REKLAMA

Remont łazienki może być większym wyzwaniem niż odnowienie salonu czy sypialni – a na pewno jest znacznym utrudnieniem w codziennym życiu. Skuwanie glazury i terakoty, wymiana umywalki, wanny i muszli klozetowej, a czasem nawet wymiana rur i sieci elektrycznej – wszystko to wiąże się ze sporym zamieszaniem i niemałymi kosztami. Jak zatem zabrać się za remont, aby wszystko przebiegło w miarę sprawnie i bezproblemowo?

Zanim młotek pójdzie w ruch…

Przed rozpoczęciem remontu dobrze jest wszystko sobie dokładnie zaplanować, aby później uniknąć przykrych niespodzianek i nie przedłużać niepotrzebnie prac remontowych. Pierwszym krokiem jest kosztorys, w którym musimy uwzględnić zarówno ceny materiałów, jak też wynagrodzenie dla ekipy, którą zatrudnimy. W przypadku materiałów budowlanych i elementów wyposażenia łazienki, skutecznym rozwiązaniem będzie zrobienie wstępnego researchu w Internecie i porównanie cen w lokalnych hurtowniach czy marketach budowlanych. Jeśli chodzi o ekipę remontową, najlepiej zdecydować się na sprawdzonych fachowców, np. z polecenia znajomych. Ustalając budżet, nie warto zanadto się „szczypać” – szukanie we wszystkim oszczędności również powinno mieć swoje granice, ponieważ konsekwencje mogą nas kosztować znacznie więcej. Szacunkowy koszt remontu niewielkiej łazienki to ok. 8 000-12 000 zł, jeśli jednak zechcemy sprawić sobie bardziej designerski czy luksusowy wystrój, cena może sięgnąć nawet powyżej 100 000 zł.

Trendy czy własne upodobania?

Szukając pomysłu na nową łazienkę, możemy zaczerpnąć inspiracji z najnowszych trendów w tym zakresie i postawić np. na minimalistyczne szarości i biel, naturalne kamienie i surowy klimat. Jednak najważniejsze jest, aby styl łazienki odpowiadał naszym potrzebom i upodobaniom. Dlatego nawet inspirując się propozycjami z katalogów wnętrzarskich, warto jest kierować się przede wszystkim własnym komfortem i własnym gustem, szczególnie jeśli chodzi o kolory – niewłaściwie dobrane barwy mogą zupełnie popsuć nam przyjemność odprężającej kąpieli w nowej łazience.

Wanna czy kabina prysznicowa?

Oczywiście najlepiej byłoby zainstalować i jedno i drugie – jeżeli mamy wystarczająco dużo łazienkowej przestrzeni. Chociaż w mniejszych łazienkach zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa, to jednak nawet kilka metrów kwadratowych można zagospodarować w taki sposób, aby zmieściła się tam niewielka, prostokątna wanna do zabudowy. W większych łazienkach możemy umieścić owalną wannę wolnostojącą, która w ostatnich latach wraca do łask, stanowiąc swoistą namiastkę luksusu.

Na ścianach i podłodze

Chcąc nadać łazience salonowy klimat i przytulność, możemy zdecydować się na drewniane panele, zarówno na podłodze, jak i ścianach – pamiętajmy jedynie o wyborze gatunku o odpowiednim stopniu odporności na wilgoć. Wielbicielom ekskluzywnej elegancji z pewnością przypadnie do gustu łazienka w jasnym, prawdziwym marmurze z subtelnymi złotymi detalami lub ozdobny beton, nadający wnętrzu ultranowoczesny styl. Oczywiście wciąż popularnym – i chyba najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze wzory, kształty i barwy płytek (np. http://www.paste-group.pl/), z których możemy stworzyć niebanalne i modne łazienkowe wnętrze, miłe dla oka i łatwe w utrzymaniu.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki