Były sanitariuszkami i łączniczkami, ale także podejmowały się o wiele trudniejszych zadań. To kobiety, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Walczyły, dbały o rannych żołnierzy, codziennie narażały swoje życie. Niektóre z nich były bardzo młode. miały zaledwie 14 lat, inne dwadzieścia kilka.

REKLAMA

Od 1 sierpnia w Muzeum Miasta Jaworzna można obejrzeć wystawę, która przedstawia sylwetki 57 kobiet biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich także kobiety walczące na pierwszej linii frontu. Materiał ikonograficzny pochodzi głównie od rodzin bohaterek wystawy bądź w kilku przypadkach od nich samych. Są to archiwalia, pamiątki, zdjęcia. Los kobiet z powstania jest ilustracją losów całego narodu, także poprzez pryzmat ich późniejszych, powojennych losów.

Na dolnych planszach wystawy przedstawione są dzieje samego powstania (mapy, szkice, zdjęcia, winiety tytułów prasy powstańczej). Wystawa wypożyczona z Muzeum Niepodległości w Warszawie, w Muzeum Miasta Jaworzna będzie prezentowana od 1 – 20 sierpnia.

- REKLAMA -Zewnętrzne linki