REKLAMA

Przyszłe mamy coraz częściej pytają lekarzy o znieczulenie zewnątrzoponowe, które ma spowodować, że poród dziecka będzie przebiegał całkowicie bezboleśnie. Tymczasem okazuje się, że z tego znieczulenia można skorzystać w niewielu szpitalach, a lekarze nie podchodzą tej metody z hurraoptymizmem.

Znieczulenie zewnątrzoponowe polega na podaniu leków wywołujących przerwanie przewodnictwa nerwowego do przestrzeni zewnątrzoponowej kanału kręgowego, pomiędzy okostną wyścielającą kanał kręgowy i oponę twardą otaczającą rdzeń kręgowy. Wówczas lek rozprzestrzeniając się w górę i w dół blokuje przechodzące nerwy rdzeniowe odchodzące od rdzenia kręgowego i nerwy przechodzące przez otwory międzykręgowe.

Ten zabieg stosuje się jednak rzadko. Jak mówi lekarz naczelny jaworznickiego szpitala, dr Wiesław Więckowski zastosowanie takiej metody jest bardzo kosztowne. Przy rodzącej kobiecie musi wówczas przebywać cały zespół lekarzy, z anestezjologiem na czele. Kwota jaka jest potrzebna, aby w pełni sfinansować poród z takim znieczuleniem to nawet kilka tysięcy złotych.

Dr Więckowski zwraca również uwagę na niebezpieczeństwa związane z tą metodą znieczulenia. Taki poród może być niebezpieczny nie tylko dla matki, ale także dla dziecka. W związku z brakiem czucia, kobieta nie jest w stanie przeć.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

22 KOMENTARZE

 1. Nie, nie ma pieniędzy na znieczulenie dla rodzących, pieniądze sa tam gdzie jest silne lobby… Nikt nie ma interesu w tego typu procedurach poza rodzącymi. Przyznaję ze nie znam negatywnych skutków tego typu znieczulenia. Ale wiem, że kobiety rodzące nie są traktowane wyjątkowo, tak jak tego potrzebują. Jest to jednak skutek i element polityki antyrodzinnej w Polsce. Czas na dobre zmiany.

 2. 300 tys zł wg szacunków wydaje się na wyjazdowe posiedzenia rządu…. hmmmm… były trzy takie posiedzenia Pani Kopacz…. nic one nie daja… doliczyć nagrody na odchodne od p. Komorowskiego…. ohoho…. ale by można znieczulic… eh, nawet z pełnym zespołem lekarzy. No widać nasze pieniądze są ich a nie nasze drogie panie.

  • a ile kosztuje ochrona Kaczyńskiego? Ile kosztują wojaże Szydło? To niestety nasze podatki, które idą na partie polityczne. Teraz ma nowy prezydent jeździć w podziękowaniach za wygraną po całej Polsce. Tego żaden prezydent przed nim nie robił, przewyższy nagrody?

   • Art, Jeśli PADuda będzie woził ze sobą meble jak Kopacz to na pewno. A jeśli chcesz zapytaj ile kosztuje ochrona Kaczyńskiego czy innego polityka, pewno się dowiesz. Na pytania do Kopacz nie ma odpowiedzi pomimo upłynięcia czasu na odpowiedzi. Hmmmmm….. no tak w łamaniu przepisów PO juz doktorat robi. Nasze podatki idą na partie polityczne zgodnie z prawem.

   • I Szydlo wydaje tak jak i PO wydaje więc dlaczego tylko jej wyliczasz? I to w tak niesymetryczny sposób? Co ma ochrona Kaczyńskiego do wyjazdowych posiedzeń rządu….? Tak jak mówiłam, ty piszesz komentarze z brodą, wiecznie ta sama papa GW. Na wszystko dobry atak na Kaczyńskiego i PiS… masz generator komentarzy taki jak PKopacz generator przemówień? Jeszcze dodaj coś o Episkopacie może?

    • Matki@portal, Art i Skorpion, no i przewidziałam że i Episkopat o Was dostanie… jesteście przewidywalny do bólu.. i nawet nie potrzebuję szklanej kuli bo PiS i kościół dobra odpowiedzią na wszystko gdy lewicowo się broni.. czas zmienić płytę… wyborcza Wam tam coś chyba podrzuca nowego, co? Skorpion czas poczytać o biskupach w rządzie, w jaki sposób o tym pisano. Pamiętaj, to co lubisz, że zrozumieniem!!!!

     • A nie sądzisz, że biskup powinien zajmować się swoimi klachami a nie rządzeniem i narzucaniem swoich wizji innym?

     • Skorpion wymień jedną zła rzecz do której namawiają biskupi, jedną, dawaj. Jedną rzecz do której nawołują biskupi Kościoła Katolickiego w liście czytany w kościele… dawaj. Masz 100% mojej uwagi.

   • Art, pieprzysz aż mi się rzygać chce. Bezczelności, złodziejstwa i przepychu PO nic i nikt nie dorówna. Jak widzę do Ciebie to nie dociera. Rozumiem, że można być w opozycji do PiSu. Ale zacznij rozsądnie myśleć i patrzeć na to co się działo za rządów PO.
    Kolejna Twoja wypowiedź na poziomie tego trolla od grabek i wiaderek dla dzieci.

    Nasze lokalne PO, tak kozaczyło, że aż musiało zmienić nazwę z PO na JPO. To idealnie pokazuje jaką partią jest teraz. Nie strzelaj na forum do ludzi argumentami, które nie są funta kłaków warte.

 3. ART i AsiaN. Ile Wy macie lat? Jaką różnicę widzicie w w PO, PiSie i innej partii o episkopacie nie wspomnę? Zdradzę Wam tajemnicę. Te wszystkie twory maja Was w doopie. Chodzi tylko o kasę i władzę. Jeżeli tego nie rozumiecie to wypada tylko współczuć.

  Co do mordowni zwanej Szpitalem w Jaworznie to dziś w Interwencji na Polsacie o 16.15 będziecie mogli zobaczyć jak lokalni bogowie decydują o czyimś życiu lub śmierci.

  • Mayki kwestia jak mają nas w d… Zauważyłeś jak ostatnio zachowują się co niektórzy biskupi? Była kiedyś sytuacja, że w kabarecie powiedziano, że papież sobie pierdnął, obraza uczuć religijnych, obraza głowy obcego państwa, atak na Kościół itp… Obecnie jawnie atakują nasze państwo i władze. Przerabialiśmy już podległość ZSRR, nie chcę przerabiać podległości Watykanowi.
   Gdyby wypowiedział się jakiś urzędnik obcego państwa niepochlebnie o Polsce to był wzywany ambasador, zastanawia mnie dlaczego nikt nie uruchamia nuncjusza. Tak przestaliśmy szanować swoją niepodległość?

 4. Art, Mayki@portal & Skorpion Wydaje mi się że takie Wasze uniwersalne komentarze PiS bleee, kościół bleeeeee mogą być pod każdym artykułem jak zestaw obowiązkowy wklejane… tak dla Waszej wygody i przejrzystości… Mayki@portal możesz dodać do tego PO bleeeeee i polsat yeeeeah.

 5. Skorpion, ze zrozumieniem,ze zrozumieniem…. no widać na tyle Cię stać. No i żal, tak paplasz i ujadasz i sam nie wiesz dlaczego. Ktoś wlewa Ci ta papke do mózgu a Ty bez przetworzenia powtarzasz i jak się okazuje, sam nie wiesz dlaczego…. powiem tak: gdybyś udowodnił mi że nauczanie kościoła Katolickiego choć w jednym miejscu ma na celu wyrządzenie komukolwiek krzywdy mógłbyś być z siebie dumny. No ale to niemożliwe więc skazany jesteś na niespełnienie.

  • AsiaN udowodnij mi, że obecne słowa biskupów nawołują do tolerancji, poszanowania innych wyznań i poglądów, czy też tylko zamykają się w dogmatach swojej wiary, które nawet zmieniają, bo biorąc przykład 10 przykazań to jak można poprawiać słowa Boga. W Polsce nie obowiązuje prawo kościelne, a zaczyna tak być bo przy tworzeniu prawa kiedy biskupi zaczynają mówić, że takie jest niedobre bo sprzeczne z wiarą. Czym zaczniemy się różnić od krajów gdzie wprowadzono szariat? Pozorem demokracji? Nauczanie Kościoła to jedno, stosowanie go przez polskich biskupów to drugie. Jezus niczego nie zakazywał on nauczał, żeby ludzie czynili dobro.
   Zadam Ci pytanie, dlaczego w imię równości religii nie zakazano w polskich szpitalach transfuzji krwi? Przecież dla jednej z religii w Polsce to grzech. Reszta powinna się przystosować tak jak żąda to Kościół katolicki w sprawie in vitro.

   • oh Art, ta jedna religia jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie miała nic przeciw transfuzji, a nie tak dawno temu uznała, że jeśli ktoś się skruszy, to mu wybaczą przetoczenie krwi. Kościół Katolicki od zawsze zakazywał zabijania ludzi… Art Ty rozumiesz o co chodzi w in vitro? Rozumiesz skalę uprzedmiotowienia człowieka? Rozumiesz na czym polega grzech? Jeśli porównujesz przetaczanie krwi do zabaw w laboratorium z zarodkami ludzkimi, to nie znasz zagadnienia. I mylisz się, Pan Jezus też zakazywał. Nie pisz o czymś czego nie wiesz.