środa, 24 kwietnia, 2024

Czy śmieci muszą być w mieście problemem?

Strona głównaBiznesCzy śmieci muszą być w mieście problemem?

Czy śmieci muszą być w mieście problemem?

- Advertisement -

Wiele osób mieszkających na osiedlach o wysokiej zabudowie narzeka na źle prowadzoną gospodarkę śmieciową. Dowodem są zaniedbane stanowiska kontenerowe, które odstraszaj nie tylko wizualnie. Ten temat powraca z roku na rok. Dobrego dialogu na linii miasto, firma obsługująca wywóz śmieci i spółdzielnie mieszkaniowe brakuje.

Czy tak musi być? Sprawdziliśmy jak robią to w Chorzowie. Dla dobra mieszkańców, szczególnie tych z wysokiej zabudowy czyli tzw. „blokowisk”, rozpoczęto konsultacje mające na celu uporządkowanie polityki gospodarką śmieciową.

Do stołu usiedli przedstawiciele wspólnot, spółdzielni, miasta i operatora. Dziś możemy powiedzieć, że efekty są widoczne gołym okiem.

Efekty konsultacji – Po pierwsze zdecydowano się na budowę około 500 stanowisk kontenerowych. W wyniku tego przy każdym bloku powstał wybrukowany placyk, na którym znajdują się kontenery. Dodatkowo spółdzielnia zdecydowała się te placyki ogrodzić i zadaszyć.

Po drugie lokatorzy mają w zasięgu wzroku z każdego miejsca przynajmniej trzy wkomponowane w otoczenie stanowiska kontenerowe.

Po trzecie – dzięki temu śmieci zawsze trafiają do kubłów. Wszystko to dla dobra mieszkańców. Nie było łatwo temu sprostać. Pierwsza trudność to wyznaczenie takiej dużej ilości miejsc wyłącznie na terenie spółdzielni. Czasem to miasto szło na „rękę” i albo przekazywało teren, albo przygotowywało go pod stanowisko.

Kolejny kłopot dotyczył operatora, który wywozi śmieci z Chorzowa. Przy zwiększonej ilości punktów odbioru śmieci, są i takie okresy, w których firma wywozi śmieci z blokowisk nawet codziennie. Przy tym, postawione mniejsze kontenery wymagają dłuższej obsługi. Trzeba też za każdym razem wywieźć kontener z zamkniętej wiaty. Jest też korzyść dla operatora – gęsta zabudowa, dzięki której samochody wykonują krótsze kursy.

Chorzów to dobry przykład do dyskusji w Jaworznie, której efektem może być poprawa gospodarki śmieciowej w mieście. Przykład Chorzowa pokazuje, że administratorzy oraz miasto mogą realizować wspólny cel, jeśli tylko taka wola jest po obu stronach.

7 KOMENTARZE

  1. W Jaworznie w tym roku także miały miejsce spotkania przedstawicieli spółdzielni, zarządców wspólnot, przedsiębiorcy odbierającego odpady oraz gminy. Podczas dwóch spotkań, których gospodarzem był Urząd Miejski, ustalono dokładnie takie same warunki jak w Chorzowie. W pierwszej kolejności stanowiska kontenerowe winny być lokowane na terenach wspólnot lub spółdzielni. W przypadku ich braku gmina udostępni teren pod stanowiska wraz z niezbędnym dojazdem za preferencyjną stawkę. Już dziś spółdzielnie korzystają z terenów gminnych pod stanowiska jednakże stan techniczny tych stanowisk bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Jedynym warunkiem stawianym przez przedstawicieli gminy było, by stanowiska organizować jako ogrodzone i zamykane (dokładnie jak w Chorzowie). Dla szczególnie „kłopotliwych lokalizacji”, gdzie jest wielu zarządców i spółdzielnia na małym obszarze, przedsiębiorca odbierający odpady zaproponował, że może we własnym zakresie zorganizować stanowiska (jeśli tylko spółdzielnia i zarządcy wyrażą zainteresowanie). Dotyczyło to ośmiu lokalizacji. Kolejne spotkanie odbyło się z inicjatywy przedsiębiorcy odbierającego odpady, podczas którego szczegółowo omówiono warunki wykonania tych ośmiu stanowisk. Ustalono, że odbędą się kolejne spotkania już w mniejszych zainteresowanych grupach dla każdej lokalizacji oddzielnie.
    Spotkania przedstawicieli spółdzielni, zarządców wspólnot, przedsiębiorcy odbierającego odpady oraz gminy miały miejsce przed terminem zebrań właścicieli mieszkań we wspólnotach, by zarządcy mieli możliwość przedstawić mieszkańcom temat związany ze stanowiskami kontenerowymi. Dziś zebrania wspólnot dobiegają końca, zarządcy wspólnot wykazali się dużym zrozumieniem tematu a przedstawiciele gminy chęcią daleko idącej współpracy. Należy mieć nadzieję, że także Zarząd Spółdzielni Górnik (dość sceptycznie nastawiony do współpracy, przedstawiający podczas spotkania w UM raczej roszczeniowe stanowisko) przekona się do współpracy i propozycji UM i weźmie przykład ze spółdzielni w Chorzowie. Duże uznanie dla wszystkich, którzy wypracowali porozumienie w Chorzowie, ale można powiedzieć „cudze chwalicie swego nie znacie” …

- Advertisment -

Zaproszenie na Piknik Strzelecki LOK

Jaworznicki Zarząd Miejski Ligi Obrony Kraju zaprasza na Piknik Strzelecki. Wydarzenie odbędzie się w piątek 26 kwietnia o godz. 13.00 na terenie Remizy OSP Jeleń ...

Będzie się działo … 24 kwietnia – 30 kwietnia 

Będzie się działo … 24 kwietnia - 30 kwietnia  24 kwietnia – godz. 09.00 – 13.00, Konkurs Jaworek, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Inwalidów Wojennych 2 24...

Wyniki zabawy z Cyrkiem Arena

Wyłoniliśmy 6 osób, które otrzymają pojedynczą wyjściówkę do Cyrku Arena. Żeby wziąć udział w zabawie wystarczyło odpowiedzieć na pytanie „Co najbardziej lubisz w cyrkowych...