W dawnej Polsce za panaceum na wszystkie choroby uchodziło sproszkowane kopyto łosia. Czy pomagało właściwie nie wiadomo. Pomysł ostatecznie porzucono, może i lepiej.

REKLAMA

Współcześnie metod na choróbska jest multum. Lepiej jednak nie chorować, lepiej zapobiegać i badać się regularne. Z myślą o profilaktyce chorób jaworznicki Zbór Adwentystów Dnia Siódmego zorganizował na Rynku Głównym imprezę pt. EXPO Zdrowie. O zamyśle całego przedsięwzięcia mówi pastor zboru Mariusz Merkis.

expo2Idea spotkań pojawiła się przed trzydziestoma laty w Kalifornii, gdzie adwentyści mają swój instytut badawczy. O spotkaniach w Polsce opowiada Marek Kroczyk koordynator projektu EXPO Zdrowie.

Na kilku stanowiskach można więc było ocenić swój stan zdrowia. Chętnych było co niemiara, ilości skłonnych ocenić swój stan zdrowia szły w setki, ustawiały się wręcz kilkuosobowe kolejki.

Z pomiaru ciśnienia wynikało, że badani Jaworznianie są na ogół zdrowi. Przy pomiarze tkanki tłuszczowej badane panie stwierdziły, że czują się tak jak wyglądają, a wyglądały całkiem dobrze, nad gimnastyką miały się zastanowić. Nieźle jest z wydolnością wydechową, wręcz lepiej jak dobrze – skwitował badający. Test wysiłkowy wypadł bardzo dobrze przez dwa b – podsumował pan przeprowadzający test. Z badania wieku biologicznego wynikało, że badani jaworznianie mają na ogół wiek biologiczny mniejszy o dwa lata od tego metrykalnego.

expo3Gdyby kogoś coś niemile w wynikach badań zaskoczyło szybko go zrelaksował masaż rozluźniający. Recepta na zdrowie pani dietetyk to właściwy sposób odżywiania, dodać do tego więcej snu i ruchu wszyscy ozdrowieją. Organizator zaprosił też na degustację zdrowego pasztetu z pieczarek, wyśmienitych kulek migdałowych z daktylami, marcepanu z miodem i kotlecików z selera. Przepisy na www.adwentyści.jaworzno.pl . Na koniec można było się zadumać nad historią Ziemi, oglądając odciski amonitów sprzed 5000 lat, tropy kopalnego gada i szczątki kopalnej flory. Wydarzenie oczywiście się świetnie udało, co podkreślili badani, a organizatorzy już zapraszają na kolejne.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki