czwartek, 25 kwietnia, 2024

Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu, mam talent ! Oferta edukacyjna w Jaworznie

Strona głównaEdukacjaJa się wcale nie chwalę, ja po prostu, mam talent ! Oferta...

Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu, mam talent ! Oferta edukacyjna w Jaworznie

- Advertisement -

Każdy z nas ma wiele talentów. Może świetnie malujesz, jesteś mistrzem kierownicy, robisz ciekawe zdjęcia. Twoje potrawy wszystkim smakują, najlepiej opowiadasz kawały albo jesteś niekwestionowanym mistrzem w bierki. Nie ważne czy Twój talent jest mały czy duży, bo każdy jest ważny. Jednak nie zawsze dostrzegamy własne talenty. Dlatego talent należy odszukać i rozwijać. Możemy to porównać do poszukiwania skarbów.

Nasze talenty ujawniają się od najmłodszych lat. Dzieci są świetnymi obserwatorami otaczającej ich rzeczywistości. Podpatrują rodzeństwo, kolegów, rodziców i chcą ich naśladować. Ich poszukiwanie talentu, tego co sprawia im radość i w czym czują się dobrze, jest jak przygoda, która prowadzi do odkrycia skarbu.

Dlaczego warto rozwijać pasje dziecka?

Dziecko twórcze i pomysłowe lepiej radzi sobie w życiu, chętnie podejmuje wyzwania i je rozwiązuje. Dzieci są ciekawe otaczającego ich świata – należy więc zachęcać je do zadawania pytań, do obserwacji otoczenia, w ten sposób umysł dziecka staje się bardziej elastyczny i chętny do podejmowania nowych wyzwań. Małe dziecko jest zwykle otwarte na nowe rzeczy. Tę chęć poznania można świetnie wykorzystać, proponując mu różne zajęcia rozwijające jego pasje. Czasem wybór zajęć dodatkowych jest łatwy – dziecko ma konkretną pasję i doskonale wie, co chciałoby robić. Jednak nie zawsze dziecko zdecydowane jest na jakieś konkretne zajęcia. Wtedy ważna jest pomoc rodziców, którzy wspólnie ze swoją pociechą poszukają odpowiednich zajęć. Hobby i pasje dają maluchom radość, są doskonałą odskocznią od szkolnych stresów.

FabrykaTalentow

Wyruszamy na poszukiwanie talentu

Kim będzie moje dziecko? To pytanie zadaje sobie chyba każdy rodzic. Kiedy widzimy przed sobą małego człowieka, zaczynamy snuć plany i marzenia. Może zostanie policjantem albo lekarzem, będzie grać na skrzypcach, a może będzie tresować dzikie zwierzęta. Wasze dziecko może być kim tylko zechce, jeśli pomożecie mu rozwinąć jego pasje i będziecie je wspierać. Najważniejsze jest jednak, by było przede wszystkim szczęśliwym człowiekiem.
Rozwijanie pasji u dziecka wymaga czasu i naszej cierpliwości. Dla dzieci ważne jest zachęcanie, motywowanie ich i podnoszenia na duchu w razie niepowodzeń, zagrzewania do walki i stawiania czoła przeciwnościom – to zaprocentuje w przyszłości. Dobrze rozwijana pasja dziecka może być trampoliną do jego późniejszych sukcesów zawodowych.
Aby rozpoznać dziedzinę, która malucha szczególnie interesuje i chętnie jej się oddaje, należy go obserwować – może chętnie rysuje, śpiewa z zaangażowaniem, uwielbia pływać. Wybór zajęć dodatkowych nie jest wyborem na całe życie, jeśli maluch się zniechęci lub porzuci zainteresowania, nie należy go przymuszać lecz wesprzeć w poszukiwanych nowych dziedzin, które bardziej mu będą odpowiadać. Talent nie zawsze ujawnia się od razu, może więc w niektórych sytuacjach poczekać i dać maluchowi czas.

pracowniatalentu

Czas na nudę

Sam talent nie wystarczy, dodatkowe zajęcia pod okiem instruktorów pomogą go rozwijać i utrwalić. Przy poszukiwaniu zajęć dodatkowych i ich ostatecznym wyborze nie można przesadzać, trzeba zachować umiar. Dodatkowa edukacja, nawet jeśli to prawdziwa pasja malucha, nie może powodować zmęczenia. Dla dzieci klas 1-3 optymalny czas poświęcony na dodatkowe zajęcia to 2 godziny tygodniowo. Dla odpoczynku i odstresowania, dzieci potrzebują się zwyczajnie… ponudzić.

