REKLAMA

Aktywista, związkowiec, komentator – Zdzisław Boroński przed kamera opowiada o swoich odczuciach związanych z kampanią wyborczą.

Zapraszamy do komentowania.

Dlaczego Platforma a nie PiS, dlaczego Śmigielski a nie Silbert?

Zdzisław Boroński: Patrię stanowią ludzie prawda? Nie patrzę na Warszawę, patrzę na Jaworzno – kogo miałem wybrać Śmigielskiego czy Starzyckiego, odpowiada pytaniem na pytanie.

Wybrałem Śmigielskiego, człowieka prawego i uczciwego o szerokiej wiedzy samorządowej. Wybrałem człowieka dialogu, człowieka który się porozumie z każdym. Nam potrzebna jest zgoda, akceptacja różnych politycznych i społecznych środowisk – jest szansa, ze Platforma Obywatelska w Jaworznie taką rolę odegra! Moim zdaniem listy kandydatów do Rady Miasta obsadzone przez ludzi o ogromnej wrażliwości społecznej to zapowiadają! A koalicja zawarta po wyborach tylko potwierdziła moje wcześniejsze przypuszczenia! Cieszę się, że zarzuty oponentów, że to tylko walka o władzę i profity nie potwierdziły się! Po raz pierwszy od wielu lat w naszym mieście możemy doczekać nawoływania do dialogu, zamiast wojny! Sam fakt uczestniczenia w takich wydarzeniach jest dla mnie nobilitacją!

To jedyne przyczyny, dla jakich poparł Pan PO?

Poparłem Platformę też z innych względów – etycznych! Uważam, że po stronie PiS powinno częściej się mówić o zagubionym słowie “przyzwoitość”! Bo jest w naszym słownictwie i nie wolno o nim zapominać! Te astronomiczne apanaże, to dodatkowe czerpanie korzyści z rad nadzorczych, ta niemal pajęczyna stanowisk, powiązań, uzależnień – świadczy tak niekorzystnie o jaworznickim PiS, że dziwię się ludziom, że w ogóle patrzą w tamta stronę.

Proszę porównać te dwie partie, jaworznicka platforma tak szeroko się otworzyła na różne środowiska -osobiście nie pamiętam by coś takiego miało miejsce! A PiS? Jeszcze bardziej się uszczelnił! Boją się kogokolwiek obcego, kto nie będzie myślał tak jak oni!

A prezydent Paweł Silbert? Jak Pan go ocenia?

Nie wiem czy mi wolno oceniać Pawła Silberta, chyba że poprzez soczewkę związkową? Moim zdaniem pan prezydent chyba się zagubił, o ile nie zatracił? Nie lubię tego typu ludzi! Był robotnikiem tak jak i ja, był związkowcem – tak samo jak ja! Ja zostałem tym, kim byłem i te wartości sprzed lat pielęgnuje do dzisiaj w sobie, on je zatracił.

Nic nie umniejszyło mojej ostrości widzenia, żadne stanowisko, ani żadne wydarzenia! Ani kariera ani ranga, nie ma tutaj znaczenia! Ktoś powie, no ale to prezydent… Najpierw jest człowiek, później funkcja – odpowiem. Trzeba być tym człowiekiem, takim zwykłym normalnym – widzieć, czuć i rozumieć, akceptować. Szukać dialogu zamiast wojny – wtedy ta funkcja, którą mamy, będzie misją a nie pracą! Będzie wyzwaniem, które oprócz strawy materialnej, przyniesie tez strawę dla ducha!

I dlatego stawia Pan na Śmigielskiego?

Ludzie się zmieniają, pieniądze ich zmieniają, władza ich zmienia – odrywają się od rzeczywistości, a później się dziwią, ze 50% z nas nie idzie na wybory?! Marzę o prezydencie, który jednoczy wszystkie środowiska na rzecz rozwoju Jaworzna – dlatego stawiam na Bogusława Śmigielskiego, a nie na Pawła Silberta!! Jest przeciwieństwem Pawła Silberta – Śmigielski to spokojny, wyważony, człowiek dialogu! Miasto nasze zyskało drogi, ścieżki rowerowe, chodniki ale traci młodzież! Traci też wielu wartościowych ludzi. Spychanych przez obecna władzę w niebyt! Liczę, że ta koalicja, która powstała skupi się na tym co dla miasta najważniejsze! Miejsca pracy dla młodzieży! Szukaniem inwestorów dla wykorzystania tego położenia geograficznego Jaworzna! Moim zdaniem senator Śmigielski to właściwy człowiek, we właściwym czasie, a nie Paweł Silbert.

Aż tak źle postrzega Pan ustępującego prezydenta?

Silbert, czy to za namową doradców, czy tez z powodu swego charakteru, skłócił miasto – wręcz opasał jakąś dziwną siecią wrogości, nienawiści plotek i pomówień. Moim zdaniem to droga do samozagłady!

Wiek Emerytalny? Platforma traci na tym sporo, czy senator płaci za podniesienie przez rząd wieku emerytalnego?

Dla byłego związkowca to trudne pytanie – z uśmiechem mówi Boroński. Płaci zdecydowanie, podniesienie wieku emerytalnego. To była chyba najtrudniejsza decyzja przez ostatnie 25 lat polskiej transformacji. Niestety konieczna i wszyscy mamy tego świadomość, związkowcy też! Gdyby to zrobiła inna partia, jej poparcie spadłoby do 10-12%

Platforma utrzymuje jednak swoje! To moim zdaniem wyraźny sygnał społeczny mówiący politykom Platformy – chcemy Was! Chcemy byście rządzili, ale nie uniesiemy tego ciężaru! Proszę zwrócić uwagę, że ten głos społeczny został usłyszany.

Platforma myśli o potrzebach socjalnych Polaków?

Proszę zwrócić uwagę na expose pani premier, mniej liberalne, a bardziej socjalne! Taki początek, taka próba zakopywania rowów – oczywiście to musi potrwać, ale sama chęć zmiany myślenia jest obiecujący! Powinniśmy walczyć o wiek przedemerytalny, bo nie sądzę by wiek emerytalny dało się obniżyć z powrotem do tego co było. To zwyczajne brednie polityczne, gra na ludzkich emocjach przez opozycję – która doskonale wie, że było to koniecznością! Żaden człowiek trzeźwo myślący i chcący się realizować politycznie nie zrobiłby tego ruchu gdyby nie musiał! Każdy bowiem ma świadomość, ze to przysłowiowy gwóźdź…

Polska jest także Polską naszych dzieci. Nie boję się o tym mówić bo od miesięcy wraz z grupą ludzi walczę o zmiany! Ale o takie zmiany, które zabezpiecza interesy robotnika a nie związkowca czy polityka! I jestem słyszany. Bardzo aktywni w tych rozmowach są obydwaj parlamentarzyści poseł Saługa i senator Śmigielski. To z ich inicjatywy znalazłem się w tym miejscu. Oni doskonale rozumieją ludzi, ale często my nie potrafimy zrozumieć ich!

Dlaczego zatem inni związkowcy są ignorowani?

Nie są, to nie prawda! Solidarność politykuje, a nie związkuje, a to oni są najlepiej zorganizowaną siłą związkową! Oni wiodą prym wśród stron układu! Na dodatek prócz polityki zajmują się biznesem! To wszystko jest widziane i bardzo źle odczytywane w kręgach ludzi władzy! Kiedyś, gdy byłem związkowcem dostawałem niemal wszystko, co chciałem dla załogi kopalni Jan Kanty! Z jednej prostej przyczyny – Warszawa wiedziała, że walczę o ludzi, a nie o siebie! Sądzę, że rządy jakie by nie były, maja nas wszystkich jasno i czytelnie sprecyzowanych – nas związkowców! Wiedzą co sobą reprezentujemy i czego tak naprawdę bronimy! Pan by rozmawiał z człowiekiem który na ulicy krzyczy o umowach śmieciowych, a przymyka oko gdy jego związek zatrudnia w spółkach ludzi na takie umowy? Nie rozmawiałby pan prawda? Dlatego te rozmowy są takie jakie są!

Jest pan szanowanym człowiekiem, gdyby od Pańskich decyzji zależały losy miasta, to co by Pan uczynił? Jakiego by Pan dokonał wyboru i co by Pan powiedział ludziom gdyby miał Pan wpływ na ich wybór?

No tu mnie Pan wystraszył, chociaż nie należę do ludzi strachliwych. Nigdy nie walczyłem o władzę i walczył nie będę, więc nie miałbym możliwości, o które Pan pyta. Miasto to my wszyscy, nie my i oni – dążyłbym do tego by każdy czuł się w tym miesicie dobrze! Wyboru bym nie dokonywał, bo już dokonałem – powierzyłbym stery B. Śmigielskiemu. Nie dlatego, że go lubię i cenię tylko dlatego, ze się do tego najbardziej nadaje! Jeśli nie ufacie politykom, zaufajcie nam wszystkim, którzy stanęliśmy za tym politykiem. Jeśli faktycznie uważacie, że coś w życiu zrobiłem i jestem człowiekiem godnym zaufania – idźcie na wybory i wybierzcie prezydentem Bogusława Śmigielskiego! Zaufajcie mi tak jak zaufaliście wiele lat temu, bo ja nie zawiodę tego zaufania! A za cztery lata rozliczycie mnie za ta prośbę!

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

55 KOMENTARZE

  • Bardzo dobry wywiad panie Zdzisławie! Dobrze przypomnieć sobie/dowiedzieć się kilku faktów. Mnie też nie podoba się niski poziom wypowiedzi publicznej ludzi którzy mają reprezentować mieszkańców (również mediów), dyskredytowanie osób zasłużonych dla miasta i tym podobne zachowania. Nie ma w tym niczego konstruktywnego, a już na pewno nie prowadzi to do rozwoju miasta.
   Ao do panów (tak zakładam?) na forum, takich jak “Mateusz”: bardzo proszę o trzymanie minimum kultury w wypowiedziach. Posty typu: “Boroński za dużo bawi się chyba…” Przecież tego nie da się czytać!, poziom -100^2 i generalnie dno. Pozdrawiam.

   • @Marta_30
    Dziękuję Pani Marto za dobre słowo, ktoś musi nazywać rzeczy po imieniu! Wywiad jak wywiad, słów mi właściwych brakowało by wyrazić swoje oburzenie! Ma Pani rację, nie wolno pozwolić by dyskredytowano ludzi – niesmaczne, ale też bardzo niebezpieczne! Wyspecjalizowana grupa w ujadaniu oblega ten portal – którzy wszystkich nie myślących jak oni – postrzegają jako obiekt ataku!
    Bywało tu znacznie gorzej, teraz można by rzec, jaw.pl to Wersal:-))
    Pozdrawiam…

  • fadbocku po wojnie przez 44 lata miasto budowała komuna. Grosza było jak kot napłakał bo trzeba było utrzymywać wielkiego brata i lata zimnej wojny. Ale to jest 44 lata do 1989 r. I co wtedy wybudowano. OST, Podłęże. Podwale. Gigant i wiele wiele innych jak to zrobiono, to inna rzecz i w jakim ciężkim czasie. Wy rządziliście 12 lat przy nie porównywalnie lepszej koniunkturze nieporównywalnie większych funduszach i możliwościach to porównaj co zrobiliście . Nie chwalę tamtych czasów sam z nimi czynnie walczyłem , ale ekonomicznie w porównaniu do tamtych złych czasów to zrobiliście za przeproszeniem psińco i czym się chwalicie?

 1. A w Jaworznie się śmieją że Starzycki i Silbert zaczną od przebudowy skrzyżowania na OST na Rondo po to tylko by za 2 lata wrócić do skrzyżowania. Front robót musi być przygotowany. Banki jeszcze mają trochę grosza , a i do zastawienia pewnie coś się znajdzie. A tak z czystej ciekawości po nie daj Boże wygranej sitwy ile rad nadzorczych czy skończy się na dwóch? mówią że apetyt rośnie w miarę jedzenia

 2. Myślałem ze sie dowiem co dalej ze stadionem śląskim zamiast jeżdzić na mecze do Wrocławia, Warszawy i dalej a tu nic. Zwykła, typowa rozmowa na rzecz jednego kandydata gdzie bez jej wysłuchania wiadomo było czego sie bedzie tyczyła 🙂

 3. Rzeczywiście obecna władza od dawnego czasu posługuje się niezwykle brzydką kampanią negatywną, metodą plotek rozsiewanych na temat swojego rywala w wyborach B. Śmigielskiego. nawet w środowiskach ludzi wierzących, co mnie szczególnie dziwi. Rokuje to niedobrą atmosferą na przyszłość w przypadku wygranej P. Silberta. Trzeba stwierdzić, że atmosfera ta już jest niedobra. Prezydent walczy na kilka frontów, a wydaje się, że będzie tych frontów więcej. Ze zdziwieniem dowiaduję, raz że B. Śmigielski jest nawet przestępcą, sprzeniewierzył czy też zabrał lub nie zapłacił komuś pieniądzy. Wybudował chyba nawet tym sposobem dom. Na dodatek co jest najgorsze ma dobry i potrzebny społecznie zawód lekarza i powinien leczyć, a wpycha się nie tam gdzie trzeba. Z człowieka mądrego, dobrze wykształconego, mądrego i uczciwego człowieka, doświadczonego polityka w jego rodowitym mieście Jaworznie robi się intruza ( o ile dobrze wiem, to jego przeciwnicy pochodzą spoza jaworzna). Najgorsze jest to, że jest członkiem PO, to podobno ma dla niektórych decydujące znaczenie. Metoda plotek w broszurach informacyjnych urzędu stosowana jest już od pewnego czasu do innych przeciwników politycznych. To wszystko jest niesmaczne, nie tak powinno być! Od ludzi kandydujących do wysokich urzędów oczekuje się minimum przyzwoitości.

 4. Pan Boroński właściwie słowo w słowo powiedział to samo co tu na forum. Znaczy jest różnica !. Nie było inwektyw tak jak forum. Oczywiście to co zbudowano w Jaworznie, to zasługa Śmigielskiego i Saługi !. Rzecz jasna to co złe, to Silbert !. Pan Boroński powiedział, ze wszedł na forum w lutym, aby uspokoić ludzi którzy lżyli jego kandydata. Przecież wszyscy wiemy, że okłamywał wszystkich udając jakiegoś gówniarza przez prawie pół roku. Nic wtedy nie napisał, że przygotowywał wtedy podkład, pod oficjalne już, pod nazwiskiem, ataki na Silberta, chwaląc przy tym Śmiegielskiego w niebo głosy !. Skoro Śmigielski oficjalnie zaczął mówić o kandydowaniu w sierpniu tego roku, to jakim cudem pisano tu na niego źle już w tamtym roku ?. Pewnie pisano, że się na to stanowisko nie nadaje, stad taka wielka potrzeba bronienia go przez Pana Borońskiego.

  https://www.youtube.com/watch?v=uoeaJ7tI8Ww

 5. Bardzo dobry wywiad panie Zdzisławie. Szczerze i na temat. Faktycznie szkoda, że tylko społecznicy się wypowiadają na temat okresu słusznie minionych 12 lat. Kampania przed ll turą jest mdła i pełna doniesień do sądu i prokuratury. Mało merytoryczna. Ale trudno równać się pretendentowi do machiny władzy. Choćby był to senator. Ustawa smorządowa i wyborcza wyraźnie preferuje dotychczasowe władze lokalne. Trzeba to jak najszybciej zmienić, bo ugrzęźniemy na dobre w pomnikowych inwestycjach i promocji władzy za nasze podatki, zamiast promocji mieszkańców. Prawdą jest, że sporo się w Jaworznie zmieniło w okresie 12 lat, ale jak tak dalej pójdzie, to nawet nasze dzieci nie będą w stanie sprawdzić, jak wiele by się zmieniło, gdyby zarządzanie miastem stało na wyższym poziomie merytorycznym. Gdyby więcej stawiano na rozwój, a nie mniej na wizerunek.

