piątek, 19 kwietnia, 2024

Śladem bobrów w Jaworznie

Strona głównaNewsŚladem bobrów w Jaworznie

Śladem bobrów w Jaworznie

- Advertisement -

Na ciekawą wycieczkę w poszukiwaniu bobrów w Jaworznie zaprosił nas pan Władysław Rak, emerytowany leśnik, który z pasją spaceruje po jaworznickich lasach. Efektem jednego ze spacerów było odkrycie miejsca bytowania bobrów w Jaworznie. Chociaż nie udało się jeszcze spotkać bobra oko w oko, to jednak bardzo widoczne są charakterystyczne dla bobrów ślady żerowania.

Obecnie na wskutek ekspansji terytorialnej można je spotkać na rowach, kanałach, ciekach wodnych i zalewiskach pogórniczych w gminach Chrzanów, Trzebinia, Libiąż, Jaworzno i Krzeszowice.

W Jaworznie z powodzeniem zasiedliły rowy, kanały na terenie piaskowni Szczakowa, obrzeża rzeki Biała Przemsza. Niedawno osiedliły się także na kanale po byłej kopalni KWK Jan Kanty na Wysokim Brzegu. Znalazły tu wspaniałe warunki bytowania. Bazę pokarmową stanowią głównie osiki i wierzby z samosiewu, które licznie porastają obrzeża kanału o szerokości 5 m i długości około 2 km.

bobry3Bobry to smakosze – najlepiej smakuje im młoda kora

Na kanale mają też zapewniony spokój, ponieważ po obu stronach rozciągają się obszary leśne, miejscami zabagnione. Idąc wzdłuż kanału, można zaobserwować ścięte drzewa, leżące w poprzek kanału, co świadczy o próbach budowania tam.

bobry12W tym miejscu, na Wysokim Brzegu, bobry podjęły próbę zbudowania tamy

Można także spotkać drzewa stojące, nadgryzione w charakterystyczny sposób na wysokości 30 – 60 cm. Występują wyraźne ślady obecności bobrów w strefy przybrzeżnej kanału w postaci pni ściętych drzew, wydeptanych ścieżek i miejsc schodzenia i wychodzenia z wody.

bobry5Pan Władysław pokazuje wydeptane przez bobry ścieżki

Bobry żyją do 30 lat. Odżywiają się pokarmem roślinnym, głównie zieloną, świeżą korą wierzb, osik, topól, w lecie także trawą, jagodami, miękkimi pędami drzew i krzewów. Na zimę robią zapasy z gałęzi drzew i krzewów, które magazynują pod wodą.

bobry14Te ślady świadczą o tym, że bobry były w tym miejscu niedawno

Pojawienie się bobra, gatunku pod ścisłą ochroną, na terenie Jaworzna należy oceniać pozytywnie ze względu na jego korzystny wpływ na środowisko naturalne.

bobry11Kolejna próba zrobienia tamy

Bobry stwarzają sprzyjające warunki dla rozwoju wielu gatunków drzew(olsza, topola, wierzba, brzoza omszona i inne), a zabagnione tereny wokół kanału dodatkowo wpływają także pojawieniu się nowych gatunków roślin, ptaków i owadów.

bobry13Chociaż nie udało się spotkać bobra, razem z panem Władysławem natrafiliśmy na wyraźne ślady zębów na korze.

Należy cieszyć się, że fauna miasta wzbogaciła się o tak cenny gatunek, któremu północnoamerykańscy Indianie przypisują posiadanie nieśmiertelnej duszy, ponieważ tak jak człowiek, kształtują wokół siebie środowisko.

3 KOMENTARZE

  1. Te miejsca w których występują bobry są dość nie dostępne i chociaż tam bywam, bobra nie zobaczyłam, ale ślady o których mówi pan leśniczy wskazują j.w. Natomiast jeżeli możliwe proszę o wyjaśnienie skąd ten rudy i dlaczego rudy potok płynie, a też. widziałam nad nim wędkarzy więc prawdopodobnie w tym potoku są i żyją ryby. Jakie jest ew. podłoże potoku?.

- Advertisment -

Bajeczne widowisko Cyrku Arena. Poczuj magię cyrku!

Polski Cyrk Arena kolejny raz zaprasza na magiczne i kolorowe widowisko dla widzów od lat 2 do 102. Tego roku artyści przygotowali program, w...

EIGHTBIT – bezpieczeństwo danych firmy i wsparcie IT w jednym miejscu

Współczesny rynek pełen jest wyzwań, a bezpieczeństwo danych firmy to fundament, którego nie można zaniedbać. Wielu właścicieli mniejszych przedsiębiorstw nie zdaje sobie sprawy, jak...

Biesiada Wiosenna 2024

Biesiada Wiosenna 2024 przeszła do radosnej historii. Wydarzenie miało miejsce na scenie ATElier Kultury Klub Relax w środę 17 kwietnia. Zaprezentowały się wszystkie jaworznickie...