Po wielu miesiącach przygotowań członkowie Wspólnoty Betlejem wraz z księdzem Mirkiem Toszą wyruszyli na wyjątkową pielgrzymkę – z Jaworzna do Lisieux. Trzy traktorki, trzy przyczepy i pięciu pielgrzymów wyruszyło wieczorem w niedzielę (21 sierpnia) z rynku.

Zobacz także: Droga pojednania Jaworzno – Lisieux ze Wspólnoty Betlejem

Ich pielgrzymka to droga pojednania, a celem jest miasto w Normandii, w którym żyła św. Teresa od Dzieciątka Jezus – ich patronka i przyjaciółka.

Betelejem traktorki1Na rynku pielgrzymów żegnali mieszkańcy, życząc im spokojnej drogi. Przed ich wyjazdem w Miejskiej Bibliotece Publicznej został wyświetlony film Davida Lyncha „Prosta historia”, po którym odbyła się 15 minutowa medytacja w ciszy.

Członkowie Wspólnoty zadbali o najdrobniejsze szczegóły. Każda z przyczepek jest oklejona wizerunkami między innymi: papieża Franciszka, świętej Teresy czy św. Jana Pawła II.

Betelejem traktorki2To właśnie film Davida Lyncha „Prosta historia”stał się jedną z inspiracji dla jaworznickich pielgrzymów. Bohater filmu – Alvin wyrusza małym traktorkiem – kosiarką, by pojednać się ze swoim bratem, z którym nie widział się 10 lat od chwili braterskiej kłótni. W tym roku Wspólnota obchodzi także 20-lecie istnienia Stowarzyszenia „Betlejem”.

Przeczytaj także: Relikwie św. Teresy w Hospicjum Cordis i we Wspólnocie Betlejem

Droga pielgrzymów ze Wspólnoty Betlejem będzie trwała ponad miesiąc. Przed nimi do pokonania 1600 km. Pielgrzymi na traktorkach będą dziennie przejeżdżać od 70 do 100 km.

Betelejem traktorki4Maksymalna prędkość, jaką rozwijają traktorki to 15 km/h. Tu jednak nie chodzi o szybkość, a o czas na refleksje, o pokazanie i opowiedzenie o pielgrzymce mijanym na trasie ludziom.

Zobacz także: Wspólnota Betlejem – powstają ikonki ze zwęglonych elementów katedry

Betelejem traktorki7Każdego dnia pielgrzymi ze Wspólnoty Betlejem będą się modlić i medytować w intencji pokoju i pojednania między ludźmi. A w wybranych miejscach: domach pomocy społecznej, więzieniach, noclegowniach, będą wyświetlać film Davida Lyncha „Prosta historia”.

Do Lisieux pielgrzymi mają dotrzeć 27 września.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki