czwartek, 25 kwietnia, 2024

Jak przygotować trawnik do zimy?

Jak przygotować trawnik do zimy?

- Advertisement -

O trawniku zwykle przypominamy sobie wiosną, kiedy trawa zaczyna szybko rosnąć, lub gdy pojawia się konieczność usunięcia ubytków w trawie. Jest to błąd, gdyż trawnik powinien być zabezpieczony na zimę. Kilka prostych zabiegów sprawia, że wiosną trawa prezentuje się doskonale.

Nawożenie i koszenie

Przed zimą trawa powinna być nawożona. Nawożenie w okresie jesiennym pozwala uchronić darnie przez działaniem ujemnych temperatur. Wskazane są preparaty pozbawione azotu – najlepiej z potasem i fosforem, a także mączki fosforytowe. Nawóz rozrzuca się po wcześniejszym skoszeniu trawy. Źdźbła powinny być długie na maksymalnie 4 cm. Dodatkowo wszelkie liście, szyszki i inne elementy roślin powinny zostać usunięte, by zimą nie uległy rozkładowi na trawie.

Jeżeli wiosną planuje się zakładanie trawnika w kolejnych partiach ogrodu, warto zadbać o przygotowanie gleby już jesienią. W tym celu można przekopać ziemię i zmieszać ją z organicznym nawozem ze skoszonej trawy. Przechowuje się ją w specjalnych kompostownikach, w których trawa ulega rozkładowi i uwalnia cenne minerały. Nawóz organiczny można rozsypać dodatkowo na założonym już trawniku, jeśli jest przesuszony po upalnym lecie bądź gdy pojawiają się na nim ubytki.

Ogrodowe szkodniki

Zanim nadejdzie zima z ogrodu powinno się usunąć szkodniki. Dotyczy to zwłaszcza kretów, nornic, karczowników i myszy polnych. Krety zwiększają aktywność w październiku, kiedy przygotowują się do przetrwania zimy. Zabijanie tych niewielkich zwierząt jest zabronione, dlatego w celu ich usunięcia powinno się sięgać po odstraszacze. Mogą to być zarówno zakupione w sklepie ogrodniczym środki, jak i zwykłe plastikowe butelki założone na drewniane paliki. Drgania wywoływane przez butelkę są dla kretów nieprzyjemne, przez co zwierzęta szukają innego miejsca do zimowania. W przypadku nornic, karczowników i myszy polnych warto wcześniej nauczyć się, jak wyglądają kopczyki usypywane przez każdy z gatunków, by dobrze dobrać środki przeciw szkodnikom. W przeciwnym razie trudno będzie usunąć je z ogrodu i zadbać o nieskazitelny wygląd trawnika.

Ciężka i długa zima może doprowadzić trawnik do złego stanu, nawet gdy zostanie zabezpieczony. Jeżeli pomimo dbałości o trawnik, wiosną pojawią się na nim ubytki, można usunąć je za pomocą specjalnych mieszanek traw. Są to mieszanki, których skład nieco różni się od mieszanek do zakładania trawnika. W ich skład wchodzą nasiona traw, które szybciej się ukorzeniają i porastają nieestetyczne braki. Dodatkowo pozostałości nasion można rozsypać równomiernie na reszcie trawnika, by wzmocnić trawę i dodać jej uroku.

- Advertisment -

III Konkurs Piosenki „Płyń Głosie po Rosie” – laureaci

W dniu 22.04.2024 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Jaworznie odbyła się kolejna, III edycja konkursu piosenki wiosennej Płyń...

Czytelnicy alarmują w sprawie wyrzucania odpadów na łąkach

Jedna z naszych czytelniczek informuje o wykrytych górach ziemi zmieszanej ze śmieciami, które zrzucono w terenach zielonych. W rejonie łąk prowadzących do osiedla Sfera zaobserwowano...

Nadciąga XVI edycja Motoserca w Jaworznie

Akcja charytatywna Motoserce Jaworzno 2024 odbędzie się na Rynku Głównym w Jaworznie już 18 maja. Jak podają organizatorzy – najważniejszym założeniem każdej edycji akcji Motoserce...