ikarion

W zdrowym ciele zdrowy duch

Pomagając dziecku znaleźć zajęcia, które sprawiają mu radość, zwróćmy szczególną uwagę na jego zdrowie. W prawidłowym rozwoju małego człowieka ważny jest sposób odżywania, który da mu energię do zabaw oraz właściwa postawa ciała, która ochroni organizm przed zmęczeniem.
Istotne dla dziecka jest pierwsze śniadanie. Ważne to mało powiedziane – mówi dietetyk Michał Cieślik – jest to najważniejszy ze wszystkich posiłków. Przede wszystkim śniadanie zapewnia energię potrzebną dziecku w pierwszej fazie dnia. Od najmłodszych lat od młodego człowieka należy wymagać prawidłowej postawy ciała. Taka postawa to – jak wyjaśnia rehabilitantka Ewa Baczyńska-Lorenc – harmonijny układ poszczególnych odcinków ciała względem siebie oraz zrównoważone napięcie układu mięśniowego i nerwowego. Najwięcej wad postawy powstaje w wieku 6-7 lat oraz w okresie dojrzewania.
Rodzic powinien na bieżąco zwracać uwagę na postawę oraz tryb życia swojego dziecka oraz okresowo poddawać je badaniu specjalistycznemu (ortopeda, rehabilitant). Do powstawania wad postawy na pewno przyczynia się spędzanie zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej (komputer, telewizor, szkoła), używanie niedostosowanych do wzrostu dziecka krzeseł (szkoła, dom), niedobór aktywności fizycznej u dzieci w okresie rozwojowym, zbyt duże obciążenie osiowe kręgosłupa (tornistry) i słabe napięcie mięśniowe.
Bardzo ważne jest, aby u dziecka wyrabiać nawyk utrzymywania prawidłowej postawy oraz aktywności ruchowej. W okresie rozwojowym rodzice powinni wybierać dla dzieci zajęcia ruchowe, które wzmacniają mięśnie brzucha i grzbietu oraz pomagają kształtować naturalne krzywizny kręgosłupa. Szczególnie polecana jest gimnastyka korekcyjna i ogólnorozwojowa oraz pływanie i gry zespołowe – dodaje pani Ewa.

GujaKanNaukaPlywania_marek_dziubekOctopus

Jakie korzyści dają dodatkowe zajęcia?

Chociaż zdarzało nam się omijać lekcje wf-u w szkole, zdecydowanie zachęcajmy dzieci do aktywności fizycznej.
Zajęcia sportowe wpływają pozytywnie na ogólny stan zdrowia naszej pociechy, poprawiają krążenie i regulują oddychanie, co przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Zdolności motoryczne idą w parze ze zdolnościami szybkiego niereagowania.
Z aktywnością fizyczną jest tam samo, jak z każdą inną pasją naszego dziecka. Przede wszystkim obserwujmy je, pozwólmy mu eksperymentować, szukać dyscypliny, która sprawi mu najwięcej radości.

Karate_okinawa2plus2

Jakie ciekawe zajęcia sportowe możemy wybrać dla naszego dziecka?

Jazda konna, rozwija koordynację ruchową, prawidłową postawę ciała, uczy odpowiedzialności, cierpliwości, wytrwałości i odwagi.
Nauka pływania pływa na ogólny rozwój sportowy, rozwija równomiernie wszystkie mięśnie. Działa relaksująco, kształtuje prawidłową postawę ciała – objaśnia trener tej dyscypliny Marek Dziubek.

1Aikido
Sztuki walki oprócz dobrej kondycji dają malcom umiejętność panowania nad własnymi emocjami oraz agresją, dają świadomość własnej siły.
Karate to dyscyplina dla każdego – mówi Ireneusz Ziętek trener karate – bez względu na stopień sprawności fizycznej. Karate kształtuje koordynację, wytrzymałość, siłę oraz gibkość organizmu, jest doskonałym uzupełnieniem zajęć wychowania fizycznego. Dzięki karate dzieci nabiorą pewności siebie i poprawią swoją koncentrację. Jest to dyscyplina, która najlepiej wpływa na wszechstronny rozwój organizmu.
Jiujutsu – jak objaśnia trener tej dyscypliny Tomasz Guja – przygotowuje do życia wartościowych, zdrowych, sprawnych, przydatnych społeczeństwu młodych ludzi. Trening wspomaga zdrowie i kształtuje cechy charakteru, takie jak: wytrwałość, dokładność, obowiązkowość i zdyscyplinowanie.
Systematyczny udział w zajęciach sportowych wzmacnia serce, podnosi wydajność przemian metabolicznych, wpływa stabilizująco na ciśnienie krwi, zwiększa wytrzymałość kości i wiązadeł, poprawia zdolności motoryczne i koordynację ruchową oraz gibkość. Wpływa pozytywnie na samopoczucie, pomaga przezwyciężać stresy i napięcia.
Równie pożyteczne jest Aikido-Budo. Prawdziwe znaczenie Budo to nie współzawodnictwo, a na drodze intensywnego treningu – objaśnia trener Robert Gałkiewicz – poszukiwanie doskonałości jednostki ludzkiej zarówno fizycznej jak i umysłowej. Dyscyplina ta kształtuje doskonałe panowanie nad własnym ciałem i negatywnymi emocjami.

