Nikt tak wyśmienicie nie gra pszczołom na nosie, jak ich osobisty pszczelarz. Tylko czy pszczoły mają nosy? Objaśnia jaworznicki pszczelarz Bogusław Lewek. Z pszczołami zaprzyjaźniony od 5 lat, wtedy to powstała jego pasieka. Obecnie to 32 ule.

REKLAMA

Zobacz także: Pszczoły są zawsze w dobrym nastroju – opowiada pszczelarz Władysław Odrzywołek

pszczoły2Pszczoły to bez wątpienia istoty społeczne. Mechanizmy porozumiewania się pszczół w obrębie jednej rodziny są wyjątkowo skomplikowane. Rządzą one każdym pszczelim zachowaniem począwszy od złożenia jaj.

Po złożeniu jaj uruchamia się nie do końca poznany mechanizm ich odżywiania, który warunkuje powstanie nowych osobników.

Przeczytaj także: Co wiedzą pszczoły – wyjaśnia pszczelarz Piotr Bader

Istotny do budowy ula jest również wosk, wykorzystywany do budowy tzw. węzy pszczelej, czyli szablonu z wytłoczonymi komórkami w kształcie plastra, który umieszcza się wewnątrz ula. Pszczoły budują wtedy plastry stabilniejsze i staranniejsze.

pszczoły1Wprawdzie pszczoły to zwierzątka wyjątkowo rozumne, człowiek jednak może je wyprowadzić w pole, trochę się wtedy pszczoły dezorientują. Pszczelarze mówią podówczas o tak zwanych złudach.

Zobacz także: Stanisław Smalcerz o swoich pszczołach

Takie oto trudne, zawiłe i złożone życie codzienne wiodą małe pszczoły.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki