piątek, 29 marca, 2024

Jakub Kowalczyk jednym z najbardziej perspektywicznych artystów

Strona głównaKulturaJakub Kowalczyk jednym z najbardziej perspektywicznych artystów

Jakub Kowalczyk jednym z najbardziej perspektywicznych artystów

- Advertisement -

Twórczość młodego artysty z Jaworzna na wystawie najlepszych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych ostatniego dziesięciolecia.

Jakub Kowalczyk, jaworznianin, student katowickiej Akademii Sztuk Pięknych został wybrany do grona najbardziej perspektywicznych artystów regionu. Jego prace zobaczyć będzie można podczas wystawy prezentującej twórczość śląskich malarzy i grafików wyróżnionych w 10–letniej historii konkursu Najlepszy Dyplom – wspólnego projektu ASP i spółki BPSC SA. Wystawa rozpocznie się w Galerii Rondo Sztuki 8 września i potrwa do końca miesiąca.

Na wystawie podziwiać będzie można grafikę Jakuba Kowalczyka, która zdążyła już rozsławić młodego twórcę. Praca prezentująca widok Spodka, symbolu Katowic w niesamowitej scenerii miasta po zagładzie, znajduje się obecnie w kolekcji młodej sztuki BPSC SA. Na co dzień zdobi siedzibę producenta oprogramowania, we wrześniu pojawi się na wystawie BŁYSK w towarzystwie prac ponad 30 młodych artystów i profesorów katowickiej ASP.

Wydarzenie zorganizowano z okazji zainicjowanego 10 lat temu projektu, którego celem jest wspieranie młodych twórców w najtrudniejszym dla wielu z nich momencie – u progu kariery. W ramach programu, co roku najlepsi absolwenci uczelni otrzymują nagrody finansowe, które mają ułatwić im start – wynająć pracownię, kupić potrzebne materiały, oprogramowanie. BPSC wspiera także organizację wystaw, wydaje kalendarze promujące młodych artystów, a przede wszystkim kupuje i prezentuje ich prace – w swojej kolekcji spółka zgromadziła już ponad 60 dzieł. Śląska ASP jest jedyną uczelnią artystyczną w kraju, która może pochwalić się tak długofalowym i wielowymiarowo realizowanym projektem.

Realizację 10 lat współpracy można podsumować bardzo wymiernie – to 40-stu młodych, bardzo perspektywicznych artystów uhonorowanych u progu swojej kariery. Dla nich to nie tylko zastrzyk finansowy, ale również potężna dawka pozytywnej energii, sygnał, że ich twórczość może zostać doceniona również poza środowiskiem uczelni. Dla nas to również powód do dumy i satysfakcji. Z moich rozmów z władzami pozostałych uczelni artystycznych wynika jednoznacznie, że to jedyny tak długo i konsekwentnie realizowany program współpracy z firmą – podkreśla Rektor katowickiej ASP, prof. dr hab. Antoni Cygan.

Wsparcie na jakie możemy liczyć jako studenci ASP, w postaci konkursów czy wsparcia w poszukiwaniu staży i praktyk – nie może mieć wpływu na samodzielność studentów. Studiując na czwartym roku pracuję w firmie tworzącej gry komputerowe, ale równocześnie staram się sprzedawać swoje grafiki, broniąc niejako tej części mojej natury, która skupia się na sztuce i niezależności twórczej. Przełomem w takim podejściu była moja pierwsza prawdziwa transakcja na rynku sztuki, klientem była firma BPSC – zauważa Jakub Kowalczyk.

Wystawa będzie okazją do poznania nowych postaw i tendencji w młodej, śląskiej sztuce. Zobaczymy na niej pełne spektrum wypowiedzi: od klasycznych mediów, takich jak malarstwo, czy grafika artystyczna, po działania interdyscyplinarne i intermedialne.

JakubKowalczykJak zauważa prof. katowickiej ASP, dr hab. Grzegorz Hańderek studenci wydziałów projektowych radzą sobie dobrze na rynku pracy, są w większości wchłaniani przez firmy. Największym wyzwaniem systemowym, jest wsparcie dla absolwentów wydziałów artystycznych. Inicjatywy takie jak ta z BPSC – łączące biznes i sztukę – mają dla nich szczególne znaczenie. Pozycja wielu spośród prezentowanych na wystawie Błysk twórców znacząco wzrosła od momentu uzyskania przez nich dyplomu, co z pewnością wzmacnia wartość kolekcji. Jestem przekonany, że dalsze gromadzenie i udostępnianie zbioru BPSC otwiera szansę na zbudowanie bardzo istotnej reprezentacji sztuki współczesnej regionu. – podkreśla prof. Hańderek.

Zaangażowanie biznesu w promocję młodych artystów ma ogromne znaczenie, równie ważne są także działania poszerzające wiedzę studentów w obszarach autoprezentacji, przygotowania portfolio. Taką wiedzę katowicka ASP przekazuje np. w ramach projektu „Laboratorium absolwent”. Uczestniczymy również w programie analizującym losy absolwentów. Tworzone na tej bazie doroczne raporty pozwalają nam tak modyfikować programy kształcenia aby budować wartość naszych absolwentów na rynku sztuki – podkreśla prof. Hańderek.

W wystawie BŁYSK udział wezmą absolwenci oraz wykładowcy ASP: Lena Achtelik, Małgorzata Bednarczuk, Alicja Boncel, Katarzyna Budka, Marta Czarnecka, Bartłomiej Dudek, Szymon Durek, Jan Dybała, Agnieszka Florczyk, Justyna Jędrzejowska, Katarzyna Kania, Malwina Kidala, Szymon Kobylarz, Jakub Kowalczyk, Barbara Kubska, Małgorzata Kulik, Artur Masternak, Ewa Mrowiec-Łysy, Monika Mysiak, Kajetan Pasztuła, Szymon Prandzioch, Anna Rank, Dobrosława Rurańska, Natalia Rybka, Szymon Szewczyk, Hanna Sitarz, Bianka Szlachta, Ewa Toczkowska, Sylwia Woźniczka, Joanna Zdzienicka, Erwina Ziomkowska oraz Kazimierz Cieślik, Tomasz Struk i Ireneusz Walczak.

Wernisaż ekspozycji w Rondzie Sztuki odbędzie się 8 września o g. 17.00. Wystawa potrwa do końca września 2016 r.

[vc_facebook]

- Advertisment -

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...