REKLAMA

Sezon wiosenno-letni to okres wzmożonego zainteresowania działkami rekreacyjnymi. Posiadanie działki niesie ze sobą wiele korzyści: daje możliwość niedrogiego spędzenia urlopu, kontaktu z przyrodą i odpoczynku od gwaru miasta. Co jednak powinniśmy wiedzieć przed kupnem tego typu nieruchomości?

Wybór odpowiedniego miejsca

Własna działka to wiele możliwości – można tu odpocząć do miasta podczas weekendowych wyjazdów, czy uprawiać własne, ekologiczne warzywa, czy owoce. Wielu działkowców decyduje się stawiać domki drewniane na terenie działek, które nie dość, że są bardzo estetyczne to jeszcze dają możliwość spędzenia na własnym kawałku ziemi nawet dłuższego urlopu w komfortowych warunkach. Kupując działkę warto więc zastanowić się przede wszystkim w jaki sposób będziemy ją użytkować. Jeśli chcemy spędzać na niej weekendy oraz doglądać uprawiane rośliny, warto wybrać lokalizację blisko miejsca zamieszkania, by nie trudzić się częstymi, dalekimi podróżami. Jeśli jednak miałaby ona służyć jako miejsce na dłuższe wypady urlopowe, można rozejrzeć się za terenem umiejscowionym w okolicy o ciekawych walorach przyrodniczych, blisko jakiejś miejscowości wypoczynkowej, czy większego zbiornika wodnego. Czasami jednak działki zlokalizowane na terenach podmiejskich nie ustępują walorami rekreacyjnymi tym położony na terenach kurortów, a są o wiele tańsze. Na wybór działki wpływ ma także infrastruktura, czyli dobry dojazd, sąsiedztwo, możliwość podłączenia wody, czy energii elektrycznej. Warto również wiedzieć, że w stosowanym przez urbanistów oznaczaniu terenów nie ma terminu „działka rekreacyjna”, a tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną, ponieważ w prawie polskim nie ma jednoznacznej definicji tego typu nieruchomości.

Ziemia na własność lub działka w ROD

Wybierając działkę można kupić dany teren na własność lub użytkować działkę w Rodzinnych Ogródkach Działkowych. W pierwszym przypadku, po zakupie stajemy się właścicielami działki i mamy prawo do rozporządzania nią. Przed zakupem warto udać się do odpowiedniego urzędu gminy i w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego sprawdzić jaki jest charakter terenu (czy jest to grunt, leśny, rolny, czy budowlany). Z dokumentu tego dowiemy się również, czy gmina planuje jakieś inwestycje w najbliższej okolicy. Upewnimy się w ten sposób, czy obok naszej wymarzonej oazy spokoju nie będzie wkrótce biegła ruchliwa trasa lub nie powstanie hałaśliwy zakład przemysłowy. Rodzinne Ogródki Działkowe natomiast, to zlokalizowane w miastach, lub na ich obrzeżach obszary z wydzielonymi działkami oraz terenem wspólnym. W tym przypadku nie wykupuje się terenu na własność, a jedynie dostaje go w użytkowanie na podstawie uzyskanego przydziału i umowy dzierżawy. Przydział otrzymuje się w drodze przeniesienia prawa do działki z jednego użytkownika na drugiego lub podpisuje się umowę z zarządem ROD jeśli na terenie ogródków jest wolne działka. Za użytkowanie terenu obowiązują określone opłaty ogrodowe (czynsz) ustalone w statucie ROD.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Domki drewniane Stimeo – produkcja i dystrybucja małej architektury działkowej i ogrodowej.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki