piątek, 29 marca, 2024

To już 24 lata z ju-jitsu, czyli rozmowa z mistrzem Łukaszem Proksą z Klubu Sportów Walki Satori

Strona głównaSportTo już 24 lata z ju-jitsu, czyli rozmowa z mistrzem Łukaszem Proksą...

To już 24 lata z ju-jitsu, czyli rozmowa z mistrzem Łukaszem Proksą z Klubu Sportów Walki Satori

- Advertisement -

Na macie jest już od 24 lat, a już wkrótce będzie zdawał egzamin na 4 Dan w ju-jitsu. Mistrz Łukasz Proksa wychowuje dzieci i młodzież w Klubie Sportów Walki Satori. Jak to wygląda?

Paweł Jędrusik: Klub Sportów Walki Satori Jaworzno (wcześniej Klub Walki Wręcz Partner 2 Jaworzno) działa już długo na terenie miasta. Jakie były początki?
Łukasz Proksa: Klub Walki Wręcz Partner 2 Jaworzno został zarejestrowany i rozpoczął swoją działalność w 2003 roku. Początkowo treningi prowadziłem tylko ja i odbywały się one w jednej, kilkunastoosobowej grupie przy Szkole Podstawowej nr 7 w Jaworznie. Po dwóch latach trenowało w klubie już kilkudziesięciu zawodników i została otwarta druga sekcja, a zajęcia odbywały się w grupach dla początkujących oraz zaawansowanych. W 2007 roku wraz z powstaniem klasy sportowej wspinaczkowo-obronnej treningi zostały przeniesione do Gimnazjum nr 3 w Jaworznie. W roku 2015 roku nasze stowarzyszenie głosem jego członków zmieniło nazwę na Klub Sportów Walki Satori Jaworzno. Obecnie kadra trenerska w naszym klubie to siedmiu szkoleniowców, prowadzących szkolenie ponad stu osób w czterech sekcjach: przedszkolaków, dzieci i młodzieży, dorosłych oraz sportowej.

PJ: Jakie cele stawia sobie klub? Bardziej kładziesz jako trener nacisk na wychowanie młodzieży czy sukcesy sportowe?
ŁP: Oferta szkoleniowa w naszym klubie ma na celu przybliżenie i popularyzację wśród dzieci i młodzieży z Jaworzna sztuk walki ju-jitsu i judo. Szkolenie prowadzimy z zakresu samoobrony mające na celu przygotowanie ich do podjęcia skutecznej obrony w sytuacjach zagrożenia oraz z zakresu walki sportowej mające na celu przygotowanie ich do rywalizacji w zawodach sportowych. Jednak te dwa główne cele naszej pracy szkoleniowej muszą być zintegrowane z oddziaływaniem na osobowość trenującego. Dlatego obok podnoszenia u ćwiczących ogólnej sprawności fizycznej przez kształtowanie zdolności motorycznych, koordynacyjnych oraz nauczanie technik walki proces treningowy obejmuje wyposażanie ćwiczących w wiadomości z zakresu: teorii sportu, anatomii i fizjologii człowieka, medycyny i higieny. Bardzo ważną częścią szkolenia młodych osób jest ich wychowanie wiążące się z kształtowaniem właściwych postaw moralnych poprzez wdrażanie zasad postępowania i zachowania się oraz pozytywne oddziaływaniem na osobowość ćwiczących w naszym klubie.

PJ: Przez lata działalności które z sukcesów szczególnie zapadły ci w pamięć?
ŁP: Od 2010 roku kilkudziesięciu naszych zawodników startowało w ponad stu turniejach ju-jitsu i judo, podczas których wielokrotnie stawali na podium w cyklu Ogólnopolskich Turniejów Dzieci i Młodzików Judo oraz w Ogólnopolskiej Lidze Dzieci i Młodzieży w Ju-jitsu. Czołowi zawodnicy naszego klubu regularnie zajmują wysokie pozycję w rywalizacji regionalnej i krajowej w ju-jitsu oraz judo, zdobywając kilkadziesiąt medali w zawodach rangi Pucharu Polski oraz Mistrzostw Polski. Dla trenera każda walka jago wychowanków to bardzo duże emocje oraz powód do dumy. W przekroju tych wielu lat zmagań na macie dla mnie wielkim sukcesem były powołania do kadry narodowej moich zawodników. Indywidualnie na pewno godne uznania były brązowe medale Patryka Urbana i Alicji Kaliny w Mistrzostwach Świata Kadetów w Ju-jitsu w 2013 i 2014 roku oraz srebrny medal Kingi Szulc oraz Arkadiusza Małka w Pucharze Świata Kadetów w 2015 roku. Na arenach krajowych na uwagę zasługują srebrne medale Bartosza Machny oraz Dawida Kajdego w Mistrzostwach Polski Seniorów Form Kata w Judo w 2014 roku oraz brązowe medale Marka Tarabury oraz Dawida Kajdego w Mistrzostwach Polski Seniorów w Ju-jitsu w 2016 roku.

PJ: Na salę treningową przychodzi bardzo dużo dzieci i młodzieży. Czy ciężko jest utrzymać dyscyplinę podczas takiego treningu?
ŁP: Z każdym rokiem liczba trenujących w naszym klubie się zwiększa. Przystępując do pracy z dziećmi i młodzieżą należy mieć na uwadze przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych. Porządek i dyscyplina na sali treningowej są niezbędne do stworzenia odpowiednich warunków pracy. Jest to kluczowy warunek do tego by zajęcia treningowe mogły przebiegać sprawnie przynosząc ich uczestnikom oczekiwane korzyści. Ćwiczący w naszym klubie są zobligowani do przestrzegania etykiety, która określa porządek, formę postępowania i zachowania się, zawiera normy regulujące stosunek ćwiczącego do przełożonego, współ ćwiczącego, treningu, miejsca ćwiczeń oraz zalecenia higieniczne. Cała kadra szkoleniowa prowadząca treningi w naszym klubie ma uprawnienia trenerskie oraz instruktorskie w dyscyplinach sportowych: ju-jitsu, judo, karate, zapasy. Dlatego sprawnie wdrażane oraz egzekwowane są zasady wychowania oraz dyscypliny podczas zajęć treningowych.

PJ: Sztuki walki to także sposób na twoje życie. Wiem, że niedługo będziesz zdawał egzamin na kolejny stopień. Jaki to będzie stopień i jak wygląda taki egzamin?
ŁP: W tym roku mijają dwadzieścia cztery lata mojej przygody na macie ze sportami walki. Obecnie przygotowuję się do egzaminu na kolejny stopień wtajemniczenia 4 Dan w Ju-jitsu. Jest to przedostatni stopień, który można uzyskać na drodze egzaminu. Pierwsza część egzaminu technicznego to prezentacja układu Nagenokata, czyli technik rzutów podzielonych na pięć grup, po której będę musiał przekrojowo pokazać techniki będące w programie poprzednich stopni oraz bazując na nich zademonstrować kombinacje (Kaeshi) oraz kontrataki (Renroku) stosowane walce sportowej. Druga część egzaminu to pokaz technik obron oraz interwencji wykorzystywanych w samoobronie, które stosuje się w sytuacji zagrożenia przed takimi atakami jak: uchwyty, uderzenia, obchwyty oraz ataki bronią. Ostatnią częścią egzaminu będzie Randori, czyli walki treningowe toczone z kilkoma przeciwnikami. Jeśli moja postawa na macie oraz poziom zaprezentowanych technik zostanie oceniony wysoko przez komisję Dan to pozytywny wynik egzaminu zostanie uhonorowany certyfikatem Polskiego Związku Ju-jitsu.

Z mistrzem Łukaszem Proksą rozmawiał Paweł Jędrusik

- Advertisment -

Trzecia Droga Szymona Hołowni w Jaworznie popiera Michała Kirkera

Trzecia Droga, czyli Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL poparły kandydaturę Michała Kirkera na Prezydenta Miasta Jaworzna. Wczoraj, 26 marca, odbyła się konferencja prasowa...

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...