piątek, 19 kwietnia, 2024

Stojałowski na dziś i na jutro

Strona głównaEdukacjaStojałowski na dziś i na jutro

Stojałowski na dziś i na jutro

- Advertisement -

29 maja w bibliotece pedagogicznej odbył się wykład Barbary Sikory pt. „Ksiądz Stojałowski na dziś i jutro”, w którym uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 1. Gimnazjaliści mieli okazję usłyszeć wykład na temat między innymi dzieciństwa i młodości Stanisława Stojałowskiego. Jak mówiła Barbara Sikora Stojałowski był uczniem niesfornym. Był również nietypowym jezuitą, wikarym i wybitnym proboszczem, który dbał o najuboższych.

Ciekawym punktem wykładu było przedstawienie dokumentów odnoszących się do wizyt księdza w Jaworznie, a także książeczek pisanych, a zarazem wydawanych przez Stanisława Stojałowskiego. Jedna z popularniejszych z nich to choćby „Wieniec i Pszczółka”. Była również okazja do uśmiechnięcia się do satyry drukowanej w „Szczutku”, wyśmiewającej pielgrzymki księdza. Wykład Barbary Sikory obfitował także w celne cytaty.

Po południu w restauracji „Trzy bramy” odbyła się druga część wykładu, skierowana już bardziej do dorosłych, która przedstawiła księdza w jego działalności politycznej. Był posłem do sejmu krajowego i Rady Państwa. Mówił: „drugie to pokolenie karierowiczowskich stańczyków zatraciło już zmysł narodowy, stało się austriackim, dworskim stronnictwem, a za myśl przewodnią uznało zasadę, że celem polityki jest dorwać się do władzy i utrzymać się przy niej. Utrzymać się za wszelką cenę”.

Władze sądowe przeciwko niemu wytoczyły 212 dochodzeń, uczestniczył w 183 procesach i był 36-krotnie więziony, w sumie przez 9 lat. Kiedy ksiądz Jackowski namawiał go do porzucenia dotychczasowej działalności, do pokory wobec biskupów ks. Stojałowski odpowiedział krótko: „Nikogo ślepo słuchać nie można. Ślepa wiara jest złą wiarą. Bojowaniem jest życie człowieka na ziemi”.

Stojałowski stał po stronie bitego, krzywdzonego, a za swoją postawę płacił wysoką cenę. Niejednokrotnie na swej drodze, ofiarnej pracy dla ludu, zetknął się boleśnie ze zdradą, oszustwem czy niegodziwością. Postawy te oczywiście piętnował.

W słusznej pracy przeszkadzał mu intrygant, zły człowiek kardynał Puzyna, książę kościoła, główny sprawca klątwy, powiedział o Stojałowskim: „Po mojej śmierci możecie go sobie kanonizować, ale póki ja żyję, to w mej diecezji nie śmie stanąć przy ołtarzu”.

– Niestety wciąż można o Polakach powiedzieć, że jesteśmy społeczeństwem, które jakby uwzięło się na to, by korzyć się przed byle miernotą, a kamienować każdą śmielszą myśl, każdy bujniejszy charakter – mówiła Barbara Sikora.

Za wykład i uczestnictwo w nim wszystkim przybyłym podziękował przewodniczący Klubu Radnych Jaworznickie Porozumienie Obywatelskie Krzysztof Lehnort. Radni tego klubu wyszli z inicjatywą zafundowania granitowej tablicy na pomniku ks. Stojałowskiego z właściwymi datami: urodzin 14 maja 1845 i śmierci 23 października 1911.

Na koniec Barbara Sikora podziękowała licznym gościom za przybycie, a także Bernadecie i Leszkowi Siostrzonkom za udostępnienie sali oraz poczęstunek.

[vc_facebook type=”standard”]

- Advertisment -

EIGHTBIT – bezpieczeństwo danych firmy i wsparcie IT w jednym miejscu

Współczesny rynek pełen jest wyzwań, a bezpieczeństwo danych firmy to fundament, którego nie można zaniedbać. Wielu właścicieli mniejszych przedsiębiorstw nie zdaje sobie sprawy, jak...

Biesiada Wiosenna 2024

Biesiada Wiosenna 2024 przeszła do radosnej historii. Wydarzenie miało miejsce na scenie ATElier Kultury Klub Relax w środę 17 kwietnia. Zaprezentowały się wszystkie jaworznickie...

Parada motocyklowa w Jaworznie. Możliwe utrudnienia w ruchu

Parada motocyklowa w związku z Otwarciem Sezonu Motocyklowego odbędzie się 20 kwietnia. Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym. 20 kwietnia na jaworznickim rynku będziemy mogli...