REKLAMA

Ewolucja japońskiej sztuki wojennej yawara (czyt. jałara), znanej obecnie jako jujutsu (czyt. dźiudżutsu) nie zakończyła się. Liczni teoretycy oraz praktycy walki wręcz z różnych krajów bazując na technikach jujutsu, karate, aikido, zapasów, boksu i innych metod walk, jak również własnych doświadczeniach i pomysłach opracowali autorskie systemy samoobrony, walki realnej oraz sportowej. Choć nawiązują one do tradycji japońskiej sztuki walki i używają nazwy jujutsu (również ju-jitsu, jiu-jitsu) faktycznie mają niewiele wspólnego z samurajskim pierwowzorem. Spośród wielu współczesnych kierunków rozwoju klasycznej japońskiej sztuki wojennej Koryu jujutsu na uwagę zasługują: japońskie judo (1884), brazylijskie Jiu-Jitsu, niemieckie Ju-Jutsu (1969), europejskie JJIF ju-jitsu (1987) oraz opracowany w Polsce w 1990 roku system walki wręcz zwany polskim Jiujutsu, obejmujący cztery podsystemy:

– Sportowe Jiujutsu,

– Samoobronę i techniki interwencji Jiujutsu,

– Realną walkę wręcz MMA Guja Jiujutsu,

– Nihon Koryu Jiujutsu no kata, czyli klasyczne oryginalne japońskie jujutsu

Jaworznickie sportowe Jiujutsu obecne jest już w 26 krajach świata. Jego dynamiczna ekspansja rozpoczęła się w 2013 roku kiedy w Jaworznie Tomasz Guja zorganizował pierwsze mistrzostwa Świata w polskim Sport Jiujutsu. Obecnie World Sport Jiujutsu Organization zrzesza krajowe federacje z Europy, Azji, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej oraz Afryki. Kilka narodowych organizacji Sport Jiujutsu posiada wyłączność na reprezentowanie w swoim kraju tej nowej dyscypliny sportu, której wszystkie regulaminy opracował mistrz Tomasz Guja z Jaworzna. We wrześniu br. turniej sportowego Jiujutsu zostanie rozegrany w ramach Światowych Igrzysk Sztuk Walki (Martial Arts World Games ‘Bad Kissingen 2016). Z kolei w przyszłym roku w Mediolanie odbędą się III Mistrzostwa Świata WSJO Sport Jiujutsu. W obu imprezach wystąpią reprezentanci Polskiej Organizacji Jiujutsu, a wśród nich kadrowicze Jaworznickiej Szkoły Walki Wręcz Guja Jiujutsu, na co dzień trenujący w Centrum Mistrzostwa Sportowego GujaKan Jaworzno.

W drugiej połowie czerwca na zaproszenie Litewskiej Organizacji Sport Jiujutsu gościł w Wilnie mistrz Tomasz Guja, który szkolił gospodarzy w polskim Jiujutsu, kładąc głównie nacisk na sportowe Jiujutsu oraz samoobronę i techniki interwencji. Litewscy szkoleniowcy, zawodnicy oraz dzieci owacyjnie przyjęli prezydenta Światowej Organizacji Sportowego Jiujutsu, który znalazł także czas na poznanie burzliwej historii tego niewielkiego państwa i regionalnej kuchni. Mistrz z Jaworzna odwiedził Kiernów (lit. Kernavė), tj. dawną siedzibę wielkich książąt, uważaną za najstarszą stolicę Litwy (do 1230 r.) oraz słynne Troki z efektownym zamkiem na wyspie.

IMG_2611

Zachwyceni polskim Jiujutsu Litwini, którzy przez trzy dni uczestniczyli w intensywnych, wyczerpujących treningach nie tylko zainteresowani są promowaniem sportowego Jiujutsu, ale też chcą w swoich ośrodkach wprowadzić program szkolenia „Guja Jiujutsu”, w oparciu o który trenują w Jaworznie podopieczni mistrza Tomasza Guji, odnoszący liczne sukcesy w różnych sportach walki. Wojownicy z Wilna, którym przewodzi mistrz Arturas Vanagas (4. Dan Goju ryu karate, 1. Dan jujutsu) zapowiedzieli swój udział we wszystkich imprezach organizowanych w Polsce, w tym seminariach, zawodach oraz obozach sportowych, co rokuje nadzieje na właściwy rozwój jaworznickiej sztuki walki za wschodnią granicą.

MK

zz

Flaga Polski w litewskim Dojo Jiujutsu

IMG_2034

IMG_1437

IMG_2027

Zainteresowanych wrześniowym naborem do sekcji Centrum Mistrzostwa Sportowego „GujaKan” w Jaworznie prosimy o kontakt telefoniczny z biurem Jaworznickiej Szkoły Walki Wręcz Guja Jiujutsu:  505 444 000.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki