sobota, 20 kwietnia, 2024

Krzysztof Lehnort: Dlaczego cena za ścieki rośnie ?

Strona głównaKrysztof LehnortKrzysztof Lehnort: Dlaczego cena za ścieki rośnie ?

Krzysztof Lehnort: Dlaczego cena za ścieki rośnie ?

- Advertisement -

Osoby podłączone do kanalizacji miejskiej musza przygotować się na podwyżki. Luksus jakim jest kanalizacja kosztuje, radny pyta dlaczego tak dużo i czy w cenie podwyżki ukryty  jest zysk spółki czy podwyżki pensji w MPWiK.

Poniżej publikujemy list radnego Krzysztofa Lehnorta, który pyta o powody podwyżki cen za odprowadzenie ścieków.

W nawiązaniu do mojej prośby wyrażonej w trakcie zorganizowanego w dniu 5.05.2015 roku przez Zarząd MPWiK w Jaworznie spotkania na temat „ Propozycje nowych cen za wodę i ścieki” ponownie zwracam się o przedstawienie :

  1. Planu rachunku zysków i strat MPWiK na rok 2015,

  2. Planu bilansu MPWiK na rok 2015,

  3. Planu rachunku przepływów pieniężnych MPWiK na rok 2015.

Analiza wymienionych dokumentów wraz ze stosownymi wyjaśnieniami udzielonymi mi przez Zarząd Spółki pozwoli na wypracowanie w miarę rzetelnej opinii na temat proponowanych przez Zarząd MPWiK cen za wodę i kanalizację. Należy dodać, że dostarczone radnym i prezentowane w trakcie spotkania przez Państwa w dniu 5.05.2015 roku materiały absolutnie nie pozwalają na prawidłową ocenę proponowanych cen. Dodatkowo analiza wymienionych dokumentów pozwoli na wypracowanie odpowiedzi na szereg pytań i wątpliwości . Miedzy innymi pragnę poznać odpowiedzi na następujące pytania :

  1. Dlaczego w prezentacji uzasadniającej wzrost cen za ścieki o 23 grosze za m3 tak wielki nacisk kładzie się na wzrost kosztów MPWiK związany z prowadzonymi przez Spółkę inwestycjami?  Analizując jeden z bardziej szczegółowych wykresów zauważyć można, że z tytułu prowadzonych przez MPWiiK inwestycji i remontów cena za ścieki winna wzrosnąć jedynie o 8 groszy? Pozostały wzrost kosztów, jak prezentuje wykres spowodowany jest wzrostem wynagrodzeń pracowników MPWiK , wzrostem kosztów materiałów i energii oraz wzrostem podatków i opłat.

  2. Z uwagi na fakt, że na proponowany wzrost ceny za ścieki największy wpływ , o 10,6 grosza za m3, mają podwyżki podatków i opłat proszę o uszczegółowienie jakie podatki i opłaty wzrosły lub wzrosną , od kiedy i kto jest ich beneficjentem ?

  3. Z uwagi na fakt, że wzrost cen za ścieki uzasadniony jest wzrostem kosztów – czy wprowadzono w MPWiK program restrukturyzacji w obszarze kosztów, czy też cały ciężar wzrostu kosztów w MPWiK ponosić będą mieszkańcy poprzez podwyżki cen ?

  4. W trakcie prezentacji w MPWiK poinformowano mnie, że po dokonanej podwyżce cen za ścieki MPWiK planuje na koniec roku 2015 osiągnąć zysk nett w wysokości ponad 1 milion złotych. Czym podyktowane są takie plany zarządu MPWiK i Gminy jako właściciela, aby kosztem mieszkańców osiągać takie wyniki ?

  5. Dlaczego wzrost kosztów , niezależnie od tego czy uzasadnionych czy nie , skutkuje jedynie propozycjami zmiany cen za ścieki ?

Kończąc pragnę dodać, że w ramach prowadzonej przez MPWiK i Miasto kampanii promocyjnych, zachęcano mieszkańców do przyłączenia się do sieci kanalizacji miejskiej. Przekonywano, że czym więcej mieszkańców się podłączy do nowej kanalizacji, tym będzie niższa cena z tytułu odprowadzania ścieków. Większość mieszkańców zaufała tym argumentom , a teraz spotyka ich rozczarowanie.

Z uwagi na ważność tematu proszę o pilna odpowiedź.

[vc_facebook type=”standard”]

3 KOMENTARZE

  1. Panie Krzysztofie,
    w ubiegłym roku pojawił się na łamach CT artykuł Mirosława Dobrowolskiego (opublikowany w którymś z numerów pod koniec III lub na początku IV kwartału). Konkluzja była taka: „Przyjęty w 2003 roku Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych zakładał, że do 2015 roku 100% gmin w miejscowościach powyżej 2000 mieszkańców powinno mieć szczelny system kanalizacyjny. Oznacza to, że do 31 grudnia 2015 r. musi zostać wykonana kanalizacja sanitarna i muszą zostać do niej przyłączone prawie wszystkie nieruchomości położone na terenie Jaworzna (mówi się o 95% nieruchomości). . Nie ma szans, aby w terminie do końca 2015 roku MPWiK zdążyło z wykonaniem kanalizacji i przyłączeniem nieruchomości, bo po prostu za późno się za to zabrano. A za każdego niepodłączonego do kanalizacji mieszkańca (a w zasadzie nieruchomość) Unia Europejska naliczy gminom (w tym gminie Jaworzno) karę. Zapłacimy za każdą niepodłączoną do kanalizacji nieruchomość, o to oznacza że nałożone kary zostaną przerzucone na mieszkańców poprzez podwyżkę cen ścieków i prawdopodobnie wody”.
    Może to, co miało zdarzyć się z początkiem 2016 roku dzieje się już dziś.

    • jeżeli MPWiK chce osiągnąć zysk 1 mln zł to trzeba się zastanowić jednak dlaczego naszym kosztem? Bo prezes ma za małe premie? Wystarczy prezesowi obniży wynagrodzenie i ścieki potanieją. Skoro mają być naliczane kary za niepodłączenie kanalizacji to będzie wina prezesa i powinien zostać za to ukarany, a nie mieszkańcy.

- Advertisment -

Dni otwarte: Pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw sztucznych. Inwestorzy zapraszają na Dzień otwarty, podczas, którego zaprezentują...

Jaworzno mało znane – Świetlik

Kiedy słyszymy słowo „świetlik”, to kojarzy nam się ono bądź ze światem owadów bądź z elementami i detalami architektury. W dzisiejszym odcinku wszakże o...

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 21 kwietnia to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele mieszkańcy Jaworzna będą mogli zrobić zakupy? Niedziele handlowe w 2024...