sobota, 20 kwietnia, 2024

List motywacyjny studenta – jak napisać?

Strona głównaReklamaList motywacyjny studenta – jak napisać?

List motywacyjny studenta – jak napisać?

- Advertisement -

Pisanie listu motywacyjnego przez studenta wiąże się najczęściej z chęcią podjęcia przez niego pierwszej pracy. To z kolei oznacza, że młoda osoba nie może pochwalić się w tym dokumencie wygórowanym doświadczeniem, które rzuciłoby pracodawcę na kolana. Student nie musi stać jednak na straconej pozycji. Istnieją bowiem aspekty, które pomogą mu stworzyć dobry i skuteczny list motywacyjny.

Wzorów listów motywacyjnych jest mnóstwo, ale te niekoniecznie muszą okazać się pomocne studentom – osobom, których doświadczenie dopiero nabiera rozpędu. Jednak bez względu na to, czy Żak szuka dla siebie pracy dorywczej lub bliżej związanej ze studiowanym kierunkiem, może on z powodzeniem napisać list motywacyjny skuteczny i autentyczny. Kluczem jest trzymanie się pewnych kryteriów.

Forma listu motywacyjnego

Zachowanie odpowiedniego układu listu z wszystkimi jego nagłówkami i zwrotami jest całkowitą podstawą. Pracodawca poważnie podejdzie do uczącego się aplikującego, gdy jego oczom zostanie przedstawiony rzetelnie sporządzony list motywacyjny pozbawiony wszelkich błędów. Poprawnie napisany list świadczy o dokładności i sumienności osoby starającej się o pracę.

Dlaczego taki kierunek?

Rekrutujący chętnie przeczyta, dlaczego taki, a nie inny kierunek studiów wybrał ktoś, kto aplikuje do pracy w jego firmie. List motywacyjny jest doskonałym miejscem do tego, by móc pochwalić się swoimi wyjątkowymi zainteresowaniami oraz umiejętnościami nabytymi na uczelni, które przydadzą się w pracy na danym stanowisku. Warto zdradzić również temat pracy dyplomowej nad jaką się pracuje lub pracowało, jeśli uważamy, że zainteresuje to pracodawcę.

Przebyte kursy i działalność pozauczelniana

Studencki list motywacyjny (zobacz) wcale nie musi być ubogi w doświadczenie. Jeśli osoba ubiegająca się o pracę ma za sobą przebyte kursy, staże, praktyki, udział w wolontariacie, mediach studenckich itp., to wprost musi o tym powiedzieć rekrutującemu w liście motywacyjnym. Potencjalny pracodawca dostrzeże wówczas, że aplikujący aktywnie wykorzystuje czas studiów i poszerza swoje horyzonty, a to świadczy o jego światłości i ambicji.

Cechy i umiejętności

Zazwyczaj odradza się wpisywanie dość oklepanych formuł odnośnie własnych cech typu kreatywność, umiejętność pracy w zespole czy szybkie dostosowywanie do nowych warunków. Jednak w przypadku listu motywacyjnego studenta, takie informacje nieco urozmaicą dokument. Należy jednak pamiętać, by wyczerpująco i dosadnie uzasadnić, jak konkretne cechy zostały wykorzystane w przeszłości. Samo wymienienie modnych i przebojowych cech charakteru nie wystarczy, by zyskać w oczach potencjalnego pracodawcy.

Indywidualny list motywacyjny

List motywacyjny nie może być uniwersalny. Student ubiegający się o posadę w kilku firmach powinien mieć przygotowane różne wersje tego dokumentu. Sporządzenie jednego listu nie załatwi problemu, ponieważ niektóre firmy w ogóle nie zainteresują się tym, na co akurat uwagę zwróciła np. konkurencja. Warto sporządzić list motywacyjny bezpośrednio pod kątem aplikowania na konkretne stanowisko do konkretnej firmy

Podsumowując, list motywacyjny dla studenta nie musi być z góry spisany na straty wystarczy, że osoba ubiegająca się o pracę wykorzysta umiejętnie wszystkie swoje atuty, pochwali się dotychczasowymi osiągnięciami i nie zapomni o formalności listu motywacyjnego, a wszelkie ubytki w doświadczeniu zostaną umiejętnie zakryte.

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...