czwartek, 25 kwietnia, 2024

Badanie trzeźwości jest coraz prostsze, bo alkomat działa z komórką

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneBadanie trzeźwości jest coraz prostsze, bo alkomat działa z komórką

Badanie trzeźwości jest coraz prostsze, bo alkomat działa z komórką

- Advertisement -

Ma dwie strony mocy: jasną i ciemną. Pozwala się weselej bawić, integrować towarzysko, nawiązywać nowe znajomości. Ośmielać nieśmiałych i rozgadywać introwertyków. Dla niektórych bywa środkiem na odreagowanie stresów codzienności.

Kto z nas jest hipokrytą? Chociaż w publicznych dyskusjach padają liczne głosy, że nadużywanie alkoholu oznacza całkowity brak samokontroli, a wsiadanie za kółko po spożyciu nadmiernej ilości trunku jest skandaliczne i niedopuszczalne, statystyki policji dotyczące nietrzeźwych kierowców nie są wyssane z palca.

Niestety istnieją hipokryci, którzy publicznie krytykują zachowanie lekkomyślnych osób, a następnie sami się w nich zamieniają. Po wypiciu alkoholu nie kierują się dojrzałą rozwagą, tylko bez namysłu moszczą się na siedzeniu kierowcy. I ruszają w drogę…

Tymczasem wystarczyłoby zbadać się własnym alkomatem przed otworzeniem drzwi samochodu.

Miniaturowy alkomat możesz nosić nawet przy smartfonie

Wraz z postępem technologicznym mamy coraz większe wymaganie dotyczące wszelkich gadżetów i urządzeń. Nie dość, że powinny być wielofunkcyjne, nie powinny zajmować sporego miejsca, a intuicyjność ich obsługi to podstawa. Można powiedzieć, że producenci alkomatów do użytku prywatnego również idą z duchem czasu.

Niektóre modele alkomatów są tak małe, że można je nosić w kieszeni. Zminiaturyzowana budowa jest możliwa dzięki brakowi wewnętrznego zasilacza, bowiem najmniejsze alkomaty są zasilane zewnętrznie – wystarczy podłączenie do smartfona, aby alkomat był gotowy do użytku.

Jak działa miniaturowy alkomat?

kalibracja-alkomatuKalibracja alkomatu

Szybko i precyzyjnie. Zalety kieszonkowych alkomatów można przedstawić na przykładzie alkomatu FlooMe™ z aplikacją na Androida, iOS i Windows Phone, dostępnego m.in. w sklepie detektywistycznym Spy Shop. Jest to alkomat z sensorem elektrochemicznym, używanym w alkomatach posiadanych przez policję.

Palisz podczas picia alkoholu lub tuż po żujesz gumę dla odświeżenia oddechu? Sensor elektrochemiczny nie jest podatny na obecność dymu tytoniowego czy intensywnej woni mentolu w wydychanym powietrzu, więc wynik nie będzie zakłamany. Stężenie alkoholu jest odczytywane na podstawie utleniania etanolu przez związki chemiczne, obecne na potencjale elektrody. Etanol ulega przekształceniu w kwas octowy, a ten z kolei powoduje powstanie prądu, który przelicza się proporcjonalnie na zawartość alkoholu we krwi.

Publikacja wyniku na Facebooku czy zamówienie taksówki?

Wspomniany miniaturowy alkomat działa z aplikacją zainstalowaną na telefonie. Dzięki połączeniu z Internetem badany może opublikować swój wynik badania na Facebooku (w zależności od tego, czym chce się pochwalić…), a nawet wezwać najbliższą taksówkę, jaką podpowie aplikacja, jeśli wynik będzie wskazywał na nietrzeźwość badanego i tym samym – na niezdolność do samodzielnego prowadzenia pojazdu.

Zbadaj się ze znajomymi alkomatem na koniec imprezy

„Nigdy nie zgadniecie, co to jest!” – tak można by powiedzieć po wyciągnięciu małego, elegancko wyglądającego alkomatu z kieszeni i podłączeniu go do telefonu. Twojego alkomatu mogą użyć także znajomi, ponieważ z łatwością możesz wymienić i umyć gumowe ustniki. Zbadanie się alkomatem nie tylko jest zdroworozsądkowe i może uratować czyjeś zdrowie oraz życie, ale także może być całkiem zabawne. Czy wyobrażasz sobie „karną ławeczkę” oczekujących na wytrzeźwienie pod koniec imprezy lub chwilę niecierpliwego oczekiwania przed zobaczeniem wyniku i odetchnięcie z ulgą… albo wręcz przeciwnie?

Badanie trzeźwości po imprezie nie jest powodem do rumienienia i tłumaczenia się. Wręcz przeciwnie – to doskonała okazja, aby wśród znajomych promować zwyciężanie rozsądku nad pochopnością, której można później żałować.

Alkomat pilnuje Ciebie, Ty pilnuj stanu alkomatu

Alkomaty niestety, jak my wszyscy, nie są nieśmiertelne. Producenci alkomatów podają do wiadomości klienta informację, po ilu pomiarach lub po jakim czasie alkomat należy skalibrować w serwisie, jeżeli urządzenie podaje wyniki nieprzystające do realnego stężenia alkoholu we krwi osoby badanej.
Kalibracja polega na skonfigurowaniu oprogramowania alkomatu przez specjalistów. Jeżeli podczas testów alkomat pokazuje nieprawidłowe wyniki, zostają mu przywrócone dane wzorcowe – i znów działa jak w zegarku. Jeżeli badany otrzyma nieprawdziwy wynik i w stanie po spożyciu lub stanie nietrzeźwości zasiądzie za kółkiem, niepoprawnie działające urządzenie nie będzie żadnym usprawiedliwieniem.
Właściciel alkomatu powinien używać tylko markowych, alkalicznych baterii. Sensory w alkomatach są wrażliwe m.in. na zmiany temperatur, dlatego nie poleca się przechowywania alkomatu w skrajnych warunkach, np. zostawiania go latem w nagrzanym aucie. Zaleca się także odczekanie ok. 30 minut od ostatniego wypitego drinka czy innego trunku.

- Advertisment -

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...

III Konkurs Piosenki „Płyń Głosie po Rosie” – laureaci

W dniu 22.04.2024 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Jaworznie odbyła się kolejna, III edycja konkursu piosenki wiosennej Płyń...

Czytelnicy alarmują w sprawie wyrzucania odpadów na łąkach

Jedna z naszych czytelniczek informuje o wykrytych górach ziemi zmieszanej ze śmieciami, które zrzucono w terenach zielonych. W rejonie łąk prowadzących do osiedla Sfera zaobserwowano...