 6. Ha! Bezimienni bohaterowie, Maksimus-75! Przywódca grupy “czworga” w roku 1975, która prawdopodobnie jest odpowiedzialna za podpalenie Lenina w Nowej Hucie? Jego matka z domu Grabowska – wnuk Wincentego Grabowskiego – Piłsudsczyka, trzykrotnego powstanca śląskiego! Mylę się???

 7. Super wywiad Panie Boroński – odważne słowa, odważnego człowieka! Pasja pasją, ale szkoda takiego człowieka by się poświęcał tylko ptakom! Pańscy przeciwnicy w UM pospuszczali głowy, nawet ci najwięksi:) Ale najbardziej się cieszę, ze Pan podjął temat wieku emerytalnego!

  ‘Wiek Emerytalny? Platforma traci na tym sporo, czy senator płaci za podniesienie przez rząd wieku emerytalnego?

  Dla byłego związkowca to trudne pytanie – z uśmiechem mówi Boroński. Płaci zdecydowanie, podniesienie wieku emerytalnego. To była chyba najtrudniejsza decyzja przez ostatnie 25 lat polskiej transformacji. Niestety konieczna i wszyscy mamy tego świadomość, związkowcy też! Gdyby to zrobiła inna partia, jej poparcie spadłoby do 10-12%

  Platforma utrzymuje jednak swoje! To moim zdaniem wyraźny sygnał społeczny mówiący politykom Platformy – chcemy Was! Chcemy byście rządzili, ale nie uniesiemy tego ciężaru! Proszę zwrócić uwagę, że ten głos społeczny został usłyszany.

  Platforma myśli o potrzebach socjalnych Polaków?

  Proszę zwrócić uwagę na expose pani premier, mniej liberalne, a bardziej socjalne! Taki początek, taka próba zakopywania rowów – oczywiście to musi potrwać, ale sama chęć zmiany myślenia jest obiecujący! Powinniśmy walczyć o wiek przedemerytalny, bo nie sądzę by wiek emerytalny dało się obniżyć z powrotem do tego co było. To zwyczajne brednie polityczne, gra na ludzkich emocjach przez opozycję – która doskonale wie, że było to koniecznością! Żaden człowiek trzeźwo myślący i chcący się realizować politycznie nie zrobiłby tego ruchu gdyby nie musiał! Każdy bowiem ma świadomość, ze to przysłowiowy gwóźdź…

  Polska jest także Polską naszych dzieci. Nie boję się o tym mówić bo od miesięcy wraz z grupą ludzi walczę o zmiany! Ale o takie zmiany, które zabezpiecza interesy robotnika a nie związkowca czy polityka! I jestem słyszany. Bardzo aktywni w tych rozmowach są obydwaj parlamentarzyści poseł Saługa i senator Śmigielski. To z ich inicjatywy znalazłem się w tym miejscu. Oni doskonale rozumieją ludzi, ale często my nie potrafimy zrozumieć ich!’

  Jak mamy odczytywać te słowa Panie Zdzisławie? Czy tzn, ze Pan wraca?

 8. Dzięki:-))
  Ptaki to rzeczywiście pasja i na pewno się jej nie pozbędę! Ale da się pogodzić jedno z drugim:-)) Nigdzie nie odszedłem bym wracał, gdzieś tam we mnie w środku, jest ten człowiek z przed lat – nie zmieniłem się…:-) Odczytywać należy tak, ze faktycznie wraz z grupą ludzi pracujemy na złagodzeniem skutków ustawodawczych podniesienia wieku emerytalnego! Z racji powagi tematu nic więcej powiedzieć mi nie wolno!
  Ale to fakt, to prawda – jest kilkunastu osobowa grupa społeczna która pracuje nad tematem! Jeśli to nazywasz powrotem – to tak wracam:-))

   • @Graven
    Wszystko w powijakach, sprawa się zaczęła niespełna 2 miesiące temu – nie mówię bojąc się byśmy nie wylali dziecka z kąpielą:-)) Zachęcam do uważnego przeczytania wywiadu, tam miedzy wierszami zawarte jest to, czego się można spodziewać! Ale jak będzie naprawdę, tego nie wiem! Byłbym nie poważny gdybym się ośmielił wyrokować! Wszyscy – podkreślam wszyscy, mają świadomość, że trzeba złagodzić…