Nie tylko sport…

Języki obce – Do ukończenia 6 roku życia mózg dziecka jest całkowicie otwarty na wszelkie informacje – objaśnia Jessica Wrona z Proteuss Company sp. z o.o.
– To właśnie w tym czasie dziecko może bez żadnego wysiłku nauczyć się liczyć, czytać lub mówić w dowolnym języku. Jego narządy artykulacyjne są miękkie i nie ma żadnego problemu, żadnej blokady, żeby mówić poprawnie i z właściwym akcentem, dlatego tak ważne jest, aby naukę języka obcego zaczynać już od 3 r. ż.. Zajęcia muzyczne – naukę gry na instrumencie może rozpocząć już 5-latek.

hiszpanskiEurekaproteus

Rozwój słuchu muzycznego wspiera naukę języków obcych, poprawia pamięć wzrokową i słuchową, kształtuje koncentrację, zdolności manualne i systematyczność.

– Rozwój muzycznych talentów u małych dzieci to nie tylko rozwój podstawowych umiejętności muzycznych – objaśnia Wojciech Tabak z Pracowni Talentów. Podczas zajęć dziecko nabiera pewności siebie, wzmacnia więzi społeczne i rodzinne. Muzyka fantastycznie wpływa na rozwój mowy, motorykę dziecka i zdolność zapamiętywania. Muzyka jest dla mózgu, tym, czym ćwiczenia fizyczne dla mięśni. Zabawy muzyczne z wykorzystaniem muzyki klasycznej i gry na instrumentach wspaniale rozwijają także wyobraźnię i wrażliwość dziecka.
Muzyka to połączenie tak wielu elementów, że trudno sobie wyobrazić coś bardziej interdyscyplinarnego – wyjaśnia Barbara Janyga z centrum Edukacyjno-Artystycznego Fabryka Talentów. Rozwijanie muzycznej pasji to nie tylko pielęgnowanie talentu, ale przede wszystkim świetna i zaskakująca przygoda, podczas której można odkryć wiele własnych, często zakamuflowanych zasobów. Chcemy muzykować w sposób naturalny, twórczy i praktyczny – bawiąc się i ucząc rozwijać ciekawość i motywację, a potem efekty tej pracy obserwować na scenie, z uśmiechem na ustach.
Zajęcia plastyczne – rozwijają wyobraźnię, myślenie kreatywne, wrażliwość artystyczną, kształtują estetyką. Uważa się, że uspakajają, pomagają rozładować negatywne emocje i usprawniają koordynację. Dzieci lubią wcielać się w różne role, naśladując np. doroslych, dlatego ciekawym wyoborem mogą być zajęcia teatralne. Rozwijają wyobraźnię, dobrą pamięć, poprawną wymowę, uczą współdziałania w grupie. Dzieciom nadpobudliwym pomagają wyładować emocje, poprzez odgrywanie różnych ról, co wymusza koncentrację i panowanie nad ruchami. Maluchy nieśmiałe stają się bardziej otwarte.
Szukają odpowiedniego przedszkola dla naszej pociechy, warto również zapoznać się z oferta dodatkowych zajęć, rozwijających kreatywność dziecka i budzących ich ciekawość świata. Dla małych pasjonatów gotowania idealne będą warsztaty kulinarne. Dla podróżników polecane są warsztaty geograficzne. A ciekawych eko nowinek ucieszą zajęcia ekologiczne.

ZaczarowanyDomek zak  Walor SzkolaPolicealnawsps

Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne przynoszą maluchom wiele pożytku, dają chęć do działania i systematycznego poznawania nowych rzeczy. Stają się świetnym fundamentem do wyboru zawodu. Nie wolno więc dzieciom podcinać skrzydeł. Nawet jeśli nie będą mistrzami, nie będą zdobywać medali, nie będą najlepsi to i tak pasje przyniosą im autentyczną radość.
Pozostaje tylko powtórzyć, że każde dziecko ma wyjątkowy talent, tylko potrzebuje pomocy dorosłych, aby mogło go odkryć. Wybierzmy się z naszym dzieckiem w ciekawą podróż w poszukiwaniu jego pasji.

AnnaPrzepiorska_dietetyk Dietetyk

- Advertisment -

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...