piątek, 29 marca, 2024

Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego Jaworzno 2016

Strona głównaNewsChwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego Jaworzno 2016

Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego Jaworzno 2016

- Advertisement -

98. rocznicę utworzenia Polskiego Lotnictwa Wojskowego obchodzono w niedzielę 18 września w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym, w którym celebrowana była msza św. otwierająca uroczystości Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego Jaworzno 2016.

We mszy św. brały udział poczty sztandarowe 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia, Urzędu Miasta, SLPP. Uczniowie IV LO wnieśli sztandar Światowego Związku AK o/Jaworzno, brały udział również poczty sztandarowe Solidarności Tauron Wydobycie Zakładu Sobieski, CKZiU Technikum Energetycznego, Stowarzyszenia Przyjaźń Jaworznicka, Technikum nr 4, III LO i Gimnazjum nr 4, ZSP nr 3, I LO i Technikum nr 6.

Wśród zaproszonych gości parlamentarzyści, władze miasta, przedstawiciele MON i Biura Bezpieczeństwa Narodowego, weterani, generalicja, żołnierze i młodzież ucząca się. Mszę koncelebrował ppłk. Piotr Sroka, proboszcz parafii garnizonowej z Krakowa.

Kazanie wygłosił ks. dr Lucjan Bielas. Odwołał się w nim m.in. do postaci biskupa Warszawy z czasów powstania styczniowego Zygmunta Felińskiego, wielkiego patrioty, zesłańca na Syberię. W swych pamiętnikach za przyczynę upadku Rzeczypospolitej uznał odwrócenie się narodu od Boga.

Po Mszy św. odsłonięto w Kaplicy Lotników pw. Matki Bożej Loretańskiej Opiekunki Lotników trzy pamiątkowe tablice. Pierwsza z nich upamiętniała kilkuetapowy przelot pil. płk. Bolesława Orlickiego z Warszawy do Tokio i z powrotem do Warszawy. Jako mechanik towarzyszył mu w tym trudnym locie st. sierżant Leonard Kubiak. Lot odbył się w 1926 roku, trwał 121 godzin, lotnicy pokonali 20 150 km.

Dwie pozostałe tablice ufundowano w 1050 rocznicę chrztu Polski i w 360-lecie ślubów królewskich Jana Kazimierza „Wielkiej Boga-Człowieka Matce Najświętszej”.

Do kaplicy wniesiono urnę z ziemią z mogiły płk. Orlińskiego z cmentarza św. Rodziny we Wrocławiu. Płk. zmarł w 1992 roku w Kanadzie, trumnę z prochami przywieziono do Polski.

Za lot Warszawa -Tokio-Warszawa nagrodzony został przez japońskiego cesarza Orderem Wschodzącego Słońca. Nagrodzono go również Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Postać płk. Orlińskiego jest znacząca dla pokolenia współczesnych polskich lotników.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury. Przed szacownymi gośćmi zaprezentowały się uczennice jaworznickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I st.. Emilia Szłapa i Martyna Bogunia grały na skrzypcach, akompaniowały im na pianinie Jagoda Sadziak i Olga Odrzywolska. Do koncertu przygotowała młode muzyczki Barbara Knot – nauczyciel szkoły muzycznej.

Po koncercie w imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczyła Magdalena Szewczuk-Szturc ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Za zasługi na rzecz społeczności lokalnej oraz za popularyzację sportów lotniczych odznaczono Józefa Skulicha – Złotym Krzyżem Zasługi oraz Jarosława Nelca i Tadeusza Zemułę – Brązowym Krzyżem Zasługi. Wręczono również wyróżnienie Związku Głównego Inwalidów Wojennych RP dla SLPP za całokształt działalności Stowarzyszenia na Chwałę Polskich Skrzydeł.

Dzięki tak ważnym uroczystościom jak ta jaworznicka pamięć o odwadze i patriotyzmie polskich lotników trwać będzie.

[vc_facebook]

6 KOMENTARZE

  1. co ma jakiś biskup do lotników? Wszędzie czarni wstawiają ideologię? Dziwne, że z okazji święta lotników odsłonili tablice z okazji chrztu Polski, który był parę miesięcy temu. Nie było czasu czy nikt by nie przyszedł z osobistości? Cieszę się, że o lotnikach w Jaworznie nie zapomniano chociaż tylko jednego asa mieliśmy. Szkoda, że uważano go za pijaka po wojnie 🙁
    Tak naprawdę to jego biografii chyba nikt nie napisał, a tylko się nim szczycimy…

    • daj spokój Art, żenujący jest Twój atak… co Ty sobie wyobrażasz, że będziesz pisał kazania? czy masz podejrzenia czy tez pewność że księża wprosili się na te uroczystośc? gwarantuje jeśli Ty zorganizujesz jakieś obchody nikt na siłę mszy odprawiał nie będzie.
      i gamon jesteś… zobacz czy 1050 rocznica Chrztu Polski nie jest obchodzona przez 2016 rok… choć ty zapewne wszystkie związane z tym uroczystości zorganizowałbyś w jeden dzień. aha… ty w ogóle byś tego nie świętował.

      • Asia N kiedy obchodziliśmy rocznicę chrztu Polski, nie przypadkiem w marcu? Wiesz, że obchodzimy Rok Miłosierdzia i jakoś o tym nic nie było? Co za karygodne zaniedbanie!!! Nie mam nic do tego, że odbyła się msza bo to jest tradycją. Głownie chodzi mi o treść kazania, które nie było związane z lotnictwem. Jakoś gdy jest rocznica Bitwy warszawskiej to „czarni” potrafią mówić o księdzu Skorupce. Tu kazanie nie miało nic wspólnego z obchodzonymi uroczystościami.
        Kibic1957 as myśliwski to osoba, która zestrzeliła minimum 5 samolotów. Raczej piloci bombowców tego nie mogli dokonać…

    • Gratuluję znajomości historii. Oprócz Pana Pniaka było jeszcze kilku w tym lotnik z Borów , który zginał w 1939 roku na Łosiu. Kolejny był lotnikiem w Anglii nazwiskiem Kwolik jak dobrze pamiętam ale w innym dywizjonie. Napisał o tym książkę. Szczegóły może podać J.Skulich- też lotnik.

- Advertisment -

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...