaworzna walczą o tytuł najlepszego eko-patrolu ENERIS. W tym celu organizują zbiórkę surowców, patrolują miasto pod kątem dzikich wysypisk oraz wyjaśniają przedszkolakom, na czym polega ochrona środowiska. Projekt edukacyjny jest realizowany przez MPO w Jaworznie i ENERIS Surowce pod patronatem Urzędu Miejskiego. Do konkursu można się włączyć do 10 listopada. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

REKLAMA

Eko-patrole nie zwalniają tempa

Już widać konkretne efekty dotychczasowego zaangażowania uczestników pilotażowego konkursu „Eko-patrol ENERIS”, który przyciągnął do działania na rzecz lokalnego środowiska młodzież z Jaworzna. Od startu konkursu w połowie września uczniowie zrealizowali szerg różnorodnych aktywności, których wspólnym celem jest poprawa stanu środowiska Jaworzna i okolic oraz budowanie świadomości ekologicznej jego mieszkańców. Wśród szkół, które do tej pory zrealizowały szereg działań ekologicznych, zarówno tych z zasugerowanych przez organizatora, jak i własnych, autorskich projektów, jest Szkoła Podstawowa nr 9 oraz Szkoła Podstawowa nr 19.

Prowadzone od ponad miesiąca działania na terenie miasta są bardzo zróżnicowane. Jeden z eko-patroli na bieżąco aktualizuje mapę dzikich wysypisk, a jej finalne wersję przekaże Straży Miejskiej. Inny eko-patrol prowadzi akcje sprzątania okolic szkoły oraz wybranych terenów miejskich, sadzenie drzew i krzewów owocowych oraz budowanie z odzyskanych surowców domków dla ptaków i owadów. Ważnym elementem działań podejmowanych przez eko-patrole są akcje edukacyjne dla uczniów młodszych klas oraz grup przedszkolnych. Zajęcia stanowią niepowtarzalną okazję wczucia się w rolę nauczycieli oraz obrońców przyrody. Eko-patrole docierają ze swoimi działaniami także do rodzin i znajomych uczestników, zachęcając do właściwego segregowania odpadów. Wszyscy mieszkańcy Jaworzna będą mogli zapoznać się z efektami pracy uczniów w trakcie ekologicznej wystawy w Domu Kultury.

Rekrutacja do „Eko-patrol ENERIS” wciąż trwa

Działania konkursowe podejmowane w ramach „Eko-patrol ENERIS” realizowane będą przez szkoły z Jaworzna do 10 listopada. Po tym terminie, na podstawie przesłanych „Kart Pracy”, wyróżnione zostaną najbardziej aktywne eko-patrole oraz ich opiekunowie, których ENERIS Surowce, pomysłodawca konkursu, nagrodzi tabletami oraz elektronicznymi czytnikami książek.

Wciąż przyjmujemy zgłoszenia do konkursu. Jeżeli chciałbyś/chciałabyś zrobić coś pożytecznego dla lokalnego środowiska, jesteś uczniem 5-6 klasy podstawowej lub gimnazjum, a także masz przynajmniej dwóch kolegów/koleżanki równie zainteresowanych ochroną przyrody, nie czekaj, zgłoś się do „Eko-patrol ENERIS” już dziś i  zacznij działać – powiedziała Magdalena Sułek – Domańska, Dyrktor ds. Komunikacji ENERIS.

Głównym kryterium branym pod uwagę w konkursie będzie realny wpływ działań uczestników na stan otaczającego ich środowiska, a także jakość i liczba podejmowanych przez nich działań. Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec listopada, w trakcie Europejskiego Tygodnia Odpadów. Wszystkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie www.grupa-eneris.pl/o-nas/zrownowazony-rozwoj/eko-patrol-eneris/.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki