Pszczoły są zawsze w dobrym nastroju – twierdzi pszczelarz Władysław Odrzywołek i pewnie ma rację, wszak hoduje je już od 30 lat. Jego pszczele towarzystwo mieszka w 20 ulach, w każdym z nich ok. 60 tys. pszczół latem czyli ok. 120.000 przebiegłych osobników.

REKLAMA

Pan Władysław jest emerytowanym energetykiem, do swoich pasji zalicza fotografię przyrodniczą i turystykę. Wiele radości dają mu ukochane wnuki. Jest pasjonatem powieści Sienkiewicza. O pszczołach wie wszystko, w tajniki pszczelarstwa wprowadzał . go serdeczny kolega śp. p. Jagoda. Ciekawie nam o pszczołach poopowiadał. Zaczęliśmy od pszczelego menu.

Pszczoły są zawsze w dobrym nastroju – opowiada pszczelarz Władysław OdrzywołekPszczoła robotnica waży ok. 1 grama, pewnie dobrze najedzona nieco więcej. Matka pszczela jest dwa razy większa, waży więc 2 gramy, taką wagę mają też trutnie – pszczela płeć męska. W ulu najbardziej zapracowane są robotnice. Produkują nie tylko miód.

Zobacz także: Stanisław Smalcerz o swoich pszczołach

Pszczoły to wyjątkowo przebiegłe owady. Potrafią w swej wielkiej rodzinie zadecydować o tym, która larwa będzie robotnicą, która matką a która trutniem. Dla lepszej orientacji w takim pszczelim światku hodowcy oznaczają matkę kropką, białą jeśli to matka jednoroczna, i odpowiednio dla kolejnych lat – żółtą, czerwoną, zieloną i niebieską. Matki dożywają 5 lat. Pszczoły produkują miody różnorodne, ich gatunków jest kilkanaście.

Pszczoły są zawsze w dobrym nastroju – opowiada pszczelarz Władysław OdrzywołekPrzeciętny śmiertelnik może nie rozróżnia wszystkich gatunków miodów a tym bardziej nie wie czy to miód prawdziwy. Metod ocen czystości miodu jest kilka. Pan Władysław twierdzi nie bez racji, że najlepiej to pójść sobie do znanego pszczelarza.

Pszczele robotnice podzielono na te zbierające nektar, te budujące i strzegące uli. Zwyczaje tych pożytecznych zwierzątek człowiek poznaje już od ok. 8000 lat, uznaje się, że wtedy hodowlę prowadzili już Hiszpanie. W kulturach azjatyckich pszczoły utożsamiano z duszami zmarłych, chrześcijanie widzieli w nich dusze zmartwychwstałe. Pszczoły nadal symbolizują pilność, odwagę i pracowitość, choć są mniej pracowite niż mrówki, tracą czas na bzykanie.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki