Choroba afektywna dwubiegunowa, nazywana też psychozą maniakalną-depresyjną, jest schorzeniem o przewlekłym charakterze. Należy ona do chorób afektywnych, ponieważ towarzyszą jej nadmierne i skrajne zmiany nastrojów.

REKLAMA

Cechą charakterystyczną tej choroby jest występowanie dwóch skrajnych objawów – depresji i manii.

 

Odmiany i typy ChAd

Tak jak w przypadku większości chorób, również ChAd może przebiegać na wiele sposobów i wymagać różnych form leczenia. W zależności od długości faz chorobowych, występowania lub braku występowania remisji (okresów bez choroby) oraz częstotliwości, z jaką pojawiają się kolejne epizody wyróżnia się następujące typy ChAd:

– Zaburzenie afektywne typ I – typ o ciężkim przebiegu (o ile nie dojdzie do szybkiego i skutecznego leczenia), którego nasilenie obu biegunów choroby jest silne lub wręcz bardzo silne, przez co zazwyczaj wymaga dłuższego pobytu w szpitalu. Długość występowania manii jest stosunkowo krótsza (3-5 miesięcy) niż długość występowania depresji (4-9 miesięcy). Występuję remisje.

– Zaburzenie afektywne typ II – charakteryzuje się tym, że okresy depresji są dłuższe i znacznie silniejsze niż okresy manii (które są łagodne i trwają krótko). Pojawia się długa remisja w chorobie.

– ChAd z szybką fazą zmian – ten typ choroby odznacza się częstą zmianą pomiędzy fazą depresji a fazą manii (przynajmniej 4 i więcej w ciągu roku). Zdarza się, że pomiędzy fazami trafia się okres zdrowia, ale zazwyczaj przechodzą one z jednej w drugą. Typ ten może występować od samego początku lub ewoluować z dwóch poprzednich dopiero na jakimś etapie choroby.

– ChAd z bardzo szybką fazą zmian – jak sama nazwa wskazuje, tutaj do zmian pomiędzy fazą depresji a fazą manii dochodzi bardzo często, nawet kilkakrotnie w ciągu 24-48 godzin.

– Zaburzenie afektywne typ sezonowy – typ, w którym okresy depresji występują zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym, natomiast okresy manii w sezonie wiosenno-letnim.

 

Kilka faktów

ChAd z szybką fazą zmian częściej występuje u kobiet, a najprawdopodobniej pierwszy opis choroby afektywnej dwubiegunowej miał miejsce w 1851 roku i był to opis właśnie tego typu choroby. Zapisu dokonał francuski lekarz Jean-Pierre Falret.

W Polsce jest wiele ośrodków, które z powodzeniem diagnozują ChAd, myloną często z zaburzeniami osobowości, oraz skutecznie ją leczą.

 

Odwiedź klinikę Leczyc.pl – leczenie alkoholizmu, narkomanii, lekomanii, depresji. Specjalistyczna kadra, wiele lat doświadczenia.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki